Նոր երաժշտական սթրիմինգային Apple Music ծառայությունն օրերս ներկայացվեց մշակողների Apple WWDC կոնֆերանսում: Ընկերությունների ղեկավարները հայտարարել են ծառայության բազմահարթակ բնույթի մասին` այն կաշխատի ինչպես Android-ի վրա, այնպես էլ Windows օպերացիոն համակարգերում: Սակայն Android-ի հարթակում հավելվածն անվճար չի լինի:
Անվճար վարկածը` Apple ID լոգինով, հասանելի է դարձնում օգտատերի համար երաժիշտների էջերը Connect-ում, թույլ է տալիս Beats 1 և ռադիոընկերություններ լսել վեց տրեկ բաց թողնելու հնարավորությամբ: Ծառայությունից լիարժեք օգտվելու համար օգտատերը պետք է բաժանորդագրվի 9,99 դոլարով: Android-ի օգտատերերի համար հասանելի կլինի միայն վճարովի տարբերակը:
Ծառայության կատալոգը ներառում է մոտ 30 մլն կոմպոզիցիա: Բացի այդ, Apple Music-ի շրջանակում օգտատերը կարող է երաժշտություն լսել սեփական iTunes գրադարանից: Ծառայությունում հասանելի է նորույթներով կամ օգտատերի ճաշակով կազմված երաժշտության «ցանկը»: Ծառայությունն ինտեգրված է նաև Siri ձայնային որոնման հետ․ օրինակ, օգտատերը կարող է խնդրել Apple Music-ին վերարտադրել նախորդ ամռան կոմպոզիցիաները կամ 1994 թ. դեկտեմբերին չարթերը գլխավորած երգը:

Новый музыкальный стриминговый сервис Apple Music был представлен на днях во время конференции разработчиков Apple WWDC. Руководители компании заявили о мультиплатформенности сервиса – он будет работать как на Android, так и на ОС Windows. Однако на Android бесплатной версии приложения c сильно ограниченным функционалом не будет.
Бесплатная версия – с логином по Apple ID – дает пользователю доступ к страницам музыкантов в Connect, прослушиванию Beats 1 и радиостанциям с возможностью пропустить шесть треков. Для того чтобы получить полный доступ к сервису, пользователь должен будет подписаться на него за 9,99 долларов. Для пользователей Android будет доступна только платная версия.
На Apple TV и Android Apple Music появится осенью 2015 года. Для остальных платформ сервис запустится 30 июня 2015 года.