Էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացումը մեղմելու համար ՀՀ կառավարությունը կբարձրացնիսոցիալապես անապահով 105.000 ընտանիքի կամ 400.000 մարդու սոցիալական նպաստը: Այս մասին գործադիրի այսօրվա նիստում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը:
Ըստ նրա՝ այդ նպատակով գործադիրը կհատկացնի մոտ 2,5 միլիարդ դրամ: Միաժամանակ, կառավարության ղեկավարը նշել է, որ որևէ կառավարություն, այդ թվում՝ Հայաստանինը, չի ցանկանում որևէ սակագնի բարձրացում, սակայն պարտավոր են հաշվի նստել օբյեկտիվ իրողությունների հետ:
«Ի սկզբանե ուզում եմ ասել, որ որևէ կառավարություն, այդ թվում` Հայաստանի կառավարությունը, չի ցանկանում որևէ սակագնի բարձրացում: Սակայն կառավարությունը պարտավոր է հաշվի նստել օբյեկտիվ իրողությունների հետ, որոնք հաճախ էապես տարբերվում են դրանց մասին հասարակական ընկալումներից»,- իր խոսքում ասել է Հովիկ Աբրահամյանը:
Նրա խոսքերով՝ հասարակությունում տարածված է այն մտայնությունը, որ էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացումը պայմանավորված է բաշխիչ ցանցերում առկա չարաշահումներով, ժողովրդական լեզվով ասած` թալանով:
«Չեմ բացառում, որ չարաշահումներ եղել են: Բայց, ուզում եմ ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարել, որ անկախ նրանից, թե ինչպիսի և ինչ չափերի չարաշահումներ կարող էին լինել ընկերությունում, դրանցից ոչ մի լումա չի հաշվարկվել սակագնի մեջ»,- նշել է վարչապետը:
Ըստ Աբրահամյանի՝ հանձնաժողովն իր գործառույթների շրջանակներում ուսումնասիրում է ընկերության բոլոր գնումները և շուկայական գներից ցանկացած շեղում հայտնաբերելու դեպքում կրճատում է այդ ծախսերը, թույլ չտալով, որ ընկերությունը բարդի այդ բեռը սպառողի ուսերին: Նրա խոսքերով՝ միայն 2007 թվականից առ այսօր հանձնաժողովի կողմից այդ հիմքով չընդունված գումարը կազմել է ավելի քան 22 մլրդ դրամ կամ ընկերության կողմից կատարված ներդրումների 20 տոկոսը:
«Մեկ այլ օրինակ` սպառողի և տեսուչի միջև հանցավոր համաձայնության հետևանքով առաջացած կորուստները ևս չեն ընդգրկվում սակագնի հաշվարկում: Վատ կառավարումից բխող նման չարաշահումներից տուժել է ոչ թե սպառողը, այլ ընկերության սեփականատերը, քանի որ նվազել է իր շահույթը, իսկ շահույթի նվազումը երբեք չի դրվել սակագնի բարձրացման հիմքում»,- ընդգծել է վարչապետը:
Անդրադառնալով ՀԷՑ-ի շռայլ ծախսերին, Աբրահամյանն ասել է, որ ճոխության հետ կապված տեսակետը մտայնություն է, թե երբ ընկերությունը շռայլորեն ծախսում է թանկարժեք մեքենաների, ճոխ բնակարանների և առանձնատների վարձակալության վրա, վճարում է անհիմն բարձր աշխատավարձ ղեկավար կազմին:
«Այս դեպքում ևս պատասխանատու հայտարարում եմ, որ սակագնի հաշվարկի ժամանակ հանձնաժողովը մշտապես կրճատել է բոլոր նման ծախսերը: Օրինակ` առանձնատների և բնակարանների վարձակալության գումարը սակագնում հաշվարկվել է զրո դրամով, իսկ մեքենաների վրա ծախսված գումարը նվազեցվել է երեք անգամ»,- նշել է վարչապետը, մեջբերում է Panorama.am-ը:
Այնուհետև նա հավելել է, թե բնական հարց է ծագում, իսկ ինչո՞ւ է բարձրացել սակագինը: Դրա համար, ըստ նրա, առկա է երեք հիմնական պատճառ. առաջին պատճառը վերջին տարիների սակավաջրությունն էր.
«Մեր հիդրոկայանների արտադրած հոսանքն անհամեմատ ավելի էժան է, քան ջերմակայանների արտադրանքը: Օրինակ, ՀԷԿ-երի էլեկտրաէներգիան տատանվում էր 2 դրամից 24 դրամ մեկ կիլոՎատտ ժամի համար: Իսկ Հրազդանի 5-րդ բլոկի էլեկտրաէներգիայի գինը 40 դրամ էր: Պարզ է, որ երբ հիդրոկայանների կողմից չարտադրած հոսանքը ստիպված փոխարինվել է ջերմակայանների արտադրած հոսանքով, անխուսափելիորեն առաջացել են լրացուցիչ ծախսեր»:
Երկրորդ պատճառը ատոմակայանի տուրբինի չպլանավորված կանգառն էր 2013 թվականի դեկտեմբերին, որը տևել է 88 օր: Դարձյալ այն փոխարինվել է ջերմակայանի արտադրած մոտ վեց ու կես անգամ ավելի թանկ էլեկտրաէներգիայով: Դա ևս բերել է լրացուցիչ ծախսերի:
Երրորդ հիմնական պատճառը վերջին երեք տարում ազգային արժույթի մոտ 20 տոկոսով արժեզրկումն է: Բնականաբար դա ևս ազդել է արտադրված էլեկտրաէներգիայի ինքնարժեքի վրա:
«Այսպիսով` որքան էլ անցանկալի լինի արձանագրել, համակարգն ունի վնասներ, որոնք պայմանավորված են օբյեկտիվ գործոններով: Ընդունված է, որ օբյեկտիվ գործոններով պայմանավորված վնասները փոխհատուցվում են սակագնի փոփոխության կամ պետական սուբսիդիայի միջոցով: Մենք հնարավոր չենք համարել համատարած սուբսիդիայի տարբերակը, համարելով, որ այն կարող է օգտագործվել միայն թիրախային` սոցիալապես անապահով խմբերի համար: Այս խմբերին աջակցության մասին որոշման նախագիծն է, որ այսօր առաջարկում եմ մտցնել օրակարգ»,- ասել է վարչապետը:
Սակայն մինչև որոշման բովանդակությանն անցնելը, վարչապետն անդրադարձել է հետևյալ հարցադրմանը` իսկ ի՞նչ վտանգներ կարող են ծագել, եթե սակագները չբարձրանան և էներգետիկ համակարգի օբյեկտիվ վնասները չփոխհատուցվեն: Ըստ նրա՝ եթե նշված վնասները չփոխհատուցվեն, ապա ընկերությունը կշարունակի չվճարել արտադրող կայաններին:
«Արդյունքում` կունենանք շղթայական ռեակցիա, որը տնտեսության վրա կունենա անդառնալի հետևանքներ: Այսօր անցյալում թվացող հովհարային անջատումները շատ արագ կդառնան առօրյա: Մենք պարտավոր ենք պատասխանատու մոտեցում որդեգրել այս հարցում` ֆինանսապես առողջ համակարգի միջոցով ապահովելով երկրի էներգետիկ անվտանգությունը: Չեմ կարծում, որ այսօր մենք կարող ենք մեզ թույլ տալ մոռանալ երկրի անվտանգության այս կարևորագույն բաղադրիչի մասին»,- նշել է Աբրահամյանը և հավելել. «Ինչպես նշեցի քիչ առաջ, իշխանությունը պարտավոր է մտածել սակագնի թանկացման ազդեցությունը մեղմելու մասին: Առաջին հերթին խոսքը վերաբերում է սոցիալապես անապահով խավին: Մեր հաշվարկները ցույց են տալիս, որ Էլեկտրաէներգիայի սակագինը բարձրանալու արդյունքում յուրաքանչյուր ընտանիքի համար միջին ամսական լրացուցիչ ծախսը, միայն էլեկտրաէներգիայի սպառմամբ պայմանավորված, կկազմի մոտջ 1,400 ՀՀ դրամ, քանի որ յուրաքանչյուր ընտանիք միջինում ամսեկան փաստացի սպառում է 200 կիլոՎատտ ժամ էլեկտրաէներգիա»:
Այդ պատճառով, ինչպես նշել է Հ.Աբրահամյանը, ՀՀ նախագահի հետ խորհրդակցելով նախապատրաստել են որոշում, որով սոցիալապես անապահով մոտ 105.000 ընտանիքի կամ մոտ 400.000 անձի համար, առաջարկվում է ընտանիքի կենսամակարդակի բարձրացմանն ուղղված նպաստի չափը բարձրացնել տարեկան 24,000 ՀՀ դրամի չափով: Այսպիսով, սոցիալապես անապահով խավի համար սակագնի բարձրացման հետևանքները մեղմելու համար կառավարությունը տարեկան կհատկացնի ավելի քան 2.5 մլրդ դրամ:
«Միևնույն ժամանակ մեր մտահոգության առարկան միայն անապահով խավերը չեն, այլ ցանկացած մեր քաղաքացի, որի կենսամակարդակի պահպանումը մեզ համար կարևորագույն խնդիր է: Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովը պետք է իր ամենօրյա ուշադրության կենտրոնում պահի սակագնի բարձրացման պատրվակով սպառողական ապրանքների գների անհիմն բարձրացման փորձերը, անմիջապես ձեռնարկելով խիստ միջոցառումներ դրանք կանխելու համար»,- ասել է նա:
Ամփոփելով խոսքը՝ Աբրահամյանն ասել է, որ էներգետիկ համակարգում ծառացած խնդիրները բազմաթիվ են:
«Կառավարությունը ներկայումս մշակում է էներգետիկ համակարգի զարգացման երկարաժամկետ և համապարփակ ռազմավարական ծրագիրը, որը շուտով կներկայացվի հանրության դատին: Այս կարևորագույն փաստաթղթի շուրջ պատրաստ եմ աշխատելու ցանկացած քաղաքական կամ հասարակական ուժի հետ, անկախ կառավարության վերաբերյալ իրենց դիրքորոշումներից»,- նշել Աբրահամյանը:
Վարչապետը նաև դիմել է Բաղրամյան պողոտայում էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման դեմ ակցիա իրականացնող քաղաքացիներին.
«Նման ոճը որևէ հաջողության չի բերելու, առաջարկում եմ լինել կառուցողական և կառավարությունը պատրաստ է քննարկել յուրաքանչյուր հարց, որ բարձրացվում է։ Փակելով կենտրոնական փողոցներից մեկը և խաթարելով մեր քաղաքացիների ազատ տեղաշարժը, խախտում են Սահմանադրությունը։ Կոչ եմ անում քաղաքացիներին, վերադառնալ կառուցողական դաշտ ու միասին քննարկել բոլոր խնդիրները»:
Բողոքի ցույցը վերսկսվեց հունիսի 23-ի երեկոյան, երբ Ազատության հրապարակում հավաքվածները կրկին գնացին Բաղրամայնի պողոտա, որտեղ էլ մնում են մինչ օրս:Ակցիայի մասնակիցները պահանջում են չեղարկել ՀԾԿՀ-ը որոշումը էլէներգիայի սակագնի բարձրացման վերաբերյալ:

25 Июнь 2015 - 10:11 AMT
Армянский премьер заявил об «обоснованности» повышения цен на электроэнергию, напомнив о веерных отключениях 90-ых
Премьер-министр Армении Овик Абрамян сегодня на заседании правительства коснулся вопроса повышения тарифов на электроэнергию, заявив, что повышение тарифов было безальтернативным, сообщает Armenia Today.
В частности, он отметил: «Хотел бы начать заседание с обсуждений ситуации, возникшей в связи с повышением тарифов на электроэнергию. Сразу хотел бы отметить, что ни одно правительство, в том числе и правительство Армении, не хочет повышения тарифов на электроэнергию. Однако, правительство обязано учитывать объективные реалии, которые зачастую существенно отличаются от общественного восприятия этих реалий.
В обществе распространено мнение, что повышение тарифов связано со злоупотреблениями ЭСА, говоря на языке народа – грабежом. Не исключаю, что были злоупотребления. Но хотел бы со всей ответственностью заявить, что вне зависимости от того, какие и в каких масштабах были злоупотребления в компании, ни одна лума этих злоупотреблений не была учтена при расчете тарифов.
К примеру, комиссия в рамках своих полномочий изучила все приобретения компании и в случае любого отклонения от рыночных цен сократила расходы, не допуская, чтобы компания взвалила этот груз на плечи потребителей. Только с 2007 года и по сей день на этих основах комиссия не приняла 22 млрд драм или 20% инвестиций. Другой пример, потери, возникшие вследствие преступного сговора потребителя и инспектора, также не учитываются в расчете тарифов. От плохого управления пострадал не потребитель, а собственник компании, поскольку снизился уровень его прибыли, а сокращение прибыли никогда не клалось в основу повышения тарифов.
Также есть обеспокоенность в связи с роскошью, когда компания щедро тратила средства на дорогие автомобили, квартиры и особняки, выплачивала необоснованно высокие зарплаты руководящему составу. В этом случае также со всей ответственностью заявляю, что по время расчета тарифов комиссия постоянно сокращала все подобные расходы. К примеру, аренда квартир и особняков в тарифе рассчитана в ноль драм, а потраченные на автомобили средства сокращены втрое.
Возникает естественный вопрос, почему была повышена цена на электроэнергию. Есть три основные причины:
Первая причина – засушливый сезон в последние годы. Производимая нашими ГЭС электроэнергия значительно дешевле произведенной в ТЭС электроэнергии. К примеру, электроэнергия ГЭС колеблется от 2 до 24 драм. А вот цена производимой Пятым блоком Разданской ТЭС составляет 40 драм. Очевидно, что когда производимая гидроэлектростанциями электроэнергия вынужденно заменяется на производимую ТЭС электроэнергию, возникают дополнительные расходы.
Вторая причина в незапланированной остановке АЭС в декабре 2013 года, которая продлилась 88 дней. Вновь она была заменена на производимую ТЭС электроэнергию, которая дороже в цене порядка в 6,5 раз. Это также привело к дополнительным расходам.
И третья основная причина – 20%-ое снижение курса национальной валюты в последние три года. Естественно, что это также отразилось на производимую электроэнергию.
Таким образом, каким бы нежелательным это было, нужно признать, что система понесла ущерб, который был связан с объективными факторами. Принято, что обусловленный объективными факторами ущерб компенсируется посредством изменения тарифов или государственных субсидий. Мы посчитали невозможным вариант предоставления субсидий, посчитав, что они могут быть использованы лишь для необеспеченных социальных групп. Я предлагаю внести в повестку дня проект решения о содействии этим группам.
Однако, до перехода к содержанию проекта решения, необходимо коснуться следующего вопроса: какие угрозы могут возникнуть в случае сохранения тарифов на нынешнем уровне и отсутствия компенсаций понесенного ущерба?
Если указанный ущерб не будет компенсирован, то компания продолжит не выплачивать производящим электроэнергию станциям. В результате у нас возникнет цепная реакция, которая окажет необратимые последствия на экономику. Отключения электроэнергии, которые сегодня кажутся прошлым, быстро вернутся в наш быт. Мы обязаны принять ответственную позицию в этом вопросе, обеспечивая энергетическую безопасность страны посредством здоровой с финансовой точки зрения системы. Не думаю, что сегодня мы можем себе позволить забыть о этой важной составляющей безопасности страны.
Как я уже отметил, власть обязана думать о смягчении влияния повышения тарифов. В первую очередь, речь идет о социально необеспеченных слоях.
Наши расчеты свидетельствуют о том, что в результате повышения тарифов на электроэнергию дополнительные расходы каждой семьи в среднем составят 1400 драм, поскольку каждая семья в среднем в месяц потребляет 200 кВт/ч электроэнергии.
По этой причине, посовещавшись с президентом, мы подготовили решение, которым 105.000 необеспеченным семьям предлагает повысить размер пособий на 24 тыс. драм в год. Таким образом, на смягчение последствий повышения тарифов для необеспеченных граждан правительство ежегодно будет выделять более 2,5 млрд драм.
Однако предметом нашего беспокойства являются не только необеспеченные слои населения, но и любой гражданин нашей страны. ГКЗЭК должна держать в центре внимания вопрос необоснованного повышения цен под предлогом повышения тарифов на электроэнергию, предпринимая меры для предотвращения злоупотреблений подобного рода.
Резюмируя сказанное, хочу отметить, что проблем в энергетической сфере множество. Правительство в настоящее время разрабатывает долгосрочную и всеобъемлющую стратегическую программу, которая вскоре будет представлена на суд общественности страны. Я готов работать по этому документу с любой общественной или политической силой, вне зависимости от ее позиции в отношении правительства».