Հունիսի 15-ին Հայաստանում նշում են Պետական խորհրդանիշների օրը: «Հայաստանի Հանրապետության դրոշի մասին» և «Հայաստանի Հանրապետության զինանշանի մասին» օրենքներն ընդունվել են 2006 թվականի հունիսի 15-ին, իսկ Պետական դրոշի օրն առաջին անգամ Հայաստանում նշվել է 2010 թ. հունիսի 15-ին:
Ըստ ՀՀ Սահմանադրության, դրոշի կարմիր գույնը խորհրդանշում է Հայկական լեռնաշխարհը, անկախության համար թափված արյունը, կապույտը` խաղաղ երկնքի տակ ապրելու հայ ժողովրդի ձգտումը, ծիրանագույնը` հայերի արարչական տաղանդն ու աշխատասիրությունը:
Հայաստանի Հանրապետության զինանշանի կենտրոնական մասում՝ վահանի վրա, պատկերված են հայկական չորս թագավորական տոհմերի՝ Արտաշեսյանների, Արշակունիների, Բագրատունիների և Ռուբինյանների (Կիլիկյան թագավորություն) զինանշանները։ Դրանք բոլորում են բիբլիական Արարատ լեռան պատկերը, որի գագաթին ուրվագծվում է Նոյան տապանը։
Վահանի երկու կողմից պատկերված են առյուծ և արծիվ, որոնք խորհրդանշում են ոգու, իշխանության, աննկունության և արիության ուժը։ Ներքևում պատկերված սուրը խորհրդանշում է հայ ժողովրդի պայքարը հանուն ազատության և անկախության, փետուրն ու հասկերը՝ հայ ժողովրդի ստեղծարար տաղանդը և խաղաղասիրությունը։
Հայաստանի Հանրապետության զինանշանի հիմնական գույնն է ոսկեգույնը, պատմական Հայաստանի թագավորություններինը՝ վերևից ձախ՝ կարմիր, վերևից աջ՝ կապույտ, ներքևից ձախ՝ կապույտ, ներքևից աջ՝ կարմիր և կենտրոնում՝ վահանի վրա պատկերված Արարատ լեռը՝ նարնջագույն։ Նշված գույները խորհրդանշում են Հայաստանի Հանրապետության դրոշի գույները։

Armenia is celebrating State Symbols Day on June 15.
The laws on the Flag of the Republic of Armenia and on the State Emblem of the Republic of Armenia were adopted on June 15, 2006. For the first time, the State Symbols Day was celebrated in 2010, on the initiative of WE state values preservation foundation with the assistance of the Armenian Youth Foundation.
The national flag of the Republic of Armenia is a national emblem of the Republic of Armenia. The national flag of the Republic of Armenia is of three colors in stripes of the same width – red, blue, orange respectively from top to bottom. The Red emblematizes the Armenian Highland, the Armenian people's continued struggle for survival, maintenance of the Christian faith, Armenia's independence and freedom. The Blue emblematizes the will of the people of Armenia to live beneath peaceful skies. The Orange emblematizes the creative talent and hard-working nature of the people of Armenia..
The Coat of Arms of the Republic of Armenia is a national emblem of the Republic of Armenia. The Coat of Arms of the Republic of Armenia is as follows: On a shield, positioned in the center, Mount Ararat is represented with Noah's Arch and the coats of arms of the four royal dynasties of the historical Armenia: from top to left – that of the Bargratunides, from top to right – that of the Arshakounides, from bottom to left – that of Artashesides, from bottom to right – that of the Rubenides. The shield is upheld by an eagle (on the left) and lion (on the right). There is a sword, as well as a branch of a tree, a bundle of spikes, a chain and a ribbon pictured below the shield. Golden is the main color of the Coat of Arms of the Republic of Armenia. The colors of the kingdoms of the historical Armenia are as follows: from top to left – red, from top to right – blue, from bottom to left – blue, from bottom to right – red, with orange-painted Mount Ararat positioned in the center on a shield. The foregoing colors emblematize the colors of the national flag of the Republic of Armenia.