ԵՏՄ անդամակցության պայմաններում տնտեսական սուբյեկտների նորմալ գործունեությունն ապահովելու համար Հայաստանի գործող օրենսդրությունում արդեն փոփոխություններ են արվել, ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը։
Նրա խոսքով, Հայաստանի ԵՏՄ անդամակցությամբ ֆինանսների նախարարության առաջնային խնդիրների շարքում կատարելագործվել է Մաքսային օրենսգիրքը, իսկ ոչ ուղիղ հարկերի մասով մերհարկային օրենսդրությունը մոտեցվել է ԵՏՄ-ի օրենսդրությանը:
Ըստ նախարարի նաև, այդ գործընթացի շրջանակում 2014-ին գերատեսչությունը մեծ աշխատանք է տարել, որի արդյունքում ընդունվել են նոր օրենքներ և փոփոխություններ արվել մի շարք գործող օրենքներում և իրավական ակտերում, «Գոլոս Արմենիի» թերթին հղումով գրում է Newsarmenia-ն:
«Համար մեկ խնդիրներից էինք համարում տեղեկատվության անդադար հոսքի ապահովումը ՀՀ և ԵՏՄ երկրների միջև նոր ժամանակակից տեխնոլոգիաների միջոցով։ Այդ խնդիրն իրագործվել է տեղական մասնագետների շնորհիվ` ներգրավված արտոնագրված արտասահմանյան մասնագետների հետ համատեղ»,- հայտնել է Խաչատրյանը։
Նախարարը տեղեկացրել է, որ 2015-ի հունվարից Հայաստանի մաքսային ծառայությունն աշխատում է նույն տեղեկատվական դաշտում, որում աշխատում են ԵՏՄ երկրները, բացի այդ, օգտագործվում է ԵՏՄ երկրների արտաքին առևտրային գործունեության ապրանքների միասնական ցանկը։
ԵՏՄ-ին անդամակցում են ՌԴ-ն, Բելառուսը, Ղազաստանն ու Հայաստանը, վավերացման փուլում է Ղրղզստանի անդամակցումը:Հայաստանը միության անդամ է դարձել 2015-ի հունվարի 2-ից: Գործընթացին նախապատրաստվելու համար դեռևս անցած տարեվերջին ընդունվել են մի շարք օրենսդրական փոփոխություններ: Արտահանման դեպքում պահպանվել են ԱԱՀ-ի զրոյական դրույքաչափի կիրառման և ակցիզային հարկից ազատման մոտեցումները:

В действующее армянское законодательство уже внесены все те изменения, которые необходимы для нормальной деятельности хозсубъектов в условиях членства Армении в ЕАЭС, заявил в интервью газете «Голос Армении» министр финансов республики Гагик Хачатрян.
«В связи с членством Армении в ЕАЭС в числе приоритетов Министерства финансов был усовершенствован Таможенный кодекс, а по части непрямых налогов наше налоговое законодательство приближено к законодательству ЕАЭС», – сказал министр.
По его словам, в рамках этого процесса министерством в конце 2014 года осуществлена большая работа, в результате чего приняты новые законы и внесены изменения в ряд действующих законов и правовых актов. «Задачей номер один мы считали обеспечение бесперебойного информационного потока между РА и странами ЕАЭС посредством современных информационных технологий. Эта задача реализована местными специалистами совместно с привлеченными лицензированными зарубежными», – заявил Хачатрян.
Министр проинформировал, что с января этого года таможенная служба Армении работает в той же информационной среде, в какой работают страны ЕАЭС, кроме того, применяется единый перечень товаров внешнеторговой деятельности стран ЕАЭС. «Отмечу, что бизнес был заранее оповещен о грядущих изменениях, а в системе таможенной службы создана «горячая линия», – добавил он, передает «Новости-Армения».
Президент Киргизии Алмазбек Атамбаев подписал 21 мая принятый накануне парламентом страны законопроект о ратификации международных договоров по присоединению республики ЕАЭС.