Գյումրիում հունիսի 15-ին հայտնաբերվել է 102-րդ ռուսական ռազմակայանի զինծառայող Իվան Նովիկովի դին, հայտնել է ՀՀ Քննչական կոմիտեի մամուլի քարտուղար Սոնա Տռուզյանը:
Ռուսական ռազմակայանի զինծառայողը խոստովանել է ծառայակցին սպանելու փաստը, հայտնել է Հարավային զինշրջանի մամուլի ծառայությունը:
«Ըստ նախնական տեղեկությունների, զինծառայողի մահվան պատճառ է դարձել կենցաղային վեճը ծառայակցի հետ, որն այժմ ձերբակալված է և խոստովանական ցուցմունքներ է տալիս», հայտնել է մամուլի ծառայությունը, տեղեկակցնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Նովիկովի դին հայտնաբերվել է Գյումրիի «Մայր Հայաստան» հուշահամալիրի մոտակայքում, զինծառայողի մարմնին հայտնաբերվել են կտրող-ծակող առարկայով հասցված վնասվածքներ:
Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը՝ Շիրակի մարզային քննչական վարչության պետ Սամվել Սիմոնյանի գլխավորությամբ։ Դեպքի վայրում հայտնաբերվել է զինվորական համազգեստով երիտասարդի դի՝ կտրող-ծակող առարկայով պատճառված վնասվածքի հետքերով։ Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է սպանված երիտասարդի ինքնությունը, ով Գյումրիում տեղակայված թիվ 102 ռազմաբազայի ժամկետային զինծառայող Իվան Նովիկովն է։
Հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի հատկանիշներով (սպանություն)։ Ձեռնարկվել են անհետաձգելի քննչական և դատավարական գործողություններ` սպանության հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։ ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի հանձնարարությամբ դեպքի վայր են մեկնել ՀՀ ՔԿ հատկապես կարեւոր գործերի քննության գլխավոր վարչության ՀԿԳ քննիչները, հայտնել է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը։

15 Июнь 2015 - 09:46 AMT
Военнослужащий 102-й российской военной базы в Армении найден мертвым утром 15 июня, сообщила пресс-секретарь Следственного комитета Армении Сона Трузян, передает Интерфакс.
«Тело военнослужащего Ивана Новикова обнаружено на территории города Гюмри у памятника «Мать Армения». На теле погибшего обнаружены колото-резаные раны», – сказала Трузян. По ее словам, возбуждено уголовное дело по статье убийство.
«Проводятся необходимые мероприятия для выявления всех обстоятельств инцидента», – отметила пресс-секретарь Следственного комитета Армении.
Как заявил прокурор Ширакской области Армении Раффи Асланян, по факту убийства военнослужащего возбуждено уголовное дело по признакам ст. 104 УК РА (Убийство), передает Panorama.am.
В совершении убийства Новикова признался другой военнослужащий военной базы, имя которого не разглашается. Как сообщает РИА Новости со ссылкой на пресс-службу Южного Военного Округа, что, по предварительной информации, причиной гибели военнослужащего стал бытовой конфликт с сослуживцем. Как сообщил газете «Аравот» замначальника личного состава военной базы по работе с личным составом Алексей Полихой, задержанный является военнослужащим-контрактником, и находится на территории базы, где его допрашивают правоохранители.
Договор о функционировании 102-й российской военной базы в Армении был заключен сроком на 25 лет в начале 1995 году и продлен еще на 49 лет (до 2044 года) в ходе визита Президента РФ Дмитрия Медведева в Армению в 2010 году. База, в частности, оснащена ЗРК С-300 и БУК М-1, истребителями МиГ-29, бронетехникой и артиллерийскими системами. Численность личного состава базы — более 5 тысяч человек.
В марте 2015 года командиром 102-й базы был назначен генерал-майор Владимир Устинов. Предыдущий командир базы Анатолий Рузинский покинул пост вскоре после резонансного убийства армянской семьи из 7 человек, совершенного военнослужащим-срочником базы Валерием Пермяковым.