ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը հունիսի 22-ին քննարկել է Երևան–Պրահա չվերթի վերսկսման հարցերը «Չեխական ավիաուղիներ» ավիաընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Ջոզեֆ Սինչակի և կոմերցիոն տնօրեն Յան Տոթի հետ: Քննարկումը նվիրված է եղել չեխական ավիաընկերության կողմից դեպի Հայաստան և հակառակ ուղղությամբ չվերթների սպասարկման վերսկսմանը:
Շեշտելով Հայաստանը Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի հետ կապող երթուղիների կարևորությունը և համապատասխան ուղղություններով մրցակցության ապահովման անհրաժեշտությունը` Կարեն Ճշմարիտյանը բարձրացրել է չվերթների վերսկսման ժամկետների, նախատեսվող սպասարկման հաճախականության և գործակցությանն առնչվող այլ հարցեր:
«Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ–ի ներկայացուցիչներն էլ հայտնել են իրենց պատրաստակամությունը` չեխական ավիաընկերությանն առաջարկելու սպասարկման նպաստավոր պայմաններ:
Չեխական պատվիրակության կազմում էր նաև ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության դեսպան Պետր Միկիսկան, հանդիպմանը մասնակցել են Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության պետ Արտյոմ Մովսեսյանը, Զարգացման Հայկական Հիմնադրամի տնօրեն Արման Խաչատրյանը, «Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ–ի գլխավոր տնօրեն Մարսելո Վենդեն:
«Չեխական ավիաուղիները» Հայաստանի ուղղությամբ թռիչքները դադարեցրել են 2014-ի նոյեմբերին: Մինչ այդ Հայակական շուկայից հեռացել էին նաև British Airways-ը և Air Baltic-ը:
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հունիսի 3-ին Պրահայում հանդիպել է «Չեխական ավիաուղիներ» ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Ժոզեֆ Սինչակի հետ և քննարկել Պրահա-Երևան–Պրահա կանոնովոր չվերթի վերսկսման հարցը:
Վարչապետը կարևորել է չվերթների վերաբացման անհրաժեշտությունը և ընդգծել, որ Հայաստանի կառավարությունը պատրաստ է աջակցել ընկերությանն այս հարցում: Նրա համոզմամբ` չվերթների վերաբացումը կնպաստի զբոսաշրջության զարգացմանը, հայ-չեխական բարեկամության ամրապնդմանը: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել «Չեխական ավիաուղիներ» ընկերության ղեկավարության Հայաստան այցելության շուրջ՝ տեղում ուսումնասիրելու և քննարկելու ուղիղ չվերթները գործարկելու հնարավորությունները, քանի որ չեխական կողմը ցանկություն ունի վերաբացելու կանոնավոր չվերթները:

23 Июнь 2015 - 15:57 AMT
Министр экономики Армении Карен Чшмаритян обсудил вопросы восстановления авиарейса Ереван-Прага с председателем совета директоров компании «Чешские авиалинии» Джозефом Синчаком и коммерческим директором Яном Тотом.
На встрече присутствовал посол Чехии в Армении Петр Микиска, начальник Главного управления гражданской авиации Армении Артем Мовсесян, директор Фонда развития Армении Арман Хачатрян, генеральный директор ЗАО «Армения – Международные Аэропорты» Марсело Венде.
Чшмаритян подчеркнул важность транспортных коммуникаций, связывающих Армению с Центральной и Восточной Европой и необходимость обеспечения конкуренции по соответствующим направлениям.
В свою очередь представители ЗАО «Армения – Международные Аэропорты» выразили готовность предложить чешской авиакомпании благоприятные условия, передает АРКА.
3 июня премьер-министр Армении Овик Абрамян в Праге встретился председателем совета директоров компании «Чешские авиалинии» Йозефом Синчаком.
Собеседники обсудили вопрос возобновления регулярных рейсов Прага-Ереван-Прага. Чешская сторона подчеркнула, что процесс приватизации компании завершен, и они готовы обсудить возможности возобновления регулярных рейсов.
Овик Абраамян подчеркнул необходимость возобновления полетов, отметив, что правительство Армении готово содействовать компании в этом вопросе. По его убеждению, возобновление рейсов будет способствовать развитию туризма, укреплению армяно-чешской дружбы.
Была достигнута договоренность о визите руководства компании «Чешские авиалинии» в Армению, с тем, чтобы на месте обсудить и изучить возможность запуска прямых рейсов, так как чешская сторона готова возобновить регулярные рейсы.
«Чешские авиалинии» выполняли рейсы по маршруту Прага-Ереван-Прага до ноября 2014 года. До того армянский рынок покинули также British Airways и Air Baltic.
23 октября 2013 года на заседании правительства Армении была утверждена «Программа обеспечения предоставления конкурентных и продолжительных услуг авиаперевозок в Армении», основанную на совместном исследовании компании «McKinsey & Company» и Фонда национальной конкурентоспособности Армении. 6 июня 2014 года правительство Армении утвердило стратегию поэтапной либерализации сферы авиаперевозок. Необходимость либерализации воздушного пространства возникла после того, как Национальный перевозчик – авиакомпания «Армавиа» 1 апреля 2013 года объявила о своем банкротстве.