Facebook-ի կողմից նախորդ տարի գնված Oculus VR ընկերությունը ներկայացրել է Oculus Rift վիրտուալ իրականության սաղավարտի վերջնական սպառողական տարբերակը: Սաղավարտում ստերեոէֆեկտ ստանալու համար յուրաքանչյուր աչքի համար նախատեսված պատկերները դուրս են բերվում մեկ դիսփլեի վրա (պատկերներից յուրաքանչյուրը զբաղեցնում է դիսփլեյի մոտ կեսը), հետո պատկերների երկրաչափությունը շտկվում է տեսողության տեսադաշտի ընդլայնման համար նախատեսված ոսպնյակների օգնությամբ:
Կոմպլեկտի հետ կա նաև սեղանի տեսախցիկ, որը հետևում է օգտատերի շարժումներին և արտացոլում է դրանք վիրտուալ իրականության մեջ: Ակնոցի հետ միասին տրամադրվում է նաև Xbox One սարքի կառավարման վահանակ (կոնտրոլեր), որի խաղերը կարելի է հեռարձակել սաղավարտին:
Ներկայացվել է նաև Oculus Touch վիրտուալ իրականության համար նախատեսված կառավարման վահանակը: Այնտեղ կան կոճակներ ու թրիգերներ, սակայն դրանից բացի կոնտրոլերն ընկալում է ժեստերն ու ձեռքի շարժումները: Դա վիրտուալ իրականության կառավարման լրացուցիչ տարր է տալիս: Oculus Touch –ի թողարկման մասին դեռ ոչինչ չի ասվում: Կառավարման վահանակի ցուցադրությունը տեղի կունենա հաջորդ շաբաթ E3 ցուցահանդեսում:
Շնորհանդեսի ժամանակ ներկայացվել է նաև Oculus Home վիրտուալ իրականության ինտերֆեյսը: Այնտեղ կարելի է ուսումնասիրել խաղերի ցանկը և որոշակի կարգաբերումներ իրականացնել: Ինտերֆեյսն աշխատում է միայն վիրտուալ իրականության մեջ, սակայն կունենա նաև վեբ տարբերակ:
Oculus Rift-ը վաճառքում կհայտնվի 2016-ի առաջին եռամսյակում: Գինը դեռ չի նշվում: Ենթադրաբար այն կկազմի մոտ 1500 դոլար (մոտ 715 հազար դրամ ընթացիկ փոխարժեքով)` ներառյալ համակարգչի արժեքն ակնոցի հետ միասին:
Մշակողերի համար նախատեսված Oculus Rift-ի առաջին տարբերակը ներկակացվեց 2013-ի մարտի 30-ին, երկրորդը` DK2 է: 2014-ի սեպտեմբերին Լոս Անջելեսում Oculus Connect խորհրդաժողովի ժամանակ ներկայացվեց Rift-ի թարմացված տարբերակը` Crescent Bay ծածկագրով: Այս տարբերակն ունի ավելի բարձր թողունակություն, քան DK2-ը, ավելի թեթև է, ունի ներկառուցված հանվող աուդիո ականջակալներ, սարքի հետին մասում լրացուցիչ ԻԿ-լուսադիոդների առկայության շնորհիվ ավելի լավ է հետևում մինչև 360 աստիճան շրջադարձերին:

Компания Oculus VR, приобретенная Facebook в прошлом году представила окончательную потребительскую версию шлема виртуальной реальности Oculus Rift. В нем для формирования стереоэффекта изображения для каждого глаза выводятся на один дисплей рядом (каждое изображение занимает немного меньше половины дисплея), затем геометрия изображения корректируется при помощи линз для увеличения поля зрения.
В комплекте с гарнитурой поставляется настольная камера, которая отслеживает движения пользователя и интерпретирует их в виртуальной реальности. Также с очками поставляется контроллер от игровой приставки Xbox One, игры которой можно транслировать на шлем.
Также был представлен контроллер для виртуальной реальности Oculus Touch. На нем есть физические кнопки и триггеры, но помимо этого контроллер воспринимает жесты и движения рук. Это дает дополнительный элемент управления в виртуальной реальности. О сроках выхода Oculus Touch ничего не говорится. Демонстрация контроллера пройдет на выставке E3 на следующей неделе.
Также на презентации показали интерфейс виртуальной реальности Oculus Home. В нем можно изучать содержимое библиотеки игр и выполнять определенные настройки. Интерфейс работает только в виртуальной реальности. Однако у него будет и веб-версия.
Oculus Rift появятся в продаже в первом квартале 2016 года. Цена гарнитуры пока не названа. Предположительно она составит около 1500 долларов (около 715 тысяч драм по актуальному курсу), включая стоимость компьютера в комплекте с очками.
Первая версия Oculus Rift для разработчиков появилась 30-го марта 2013-го года, а вторая – под названием DK2, немногим позже. В сентябре 2014 года, во время конференции Oculus Connect в Лос-Анджелесе, была представлена обновленная версия Rift под кодовым названием Crescent Bay. Эта версия имеет более высокое разрешение, чем DK2, меньший вес, встроенные съемные аудио наушники, благодаря наличию дополнительных ИК-светодиодов в задней стороне устройства лучше отслеживает повороты вплоть до 360 градусов.