Microsoft ինովացիոն կենտրոնը Հայաստանում իրականացնում է 4 ամիս տևողությամբ աքսելերացիոն ծրագրերը՝ ընդգրկելով նորարարական գաղափարներ ունեցող սթարթափեր: 2015-ի աքսլերեացիոն ծրագրի երկու հայկական սթարթափ՝ Flaxton-ը և Penny-ն $20.000 դրամաշնորհ են ստացել Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի (EIF) «Նորարարության զարգացման համաֆինանսավորվող մրցույթ»-ի շրջանակում:
Հայաստանի Microsoft ինովացիոն կենտրոնի հիմնական գործունեությունն ուղղված է հմտությունների, նորարար մտածողության զարգացմանը և տեղական ու միջազգային շուկաներում պահանջարկ ունեցող արտադրանքի/ծառայության մշակմանը։
Նախորդ աքսելերացիայի ծրագրի մասնակից սթարթափ Flaxton-ը, որը ամպային համակարգ է (cloud SaaS), 2015-ի հունիսի 22-23-ին Սան Ֆրանցիսկոյում կայանալիք DockerCon միջոցառման համար ընտրվել է որպես հեքըթոնի գաղափարներից մեկը։ Թիմի անդամ Տիգրան Բայբուրցյանը մեկն է ամբողջ աշխարհից ընտրված 8 խոսնակից, որը ներկայանալու է իր նորարարական գաղափարով։
Աքսելերացիայի ծրագրի ամբողջ ընթացքում ընտրված թիմերն աշխատանքներ են տանում իրենց արտադրանքի զարգացման ուղղությամբ` շրջապատված լինելով փորձառու մասնագետներով, խորհրդատուներով ու գաղափարակիցներով, մուտք ունենալով գլոբալ տեխնիկական և բիզնես ռեսուրսներին ու փորձին, հայտնում են Microsoft ինովացիոն Հայաստան կենտրոնից։
Սթարթափերը խորհրդատվություն են ստանում այնպիսի առաջատար մասնագետներից, ինչպիսիք են Sphero-ի գործադիր տնօրեն Փոլ Բերբերյանը, Contexti-ի գործադիր տնօրեն Սիդնի Մինասյանը և ուրիշներ։
2015-ի հունվարին մեկնարկած աքսելերացիայի ծրագրում ընդգրկված թիմերին իրենց մասնագիտական խորհուրդներով օգնել են Սան Ֆրանցիսկոյից, Սիդնեյից, Նյու Յորքից և Բոսթոնից ՏՏ ոլորտի փորձառու մասնագետներ` Էլի Դեյվիդը, Ռազմիկ Աբնուսը, Պերճ Այվազյանը, Նարեկ Սողմոնյանը, Միշել Դավուդյանը։
Հայաստանի Microsoft ինովացիոն կենտրոնը սկսել է իր գործունեությունը 2011 թվականի մայիսի 11-ին, որից անմիջապես հետո կենտրոնը միացել է ինովացիոն կենտրոնների համաշխարհային ցանցին և սկսել ակտիվ գործունեություն ծավալել Microsoft կողմից ամբողջ աշխարհում նորարար և սետղծագործ մտքի զարգացման նպատակով իրականացվող նախաձեռնությունների շրջանակում:

Инновационный центр Microsoft осуществляет в Армении акселерационные программы продолжительностью в четыре месяца, охватывающие стартапы с инновационными идеями. Два стартапа акселерационной программы 2015 года – Flaxton и Penny получили грант в размере 20 тысяч долларов в рамках «Совместно финансируемого конкурса развития инноваций» Фонда Инкубатора предприятий.
Основная деятельность инновационного центра Microsoft в Армении направлена на развитие умений, инновационного мышления и разработки продуктов и услуг, имеющих спрос на местном и международном рынках.
Участник предыдущей акселерационной программы – стартап Flaxton представляет собой облачную систему (cloud SaaS). Она была выбрана как идея хакатона (форум разработчиков, во время которого специалисты из разных областей разработки программного обеспечения сообща работают над решением какой-либо проблемы) для мероприятия DockerCon, который будет проходить с 22 по 23 июня в Сан-Франциско. Тигран Байбурцян – один из членов команды представит в рамках мероприятия свою инновационную идею. Во всем мире такую возможность получили всего восемь участников.
На протяжении акселерационной программы выбранные команды работают над развитием своей продукции, окруженные опытными специалистами, консультантами и единомышленниками, получив доступ к глобальным техническим и бизнес ресурсам и опыту. Стартапы консультируют такие ведущие специалисты, как исполнительный директор Sphero Пол Берберян, исполнительный директор Contexti Сидни Минасян и другие.
Команды, включенные в акселерационную программу 2015 года, получили квалифицированную помощь и советы опытных специалистов IT-сферы: в их числе Эли Дейвид, Размик Абнус, Перч Айвазян, Нарек Согомонян и Мишель Давудян из Сан-Франциско, Сиднея, Нью-Йорка и Бостона.
Инновационный центр Microsoft в Армении начал свою деятельность 11 мая 2011 года, после чего был соединен ко всемирной сети инновационных центров, начав активную деятельность в рамках инициатив Microsoft, направленных на развитие инновационного и творческого мышления во всем мире.