Չինական ինտերնետ հսկա Alibaba Group-ը պատրաստվում է թողարկել սեփական հոսքային տեսածառայությունը` ամերիկյան Netflix-ի նմանությամբ: Ծառայությունը ստացել է TBO (Tmall Box Office) անվանումը: Նրա բովանդակությունը կկազմեն չինական և այլ երկրների արտադրության ֆիլմերն ու սերիալները:
«Մեր նպատակն է, Alibaba-ի նպատակն է, վերանայել Չինաստանում տնային զվարճանքների շուկան և արդյունքում դառնալ տեղի HBO կամ Netflix»,-հայտարարել է Alibaba Group-ի ներկայացուցիչ Պատրիկ Լյուն: Ենթադրվում է, որ TBO բովանդակության 90 տոկոսը բաժանորդների համար վճարովի կլինի:
Դեռ հասկանալի չէ, թե ինչպես է նոր հոսքային ծառայությունը փոխգործակցելու Չինաստանում արդեն գոյություն ունեցող Youku Tudou-ի հետ, որը հոսքային տեսանյութերի տեղի խոշորագույն մատակարարն է, որի բաժնետոմսերի 16,5 տոկոսը Alibaba-ն ձեռք է բերել նախորդ տարի: Անհայտ է նաև բուն Netflix-ի վերաբերմունքը նորահայտ մրցակցին, որի ներկայացուցիչները բոլորովին վերջերս հայտարարում էին, որ պատրաստ են գրավել չինական շուկան:
Ըստ Alibaba Group-ի հաշվարկների, TBO հոսքային ծառայությունը կգործարկվի առաջիկա երկու ամսում:
Alibaba Group-ը չինական հանրային ընկերություն է, որն աշխատում է առցանց առևտրի ոլորտում: Կենտրոնակայանը գտնվում է Խանչժոուում: Գործունեության հիմնական ձևերն են առևտրային գործողությունները ընկերությունների միջև B2B սխեմայով, մանրածախ առցանց առևտուրը: 2012-ին վաճառքի ծավալը Alibaba խմբի երկու պորտալներում կազմեց 1,1 տրլն յուան` 170 մլրդ դոլար: Ընկերությունը գործում է Չինաստանում և 2014 թ. սեպտեմբերի 19-ի դրությամբ շուկայական արժեքը կազմում է 231 մլրդ դոլար:

15 Июнь 2015 - 09:53 AMT
Китайский интернет-гигант Alibaba Group готовится запустить собственный потоковый видеосервис – аналог американского Netflix. Сервис получил название TBO (Tmall Box Office). Его контент составят фильмы и сериалы из Китая и других стран.
«Наша цель, цель Alibaba, пересмотреть рынок домашних развлечений в КНР и в итоге стать местным HBO и местным Netflix», – заявил представитель Alibaba Group Патрик Лю. Планируется, что 90 процентов контента TBO для подписчиков будет платным.
Пока непонятно, как новый стриминговый сервис будет взаимодействовать с уже существующим в Китае Youku Tudou, крупнейшим местным поставщиком потокового видео, 16,5 процентов акций которого Alibaba приобрел в минувшем году. Также неизвестно отношение к новоявленному конкуренту со стороны самого Netflix, представители которого недавно заявляли о готовности к экспансии на китайский рынок.
По расчетам Alibaba Group, стриминговый сервис TBO будет запущен в течение двух ближайших месяцев.
Alibaba Group – китайская публичная компания, работающая в сфере интернет-коммерции, владелец B2B веб-портала Alibaba.com. Штаб-квартира расположена в Ханчжоу. Основными видами деятельности являются торговые операции между компаниями по схеме B2B, розничная онлайн-торговля. В 2012 году объем продаж на двух порталах группы Alibaba составил 1,1 трлн юаней ($170 млрд). Компания действует, прежде всего, в Китайской Народной Республике, и по состоянию на дату исторического первичного публичного предложения акций (IPO) 19 сентября 2014 года рыночная стоимость Alibaba составляет $231 млрд.