Ռեժիսոր Աննա Մելիքյանի «Սիրո մասին» ֆիլմն արժանացել է Ռուսաստանի «Կինոտավր-2015» 26-րդ բաց փառատոնի գլխավոր մրցանակին: Ֆիլմը ստացել է նաև կինոքննադատների ժյուրիի մրցանակը: Կինոփառատոնի փակման պաշտոնական արարողությունը տեղի է ունեցել հունիսի 14-ին Սոչիի Ձմեռային թատրնում: Մրցանակը հանձնել են փառատոնի նախագահ Ալեքսանդր Ռոդնյանսկին, ստուգատեսի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Ֆյոդոր Բոնդարչուկը և ժյուրիի նախագահ, ռեժիսոր Ալեքսանդր Ուչիտելը: «Ֆիլմերը տարբեր էին, շատ հետաքրքիր էր այս տարվա ծրագիրը: Եթե ինչ-որ մեկը որոշի, որ մենք սխալ ենք վարվում, ես ամբողջ պատասխանատվությունն ինձ վրա եմ վերցնում»,-հայտարարել է ժյուրիի նախագահը:
«Ինձ համար սա շատ կարևոր մրցանակ է, քանի որ կյանքումս առաջին անգամ գիտակցված նկարահանել եմ ֆիլմը հանդիսատեսի համար»,-ասել է Մելիքյանը: Անցյալ տարի նա ստացավ «Կինոտավրի» մրցանակը լավագույն ռեժիսուրայի համար «Աստղ» ֆիլմի համար:
Այս տարի լավագույն ռեժիսոր ճանաչվեց Ալեքսեյ Ֆեդորչենկոն` «Հեղափոխության հրեշտակների» համար: «Լավագույն դեբյուտի համար» մրցանակին արժանացավ Էլլա Մանժիևայի «Ճայերը» կինոնկարը: Կնոջ լավագույն դերակատարման համար մրցանակի արժանացավ Պոլինա Գրիշինան, որը կատարեց գլխավոր դերը Իվան Վիրիպաևի «Փրկություն» ֆիլմում: Տղամարդու լավագույն դերակատարման համար մրցանակը կիսեցին չորս դերասաններ` Վասիլի Բուկևիչը, Պավել Չինարյովը, Ալեքսանդր Պալը և Իվան Յանկովսկին Միխայիլ Մեստեցկու «Քրջերի միությունը» ֆիլմի համար:
Աննա Մելիքյանը խոստումնալից երիտասարդ ռեժիսոր է: Ամերիկյան Variety ամսագիրը նրան ընդգրկել է աշխարհի ամենահեռանկարային ռեժիսորների տասնյակում: Կուրսայիններից հետո նրա առաջին լիամետրաժ ֆիլմի՝ «Մարսի»պրեմիերան տեղի ունեցավ 2004թ. Բեռլինի կինոփառատոնում, իսկ երկրորդը՝«Ջրահարսը» 2008-ին Օսկարի էր հավակնում Ռուսաստանից:
Ռուսաստանի «Կինոտավր» 25-րդ բաց փառատոնում Մելիքյանն արժանացել է լավագույն ռեժիսուրայի համար մրցանակին «Աստղ» ֆիլմի համար: Աննա Մելիքյանի ներկայացրած մյուս ֆիլմը` «Սիրո մասին-2», կարճամետրաժների մրցութային ծրագրում դիպլոմի է արժանցել: «Աստղը» ֆիլմը երկար ժամանակ հույժ գաղտնի էր պահվում: Կինոնկարի գլխավոր հերոսները երեքն են՝ տասնհինգամյա ներփակված Կոստյան, որը հարուստ ընտանիքից է, նրա խորթ մայրը՝ Ռիտան, և ոչ այնքան տաղանդավոր սկսնակ դերասանուհի Մաշան:
Ընդ որում, սցենարը գրվել է մի քանի տարի շարունակ և բազմաթիվ անձնական դիտարկումների արդյունք է: «Երբ ես գրում եմ, ոչինչ չեմ հնարում: Ամեն ինչ ստացվում է ինչ-որ տեղ ծածուկ նայած, լսածից, դրա համար ֆիլմի հերոսները նախատիպեր ունեն: Ոորոշ կերպարներ ինչ-որ մեկին կարող են շատ ծանոթ լինել: Բայց ֆիլմում ամեն ինչ՝ թե՛ իրադրությունները, թե՛ մարդիկ, հազարավոր մանրուքներից ու բնավորություններից են կառուցված»,- բացատրել է ռեժիսորը:

Фильм режиссера Анны Меликян «Про любовь» стал обладателем главного приза 26-го Открытого Российского кинофестиваля «Кинотавр-2015». Картина также получила приз жюри кинокритиков. Официальная церемония закрытия кинофестиваля состоялась в Зимнем театре Сочи 14 июня.
Награду вручили президент фестиваля Александр Роднянский, председатель попечительского совета смотра Федор Бондарчук и председатель жюри конкурса, режиссер Алексей Учитель. «Фильмы были разные, очень интересная в этом году программа. Если кто-то решит, что мы поступили неправильно, всю ответственность беру на себя», – заявил председатель жюри.
«Для меня это очень важный приз, потому что впервые жизни я совершенно осмысленно делала это кино для зрителей, для широкого проката», – сказала Меликян. В прошлом году за фильм «Звезда» она получила приз «Кинотавра» за лучшую режиссуру.
Фильм «Про любовь» – это сборник из нескольких новелл, объединенных темой любви. В картине сыграли Рената Литвинова, Евгений Цыганов, Владимир Машков, Юлия Снигирь, Равшана Куркова, Мария Шалаева, Александра Бортив и многие другие актеры.
Лучшим режиссером в этом году признан Алексей Федорченко, снявший «Ангелов революции», приз «За лучший дебют» получала картина «Чайки» Эллы Манжиевой. Награду за лучшую женскую роль получила Полина Гришина, исполнившая главную роль в картине Ивана Вырыпаева «Спасение». Приз за лучшую мужскую роль разделили четыре актера – Василий Буткевич, Павел Чинарев, Александр Паль и Иван Янковский. Они сыграли в фильме Михаила Местецкого «Тряпичный союз».
Анна Гагиковна Меликян – российский кинорежиссёр, сценарист и продюсер. Родилась 8 февраля 1976 года в Баку, выросла в Ереване, в возрасте 17 лет переехала в Москву. Меликян, выпускница ВГИК и ученица Сергея Соловьева, получила известность благодаря короткометражным фильмам «До востребования», «Контрабас», «Andante» и «Полетели». В 1999 в качестве курсовой работы был снят фильм «Полетели» с Нелли Уваровой в главной роли. Снятый в 2000 году короткометражный фильм «До востребования» куплен музеями кино Рима и Мельбурна. Первым полнометражным фильмом стал «Марс», премьера которого состоялась в 2004 году на Берлинском кинофестивале. Второй полнометражный фильм «Русалка» получил приз за лучшую режиссуру на фестивале в Санденсе и в 2008-м году был номинантом от России на Оскар.
«Кинотавр» – открытый российский кинофестиваль, который проводится в Сочи с 1989 года. Организаторами фестиваля являлись Марк Рудинштейн и Олег Янковский. До 2011 года в конкурсе полнометражного кино могли принять участие только российские фильмы. С 2011 года географические рамки сняты и на конкурс может быть подан любой фильм на русском языке.