Մտավոր ինտելեկտի մշակման ոլորտում իսկական բեկում է տեղի ունեցել: Հատուկ ծրագիրը կարողացել է մշակել և ապացուցել սեփական գիտական տեսությունը առանց որևէ օգնության մարդկանց կողմից` խոսքը կենսաբանության ոլորտում գիտական խնդրի մասին է, որի լուծման վրա գիտնականները տանջվում են արդեն 120 տարի: Վերաբերվում է այն Planarian տեսակի տափակ որդերի զարմանալի հատկություններին:
Այդ օրգանիզմները վերականգնվելու զարմանալի հատկություններ ունեն: Վնասվածք ստանալով Planarian որդերը կարող են լիովին վերականգնել սեփական մարմնի բավականին մեծ հատվածներ: Երկար ժամանակ գիտնականների համար հանելուկ էր մնում` ինչպես և ինչի հաշվին են այդ որդերը նման «ֆոկուսներ» ցուցադրում:
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների մասնագետները, ծրագրավորողներն ու կենսաբան գիտնականները Տաֆթսի համալսարանից ստեղծել են համակարգչային արհեստական ինտելեկտի հատուկ մասնագիտացած համակարգ, որը վերլուծել է բոլոր առկա տվյալները, որոնք ստացվել են այդ որդերի բազում ուսումնասիրությունների արդյունքում: Վերլուծելով` համակարգիչը սկսել է լուծումներ մշակել, որոնք բացատրում են Planarian վերականգնման մեխանիզմը:
Ծրագիրն ինքնուրույն մոդելավորել է որդի օրգանիզմի գեներից ու սպիտակուցներից բաղկացած ցանցերի տարբեր վարկածներ: Դա արվել է այնքան ժամանակ մինչև որ սպիտակուցների և գեների փոխազդեցության վրա հիմնված այդ ցանցերը չեն սկսել ինչ-որ առումով համապատասխանել գործնական հետազոտությունների արդյունքներին: Ամեն անգամ, երբ համակարգչին հաջողվել է մասնակի համապատասխանության հասնել, նա պատահական փոփոխություններ է մտցրել գենետիկ ցանց և նորից է սկսել օպտիմալացման գործընթացը: Բազում նման ինտերացիաների արդյունքում ձևավորվել է գենետիկ փոխազդեցությունների ցանցը, որը լիովին համապատասխանում է գործնական հետազոտությունների արդյունքներին: Ինչպես պարզվել է, արագացված վերականգնման գործընթացի հիմքում սպիտակուցների 2 մոլեկուլ է, որոնց ֆունկցիաների մասին գիտնականները ավելի վաղ գիտեին, և գիտնականների համար միանգամայն նոր 2 մոլեկուլ:
Համակարգչի մշակած տեսությունն աշխարհում առաջին գրանցված գիտական տեսությունն է` մշակված արհեստական ինտելեկտի մակարդակով:
Արհեստական ինտելեկտի բացահայտումն այսօրվա դրությամբ օրգանիզմի վերականգնման պրոցեսի ամենաճշգրիտ և համակողմանի մոդելն է Planarian տափակ որդի օրինակով: Այդ մոդելը հսկայական նշանակություն ունի վերականգնողական բժշկության հետագա զարգացման համար, բացի այդ, այս ամենը վկայում է համակարգչային արհեստական ինտելեկտի հսկայական պոտենցիալի մասին, որն ապագայում կկարողանա լուծել բազում նման խնդիրներ, որոնք մարդու ուժերից վեր են աշխատանքների ծավալի և մշակվող ինֆորմացիայի քանակով:

В сфере разработки искусственного интеллекта случился настоящий прорыв. Специализированная программа смогла развить и доказать свою собственную научную теорию без какой-либо помощи со стороны людей – речь идет о научной проблеме в биологии, над решением которой ученые бились практически 120 лет. И касалась она удивительным способностям плоских червей вида Planarian.
Организм этих животных обладает потрясающими способностями к регенерации. Получив повреждения, черви Planarian могут полностью восстановить достаточно большие фрагменты своего тела. В течение дологог времени для ученых оставалось полной загадкой – как и за счет чего эти черви способны на такие «фокусы».
Специалисты в области информационных технологий, программисты и ученые-биологи из университета Тафтса создали специализированную систему компьютерного искусственного интеллекта, которая произвела анализ всех имеющихся данных, полученных в ходе многочисленных исследований этих червей. Произведя анализ, компьютер взялся за разработку решений, объясняющих механизм повышенной регенерации Planarian.
Программа самостоятельно моделировала различные варианты сетей, сформированных генами и белками организма червя. Это делалось до тех пор, пока результаты функционирования этих сетей, основанные на взаимодействии белков и генетической информации, не начинали в какой-то мере соответствовать результатам практических исследований. Каждый раз, когда компьютеру удавалось добиться частичного соответствия, он вносил случайные изменения в генетическую сеть и начинал процесс оптимизации снова. И в результате множества таких итераций сформировалась основная сеть генетических взаимосвязей, которая полностью соответствует результатам практических исследований. Как оказалось, основу процесса ускоренной регенерации составляют две молекулы белков, о функциях которых ученым было известно ранее, и две совершенно новые для ученых молекулы.
Разработанная компьютером теория является первой в мире зарегистрированной научной теорией, разработанной системой искусственного интеллекта.
Сделанное искусственным интеллектом открытие представляет собой самую точную и всестороннюю на сегодняшний день модель процесса регенерации организма на примере плоского червя Planarian. Эта модель имеет огромное значение для дальнейшего развития направления регенерационной медицины, кроме этого, все это демонстрирует огромный потенциал систем компьютерного искусственного интеллекта, который в будущем сможет решить множество подобных задач, которые непосильны людям по объему работ и количеству обрабатываемой информации.