Հայաստանում անալոգային հեռարձակումից թվային հեռարձակման անցման ժամանակաշրջանը 2015-ի հուլիսի 1-ից կտեղափոխվի 2016-ի հունվարի 16-ը: Այս մասին հայտնել է ՀՀ տրանսպորտի և կապի փոխնախարար Արթուր Առաքելյանը ՀՀ Ազգային ժողովի հունիսի 22-ի արտահերթ նիստում «Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ:
«Հիմնական պատճառը սոցիալական բաղադրիչն է՝ պետության կողմից անապահով խավին թվային ազդանշանի ընդունիչների տրամադրումը: Այդ սարքերի ձեռքբերման համար մեր կողմից հայտարարված մրցույթը տեղի չէր ունեցել, դրա համար երկարացնում ենք ժամկետը», – փոխնախարարի խոսքերը մեջբերում է Panorama.am-ը:
2015-ի ապրիլին ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը կառավարությանն առաջարկել է «Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարել և ՀՀ-ում հեռուստատեսության անալոգային հեռարձակումից թվայինի անցման ժամկետը հետաձգել մինչև 2017 թվականը:
Առաքելյանը տեղեկացրել է, որ թվային ազդանշանի համակարգի կառուցման բոլոր աշխատանքներն ավարտվել են, և թվային ազդանշանը անալոգայինին զուգահեռ 98.8%-ով հասանելի է Հայաստանի գրեթե բոլոր մարզերում:
2014-ի հոկտեմբերի 16-ին տրանսպորտի և կապի նախարարությունից հայտնել էին, որ Հայաստանի ամբողջ տարածքում հեռուստատեսային հեռարձակման անալոգային համակարգից 2015-ի հուլիսի 10-ից անցում կկատարվի թվային համակարգի: Թվայնացման գործընթացը կիրականացնի հայտարարված մրցույթում հաղթող ճանաչված շվեդական «Էրիքսոն» կազմակերպությունը։
Թվայնացման տեխնիկական առաջադրանքը 12 մլն դոլար էր գնահատվել, որից անհրաժեշտ սարքերի ու սարքավորումների ձեռքբերման համար նախատեսված է ավելի քան 8 մլն դոլար: Ավարտվել է Երևանի գլխամասային կայանի և մարզային 5 կայանների տեխնիկական տարածքների վերանորոգման և համապատասխանեցման աշխատանքները։ Մարզային միկրովերահաղորդիչ կայաններում տեղադրելու համար ձեռք է բերվել 95 նոր աշտարակ և 150 հեռահաղորդակցման խցիկ:

Национальное Собрание Армении сегодня, 22 июня, продолжило работу внеочередной сессии.
В ходе обсуждения проекта поправок в Закон РА «О телевидении и радио» заместитель министра транспорта и связи РА Артур Аракелян сообщил, что срок перехода Армении с аналогового на цифровое телевидение с 1 июля 2015 года будет перенесен на 16 января 2016 года.
«Основная причина связана с социальным компонентом программы: предоставлением государством приемников цифрового сигнала социально необеспеченным слоям населения. Объявленный конкурс на приобретение приемников не состоялся, поэтому мы продлеваем срок», – отметил он, передает Panorama.am.
В апреле правительство Армении посчитало приемлемым предложение депутата Национального Собрания Армении Эдмона Марукяна о внесении изменений в закон «О телевидении и радио», которые предусматривают продление срока полного перехода от аналогового телевещания к цифровому до 2017 года.
Ранее правительство Армении установило дату перехода на цифровое вещание – 1 июня 2015 года. Согласно принятому решению, к этому времени в Армении должен быть завершен процесс внедрения надземной системы цифрового телевещания, и с 1 июня 2015 года начат переход к единому европейскому стандарту цифрового телевизионного вещания. Согласно поправкам в закон «О телевидении и радио», принятым в 2010 году, переход на цифровое вещание восемнадцати телеканалов предусматривалось осуществить к 20 июля 2015 года.
Вместе с тем, представляя заключение правительства, министр транспорта и связи Гагик Бегларян отметил, что исполнительный орган хотя и не против продления срока, но считает, что установление конечных сроков нуждается в дополнительном обсуждении.
«Оцифровка позволит либерализовать определенное количество частот, благодаря чему будут обеспечены существенные поступления в госбюджет», – добавил Бегларян.