Ուսումնասիրելով հեռուստացանկը, PanARMENIAN.Net-ը ներկայացնում է 5 ժանրային սերիալ, որոնք կարելի է և պետք է դիտել այս ամառ:
«Բռնապետը» (օրիգինալ անվանումը` Tyrant)
Եթերաշրջանը` 2
Հեղինակ` Գիդեոն Ռաֆֆ
Դերերում` Ադամ Ռեյներ, Ջենիֆեր Ֆիննիգան, Աշրաֆ Բարխ
Պրեմիերան` հունիսի 16-ին
Քաղաքական դրաման թեև նկարագրում է հորինված արաբական Բալադի պետությունը, սակայն իրականում արտացոլում է Մերձավոր Արևելքում տիրող կարգերը: Գլխավոր հերոս Բասամ «Բարրի» Ալ ֆաիդը Բալադի պետության ղեկավարի որդին է: Նա մոտ 20 տարի իր կյանքով էր ապրում Լոս Անջելեսում: Սակայն ճակատագիրը ստիպեց նրան վերադառնալ հայրենիք: Անհատի խորը դրաման, որը ստիպված հայտնվում է երկու միանգամայն տարբեր մշակույթների էպիկենտրոնում, սերիալի միակ արժանիքը չէ: Քաղաքական ինտրիգները նույնքան վարպետորեն են ներկայացված, որքան «Գահերի խաղում», իսկ դերասանների խաղն ու լավ ռեժիսորական աշխատանքն այս եզակի գործը ստեղծողների վարպետությամբ հիանալու պատճառներից մի քանիսն են միայն:
«Մարտահրավեր» (օրիգինալ անվանումը` Defiance)
Եթերաշրջանը` 3
Հեղինակ` Սքոթ Ստյուարտ
Դերերում` Ջուլի Բենց, Գրան Բոուլեր, Ստեֆանի Լեոնիդաս
Պրեմիերան` հունիսի 19-ին
Այս հեռուստաշոուն դուր կգա գիտական ֆանտաստիկայի սիրահարներին: Բազմամյա պատերազմից հետո մարդիկ ու այլմոլորակայինները պատրաստ են կողք կողքի ապրել Երկիր մոլորակում: Նոր պատմությունը սկսվում է Defiance քաղաքում, որտեղ վեց տարբեր ռասա գոյություն ունի, այդ թվում նաև մարդիկ: Սակայն նրանք ոչ մի կերպ չեն կարող հաշտ ապրել: Դեկորացիաների հսկայական քանակը, բարդ դիմահարդարումը և զավեշտալի կոստյումները ակտիվ գործողության հետ միասին սերիալը հնարավորություն է տալիս ժամանակը բավականին հետաքրքիր անցկացնել: Նախագիծը մշակվել է Trion համակարգչային խաղերի արտադրողի հետ` ուստի սերիալը զուգահեռ է ընթանում առցանց խաղին, որն ազդում է սյուժեի վրա:
«Իսկական դետեկտիվ» (օրիգինալ անվանումը` True Detective)
Հեղինակ` Նիկ Պացոլատո
Դերերում` Քոլին Ֆարել, Վինս Վոն, Թեյլոր Կիչ, Ռեյչել Մաքադամս
Պրեմիերան` հունիսի 21-ին
Ալիքը` HBO
Մռայլ և խճճված դետեկտիվ պատմության առաջին սեզոնը նախորդ տարի էկրաններին էր գամել միլիոնավոր հեռուստադիտողների: Մեթյու Մաքքոնահիի փայլուն խաղը և վարպետորեն մշակված կերպարները հիանալի երկխոսություններով և խորը հոգեբանական նկարագրով երկար կհիշվեն: Ցավոք, երկրորդ սեզոնի դերասանական կազմը և պատմության առանցքը արմատապես փոխվել են` ամերիկյան ծայրամասի փոխարեն գործողությունը տեղի է ունենում մեգապոլիսում, իսկ խորհրդավոր ծիսական սպանությունները փոխարինվել են մաֆիոզների հաշվեհարդարներով: Այդպես էլ մտածված էր` հեղինակ Նիկ Պացոլատոն նկարագրում է իր հեղինակած գործը որպես սերիալ-անթոլոգիա, որտեղ յուրաքանչյուր նոր սեզոն նոր պատմություն կներկայացնի: Մնում է հուսալ միայն, որ մենք կստանանք բարդ հետաքննության և մարդկային հարաբերությունների հերթական հետաքրքիր պատմությունը:
«Շտամ» (օրիգինալ անվանումը` The Strain)
Հեղինակ` Գիլյերմո Դել Տորո
Դերերում` Քորի Սթոլ, Դևիդ Բրեդլի, Քևին Դյուրանդ, Միա Մաեստրո
Պրեմիերան` հուլիսի 12
Մարդկային քաղաքակրթությունը բնաջնջման եզրին է: Սարսափելի համաճարակը մարդկանց վերածում է արնախում վամպիրների` տարածվելով մեծ արագությամբ: Հին չարիքն արթնացել է տարիներ անց և պատրաստ է ոչնչացնել մարդկությանը: Նրանց կարող է հակազդել միայն մարդկանց մի փոքր խումբ վամպիրների հայտնի թշնամի Աբրահամ Սեթրակյանի գլխավորությամբ: Հայտնի ռեժիսոր Գիլիերմո դել Տորոյի և Չաք Հոգանի եռահատորյակի էկրանավորումը հետևում է գրքերի շարադրանքին` առաջին սեզոնը առաջին հատորի էկրանավորումն էր: Այստեղ պատմությունը նոր-նոր է զարգանում, սակայն երկրորդ հատորում չարի ու բարու պայքարն արդեն թափ է ստանում: Ուստի, հեռուստասերիալի երկրորդ սեզոնը պետք է ավելի ծավալուն ու սարսափազդու լինի:
«Մանհեթն» (օրիգինալ անվանումը` Manhattan)
Հեղինակը` Սեմ Շոու
Դերերում` Ջոն Բենջամին Հիքքի, Օլիվիա Ուիլյամս, Էշլի Ցուկերման
Պրեմիերա` հուլիսի 27
Ալիքը` WGN America
Նրանց համար, ով չգիտի «Մանհեթն նախագծի» մասին. դա ԱՄՆ միջուկային ծրագրի մշակման ծածկանունն է, որի իրականացումը սկսվել է 1943 թ. սեպտեմբերի 17-ին: Այս հեռուստասերիալը պատմում է պատմության մեջ ամենագաղտնի նախագծի մասին, որի վրա աշխատում էին Լոս Ալամոսի գիտնականները Նյու Մեքսիկո նահանգում: Խիստ գաղտնիությունը, որով շրջապատված էին գիտնականները, անկասկած ազդում է նաև նրանց հոգեբանական վիճակի ու փոխհարաբերությունների վրա: Վախով, սթրեսով ու ստով հագեցած գեղեցիկ պատմական դրաման արտացոլում է աշխարհում տիրող քաոսը Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո, որը շարունակվեց «սպառազինությունների մրցավազքի» և «սառը պատերազմի» տեսքով:

Изучив расписание телесетей, PanARMENIAN.Net представляет пять жанровых сериалов, которые можно и нужно смотреть этим летом.
«Тиран» (ориг. название Tyrant)
Создатель Гидеон Рафф
В ролях Адам Рейнер, Дженнифер Финниган, Ашраф Бархом
Премьера: 16 июня
Политическая драма хоть и описывает вымышленное арабское государство Балади, однако является также настоящим отражением реального порядка вещей на Ближнем Востоке. Главный герой Бассам «Барри» Аль Фаиид, сын главы государства Балади. Он жил своей собственной жизнью в Лос-Анджелесе около 20 лет. Но судьба заставила его вернуться на родную землю. Глубокая драма отдельно взятого человека, вынужденного стать эпицентром столкновения двух совершенно разных культур – не единственное достоинство сериала. Политические интриги обыграны не хуже, чем в «Игре престолов», а актерские партии и крепкая режиссура – лишь часть причин восхищаться мастерством создателей этого штучного продукта.
«Вызов» (ориг. название Defiance)
Создатель Скотт Стюарт
В ролях Джули Бенц, Грант Боулер, Стефани Леонидас
Премьера: 19 июня
Это телевизионное шоу понравится любителям научной фантастики. После многолетней войны людям и инопланетянам приходиться жить бок о бок на планете Земля. Новая история начинается в городе Defiance, в котором сосуществует шесть разных рас, в том числе и люди. Однако они никак не могут уживаться вместе. Огромное количество декораций, сложного грима и причудливых костюмов вкупе с постоянным действием делают этот сериал довольно интересным времяпрепровождением. Проект разработан совместно с производителем компьютерных игр Trion – поэтому сериал существует параллельно с онлайн-игрой, которая влияет на сюжет.
«Настоящий детектив» (ориг. название True Detective)
Создатель Ник Пиццолатто
В ролях Колин Фарелл, Винс Вон, Тейлор Китч, Рейчел Макадамс
Премьера: 21 июня
Первый сезон мрачной и запутанной детективной истории в прошлом году приковал к экранам миллионы телезрителей. Блистательная игра Мэтью Макконехи и мастерски прописанные персонажи с восхитительными диалогами и глубокой психологичностью запомнятся надолго. К сожалению, актерский состав и стержень истории второго сезона в корне изменились: вместо американской глубинки действие перенесено в мегаполис, а загадочные ритуальные убийства заменены мафиозными разборками. Так и было задумано – автор Ник Пиццолатто описывает свое детище, как сериал-антологию, в каждом сезоне которого будет представлена новая история. Остается лишь надеяться, что мы получим очередную увлекательную историю сложного расследования и человеческих взаимоотношений.
«Штамм» (ориг. название The Strain)
Создатель Гильермо Дель Торо
В ролях Кори Столл, Дэвид Брэдли, Кевин Дюранд, Миа Маэстро
Премьера: 12 июля
Человеческая цивилизация на грани вымирания. Страшная эпидемия превращает людей в кровожадных вампиров, распространяясь с огромной скоростью. Древнее зло пробудилось через много лет после спячки и готово уничтожить весь род человеческий, и противостоять ему может только небольшая группа людей во главе со старым охотником на вампиров – Авраамом Сетракяном. Экранизация трехтомника известного режиссера Гильермо Дель Торо и Чака Хогана следует логике самих книг – первый сезон был экранизацией первого тома. Здесь история только-только начинала набирать обороты, но во втором томе борьба добра со злом идет уже вовсю. Поэтому, второй сезон телесериала должен быть более масштабным и страшным.
«Манхэттен» (ориг. название Manhattan)
Создатель Сэм Шоу
В ролях Джон Бенжамин Хикки, Оливия Уильямс, Эшли Цукерман
Премьера: 27 июля
Канал: WGN America
Для тех, кто не знает про «Проект Манхэттен» – это кодовое название программы США по разработке ядерного оружия, осуществление которой началось 17 сентября 1943 года. Данный телесериал рассказывает о самом засекреченном в истории проекте, над которым работали ученые в Лос-Аламосе, штат Нью-Мексико. Строгая секретность, которой окружены ученые, несомненно влияет также и на их психологическое состояние и взаимоотношения. Красивая историческая драма, пропитанная страхом, стрессом и ложью представляет отражение царящего во всем мире хаоса, наступившего во время Второй мировой войны и продолжавшегося как «гонка вооружений» и «холодная война».