Նոր երաժշտական սթրիմինգային Apple Music ծառայությունը կարող է շատ մեծ մրցակցություն ստեղծել շուկայում աշխատող մյուս ընկերությունների համար: Դրանցից մեկը հայտնի շվեդական Spotify երաժշտական ծառայությունն է: Մրցակցությունն ամերիկյան հսկայի հետ կարող է լուրջ խնդիրներ հարուցել ընկերության համար:
Սակայն Spotify-ի հիմնադիր Դենիել Էքը զարմանալիորեն հանգիստ, նույնիսկ, կարելի է ասել անտարբեր արձագանքեց: Նա նշեց, որ շուկան բավականաչափ մեծ է մի քանի խաղացողների համար և ամենևին էլ պարտադիր չէ թիվ մեկը լինել: «Ինձ միանգամայն բավարարում է լավագույն եռյակում լինելը»,-ասել է նա` պատասխանելով նոր և լուրջ մրցակցի հայտնվելու մասին հարցին:
Թեև փորձագետներից շատերը վստահ են, որ Spotify-ն, այնուամենայնիվ, որոշակի միջոցներ է ձեռնարկում, որոնք կoգնեն ծառայությանն արժանի մրցակից լինել Apple Music-ի համար: Մասնավորապես, համարվում է, որ հենց այդ նպատակով է ծառայությունը 115 մլն դոլար ներգրավել TeliaSonera ընկերությունից և գործընկերային հարաբերություններ հաստատել նրա հետ:
Նոր երաժշտական սթրիմինգային Apple Music ծառայությունն օրերս ներկայացվեց մշակողների Apple WWDC կոնֆերանսում: Ծառայության կատալոգը ներառում է մոտ 30 մլն կոմպոզիցիա: Բացի այդ, Apple Music-ի շրջանակում օգտատերը կարող է երաժշտություն լսել սեփական iTunes գրադարանից: Ծառայությունում հասանելի է նորույթներով կամ օգտատերի ճաշակով կազմված երաժշտության «ցանկը»: Ծառայությունն ինտեգրված է նաև Siri ձայնային որոնման հետ․ օրինակ, օգտատերը կարող է խնդրել Apple Music-ին վերարտադրել նախորդ ամռան կոմպոզիցիաները կամ 1994 թ. դեկտեմբերին չարթերը գլխավորած երգը:

Новый музыкальный стриминговый сервис Apple Music может оказаться весьма грозным конкурентом для других компаний, работающих на рынке. Одна из них – популярный шведский музыкальный сервис Spotify. Конкуренция с американским гигантом может обернуться для компании серьезными проблемами.
Однако основатель Spotify Дэниэл Эк отреагировал на новость об Apple Music на удивление спокойно и даже, можно сказать, равнодушно. Он отметил, что рынок достаточно велик для нескольких игроков, и вовсе необязательно быть на нем номером один. «Мне вполне достаточно входить в тройку лучших», – ответил он на вопрос о появлении нового и весьма серьезного конкурента.
Хотя ряд экспертов уверены, что Spotify все же предпринимает определенные меры, которые помогут сервису составить достойную конкуренцию Apple Music. В частности, считается, что именно с этой целью сервис привлек 115 миллионов долларов от холдинга TeliaSonera и заключил с ним партнерские отношения.
Сервис Apple Music был представлен на днях во время конференции разработчиков Apple WWDC. Каталог сервиса включает более 30 миллионов композиций. Кроме этого, в рамках Apple Music пользователь сможет слушать музыку из собственной библиотеки iTunes. На сервисе доступны плейлисты с новинками или музыкой, подобранной под вкусы пользователя. Сервис интегрирован также с голосовым поиском Siri – пользователь может попросить Apple Music проиграть композиции прошлого лета или песню, возглавившую чарты в декабре 1994 года.