Սմարթֆոններ արտադրող թայվանական HTC ընկերության ֆինանսական վիճակը շարունակում է վատթարանալ: Վերջերս ընկերության կողմից One M9 թողարկումից հետո ընկերության բաժնետոմսերը կորցրեցին արժեքի մոտ 50 տոկոսը: Ցածր պահանջարկի պատճառով ընկերությունը ստիպված էր կրճատել իր առաջատար սմարթֆոնի արտադրությունը 30 տոկոսով: Այժմ արտադրողը միլիոնների վնասներ է կրում:
Այսօրվա դրությամբ HTC շուկայական արժեքը 2 մլրդ դոլարից մի փոքր ավելի է, քանի որ 2011-ին ընկերությունը գնահատվել է 33,8 մլրդ դոլար: Ինչ-որ կերպ իրավիճակը շտկելու համար ընկերությունում ասում են, որ նոր սմարթֆոն է մշակվում, որը նախատեսվում է ներկայացնել ընթացիկ տարվա հոկտեմբերին:
Սակայն վերլուծաբանները վստահ են, որ այժմ իդեալական ժամանակ է ընկերությունը վաճառելու համար: Ուստի գնումներում շահագրգռված անձիք պետք է այժմ արդեն իրենց առաջարկներն անեն: Ինչպես հայտնի դարձավ, սմարթֆոններ արտադրող խնդրահարույց այս ընկերությունով հետաքրքրվում է մեկ այլ թայվանական ընկերություն` Asus-ը:
Բաժնետերերի ամենամյա հավաքում Asustek-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ Ջոննի Շիին հարցրել են, թե արդյոք իր ընկերությունը շահագրգռված է գնել HTC-ը: Ղեկավարը պատասխանել է, որ չի բացառում նման հնարավորություն ապագայում: Ինչպես Reuters գործակալությանն է ասել Asustek գլխավոր ֆինանսական տնօրեն Դևիդ Չանը, գնման մասին հնարավոր առաջարկը քննարկվում է միայն ներսում: Ըստ նրա, HTC գնման իրական շանսերը մեծ չեն, քանի որ Asus-ը սովոր է ընկերության գործունեությունը ներսից ընդլայնել, ոչ թե այլ ընկերությունների միաձուլման կամ կլանման միջոցով:
Asus-ը թայվանական ընկերություն է, որն արտադրում է անահատական համակարգիչներ, ինչպես նաև համակարգիչների բաղադրիչներ, նոութբուքեր, բջջային հեռախոսներ, ինտերնետ-պլանշետներ, մոնիտորներ: 2014-ի դրությամբ ընկերությունն անհատական համակարգիչների և պլանշետների վաճառքի ծավալով երրորդն էր աշխարհում HPև Dell-ից հետո: Asus ապրանքանիշն առաջացել է Pegasus բառից: Ընկերության ամբողջական անվանումն է` ASUSTeK Computer Inc:

12 Июнь 2015 - 10:36 AMT
Финансовое состояние тайваньского производителя смартфонов HTC продолжает ухудшаться. С момента недавнего запуска HTC One M9 акции компании потеряли порядка 50 процентов своей стоимости. Из-за низкого спроса компания была вынуждена сократить производство своего флагманского смартфона на 30 процентов. Сейчас производитель терпит миллионные убытки.
На сегодняшний день рыночная стоимость HTC составляет чуть более 2 миллиардов долларов, тогда как в 2011 году компания оценивалась в 33,8 миллиарда. Чтобы хоть как-то исправить ситуацию, HTC говорит, что разрабатывает новый смартфон, чей релиз запланирован на октябрь этого года.
Однако аналитики уверены – сейчас идеальное время для продажи компании. Поэтому заинтересованные в покупке лица должны уже сейчас делать свои предложения. Как стало известно, проблемным производителем смартфонов интересуется другая тайваньская компания Asus.
На ежегодном собрании акционеров председателя совета директоров Asustek Джонни Ши спросили, заинтересована ли его компания в покупке HTC. На что руководитель ответил, что не исключает такой возможности в будущем. Как рассказал изданию Reuters главный финансовый директор Asustek Дэвид Чан, пока возможное предложение о покупке рассматривается только внутри компании. По его словам, шансы реальной покупки HTC на самом деле не очень велики, поскольку Asus привыкла рассчитывать на расширение деятельности фирмы изнутри, а не через слияние или поглощение других компаний.
Asus – расположенная на Тайване компания, производящая персональные компьютеры, а также компьютерные компоненты, такие, как материнские платы, графические карты, а также ноутбуки, мобильные телефоны, интернет-планшеты, оптические приводы и мониторы. По состоянию на 2014 год компания является третьим поставщиком персональных компьютеров и планшетов в мире по объёму продаж (после HP и Dell). Название торговой марки Asus происходит от слова Pegasus (Пегас). Полное наименование компании — ASUSTeK Computer Inc.