«Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) և «Հայաստանի փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոն» (ՓՄՁ ԶԱԿ) հիմնադրամների միջև հունիսի 19-ին փոխըմբռնման և գործակցության մասին հուշագիր է ստորագրվել, որի նպատակը Տաթևում ու Դիլիջանում, ինչպես նաև հարակից համայնքներում ձեռնարկատիրության խթանմանն աջակցությունն է:
Հուշագրով կողմերը պատրաստակամություն են հայտնում գործակցել «Սկսնակ գործարարների ձեռներեցությանն աջակցության» ծրագրի շրջանակում, ինչը վերոնշյալ տարածաշրջաններում փոքր ձեռնարկատիրության զարգացման համար համապարփակ աջակցություն է նախատեսում, տեղեկացնում է ազգային կենտրոնի մամուլի ծառայությունը։
Փաստաթուղթը ստորագրել են IDeA-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Գևորգյանը և ՓՄՁ ԶԱԿ հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Գեղամ Պետրոսյանը։
«IDeA հիմնադրամը թե՛ Տաթևում, թե՛ Դիլիջանում զարգացման ծրագրեր է իրականացնում, և դրանց շրջանակում մեծ ուշադրություն է դարձվում նաև փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման խնդիրներին: «Տաթևի վերածնունդ» ծրագիրը և դրա շրջանակում «ՏաԹևեր» ճոպանուղու կառուցումը նկատելի աշխուժացրեցին այդ տարածշրջանում զբոսաշրջային հոսքերը։ Ներկայումս մենք փորձում ենք աջակցել համայնքերում B&B դասի հյուրատների զարգացմանը, և ուրախ ենք այս գործում գործակցել Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոնի հետ»,- նշել է Գևորգյանը:
Նա ավելացրել է, որ տեղի ձեռներեցների համար կարևոր են ոչ միայն վարկային միջոցների ձեռքբերումը, այլև մասնագիտական խորհրդատվությունը՝ հետագա գործունեությունը ճիշտ կազմակերպելու համար, և հենց այդ հարցում էլ հիմնադրամը կփորձի օգտակար լինել նրանց:
Հայաստանի Ազգային ժողովը հունիսի 17-ի նիստում քննարկել է «ՀՀ Տավուշի մարզի Դիլիջան քաղաքային համայնքի և հարակից տարածքների զարգացման և ներդրումների խրախուսման մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին նախագծերի փաթեթը: Նախատեսվում է, որ փաթեթի մաս կազմող ծրագրերը պետության կողմից մաքսային ու հարկային արտոնություններ կստանան:
Պետրոսյանը նույնպես կարևորել է փաստաթղթի ստորագրումը:
«Տաթևը և Դիլիջանը, որպես Հայաստանի զբոսաշրջային ամենաթեժ կետեր, ունեն նոր ենթակառուցվածքների, նոր հյուրատների և զբոսաշրջիկների սպասարկման այլ բիզնեսների կարիք: Հայաստանի ՓՄՁ ԶԱԿ-ը, պետական աջակցության ծրագրերի շրջանակում և միջազգային գործընկերների հետ համատեղ արդեն աջակցություն է ցուցաբերում նշված տարածաշրջանների սկսնակ գործարարներին, հատկապես՝ նրանց, ովքեր ցանկացել են հիմնել նոր հյուրատուն կամ զարգացնել արդեն ունեցածը, ինչը համահունչ է ՀՀ կառավարության որդեգրած տնտեսական զարգացման առաջնայնություններին, այն է՝ ՓՄՁ ոլորտի զարգացումը մարզերում», – ասել է նա:
«Տաթևի վերածնունդ» նախագծի շրջանակներում 2010-ի հոկտեմբերի 16-ին բացվել է «ՏաԹևեր» ճոպանուղին: 2010թ. հոկտեմբերի 23-ին «ՏաԹևեր»-ը գրանցվել է Գինեսի միջազգային ռեկորդների գրքում որպես աշխարհում ամենաերկար հետադարձելի երկխցիկ ճոպանուղին: Ռեկորդը գրանցվել էր ոչ միայն ճոպանուղու երկարության (5752 մ.), այլև ճոպանուղու կառուցման կարճ ժամանակահատվածի (10 ամիս) համար: Նախագիծն իրականացվել է ճոպանուղու նախագծման և կառուցման առաջատար, շվեյցարական «Գարավենտա-Դոպելմայր» ընկերության կողմից:

Initiatives for Development of Armenia (IDeA) foundation and the SME Development National Center signed on Thursday, June 18 a memorandum of understanding and cooperation to provide support to entrepreneurship in Tatev, Dilijan and adjoining communities, ARKA reports citing the press office of SME Development National Center.
The parties expressed readiness to cooperate within Support to Young Entrepreneurs program envisaging comprehensive support to small businesses in the indicated regions.
The memorandum was signed by IDeA general director Armen Gevorgyan and executive director of SME development center Gegham Petrosyan.
Gevorgyan said Tatev Revival project and the construction of Wings of Tatev ropeway have considerably boosted tourism in these regions.
He also noted that they were happy to cooperate with the SME support national center to help develop B&B hotels in these communities. Loan funds as well as professional advice are important for local entrepreneurs to properly conduct their businesses, he said. Joint efforts will help create new jobs and raise living standard in these communities, he added.
According to the head of SME Development National Center Gegham Petrosyan, Tatev and Dilijan are hot touristic routes that could benefit from more new infrastructures, guest houses, etc.
As part of state programs, together with international partners, the center provides support to entrepreneurs for starting new guest houses or developing the existing ones, Petrosyan said.
IDeA was established by the entrepreneurs and philanthropists Ruben Vardanyan and Veronika Zonabend. It focuses on programs assisting Armenia in transition from survival model to prosperity model. IDeA is committed to promoting social entrepreneurship in Armenia through investments in long-term, non-profit projects, as well as ensuring their sustainability.
It implements large-scale charitable initiatives in Armenia, Artsakh (Nagorno Karabakh) and the Armenian Diaspora which strive to preserve historical and cultural heritage of the Armenian people and revitalize the nation in an ever-changing world. Among the flagship projects of IDeA Foundation are UWC Dilijan, Tatev Revival, reconstruction of St. George Cathedral in Tbilisi, Dilijan Development project and many others.
The SME Development National Center was established in Armenia in 2002, in accordance with the government’s decision, to establish links between government bodies and SMEs, enhance efficiency and competitiveness of small and midscale businesses, help them get funds and implement innovative programs.