Հունիսի 15-ին Հայաստանում նշում են Պետական խորհրդանիշների օրը: «Հայաստանի Հանրապետության դրոշի մասին» և «Հայաստանի Հանրապետության զինանշանի մասին» օրենքներն ընդունվել են 2006 թվականի հունիսի 15-ին, իսկ Պետական դրոշի օրն առաջին անգամ Հայաստանում նշվել է 2010 թ. հունիսի 15-ին:
Ըստ ՀՀ Սահմանադրության, դրոշի կարմիր գույնը խորհրդանշում է Հայկական լեռնաշխարհը, անկախության համար թափված արյունը, կապույտը` խաղաղ երկնքի տակ ապրելու հայ ժողովրդի ձգտումը, ծիրանագույնը` հայերի արարչական տաղանդն ու աշխատասիրությունը:
Հայաստանի Հանրապետության զինանշանի կենտրոնական մասում՝ վահանի վրա, պատկերված են հայկական չորս թագավորական տոհմերի՝ Արտաշեսյանների, Արշակունիների, Բագրատունիների և Ռուբինյանների (Կիլիկյան թագավորություն) զինանշանները։ Դրանք բոլորում են բիբլիական Արարատ լեռան պատկերը, որի գագաթին ուրվագծվում է Նոյան տապանը։
Վահանի երկու կողմից պատկերված են առյուծ և արծիվ, որոնք խորհրդանշում են ոգու, իշխանության, աննկունության և արիության ուժը։ Ներքևում պատկերված սուրը խորհրդանշում է հայ ժողովրդի պայքարը հանուն ազատության և անկախության, փետուրն ու հասկերը՝ հայ ժողովրդի ստեղծարար տաղանդը և խաղաղասիրությունը։
Հայաստանի Հանրապետության զինանշանի հիմնական գույնն է ոսկեգույնը, պատմական Հայաստանի թագավորություններինը՝ վերևից ձախ՝ կարմիր, վերևից աջ՝ կապույտ, ներքևից ձախ՝ կապույտ, ներքևից աջ՝ կարմիր և կենտրոնում՝ վահանի վրա պատկերված Արարատ լեռը՝ նարնջագույն։ Նշված գույները խորհրդանշում են Հայաստանի Հանրապետության դրոշի գույները։

15 Июнь 2015 - 08:27 AMT
Законы «О флаге Республики Армения» и «О гербе Республики Армения» приняты 15 июня 2006 года, а День государственного флага впервые в Армении отмечался 15 июня 2010 года.
Согласно Конституции РА, красный цвет на армянском флаге символизирует Армянское нагорье, кровь, пролитую в борьбе за независимость, синий – стремление армянского народа жить под мирным небом, а оранжевый – творческий талант и трудолюбие армян.
Герб РА составляют следующие элементы: Щит — в центре — гора Арарат, которая является символом армянской нации, на ее вершине Ноев ковчег, поскольку согласно традиции ковчег после потопа остановился именно на этой горе. Щит разделен на 4 секции, которые символизируют четыре независимых армянские царства в истории Армении: вверху справа — Багратидов, вверху слева — Аршакидов, внизу слева — Арташесидов, внизу справа — Рубенидов. Лев и Орел, которые поддерживают щит, являются царями животного мира и символизируют собой мудрость, гордость, терпение и благородство. В течение многих столетий они были символами царских семей.
Внизу щита находятся еще пять важных элементов. Разорванная цепь означает свободу и независимость, меч — власть и силу нации, пшеничные колосья — трудолюбивую натуру армян, ветвь — интеллектуальное и культурное наследие армянского народа. Трехцветная лента означает флаг Республики Армения.