Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը հուլիսի 8-ին նիստ կգումարի, որի ընթացքում մոտ 75 մլն դրամով կտուգանվի «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը: Այս մասին տեղեկացնում է ՀԾԿՀ-ի կայքը:
ՀԾԿՀ-ի 14 որոշումներից մեկով նախատեսվում է ՀԷՑ-ին տուգանել 10 մլն դրամով, մեկ այլ որոշումով՝ 5,4 մլն դրամով, մի շարք այլ որոշումներով՝ 5-միլիոնական դրամով:
Տուգանքը սահմանված է հանձնաժողովի 2006-ի դեկտեմբերի 27-ի 358Ն որոշմամբ հաստատված էլեկտրական էներգիայի մատակարարման և օգտագործման կանոնների առանձին կետերը խախտելու համար:
ՀԵՑ-ը որոշել է վերջին ամիսներին նոր սպառողների սպառման համակարգն էլեկտրական ցանցին միացման նոր կարգ հաստատել, որով սահմանվել է, որ ընկերությունը գտնվում է ծանր ֆինանսատնտեսական վիճակում և դիմողի սպառման համակարգն էլեկտրական ցանցին հնարավոր է միացնել միայն այն դեպքում, եթե դիմումատուն սահմանված միացման վճարից բացի վճարի նաև սպառման համակարգն էլեկտրական ցանցին միացնելուն նպատակով կատարման ենթակա փաստացի ծախսումների գումարը՝ նշված գումարը հետագա 5 տարվա ընթացքում սպառված էլեկտրաէներգիայի դիմաց վճարների հաշվին մարելու պայմանով:
Մինչդեռ գործող իրավակարգավորումների համաձայն.
ա. Չի թույլատրվում դիմողից պահանջել կատարել վճարումներ, տրամադրել հատուցում, ներկայացնել տեղեկատվություն և փաստաթղթեր կամ ծանրաբեռնել պարտավորություններով, եթե դրանք սահմանված չեն Հանձնաժողովի 2006 թվականի դեկտեմբերի 27–ի 358 Ն որոշմամբ հաստատված էլեկտրական էներգիայի մատակարարման և օգտագործման կանոններով, էլեկտրամատակարարման պայմանագրով կամ այլ նորմատիվ իրավական ակտերով ( ԷՄՕԿ-ի 2.3 կետ),
բ. Ընկերությունը պարտավոր է իրականացնել նոր սպառողի կամ սպառողի վերակառուցվող սպառման համակարգի էլեկտրական ցանցին միացման ծախսերը ( ԷՄՕԿ –ի 13-րդ կետ ),
գ. Ընկերությունը պարտավոր է նոր սպառման համակարգը էլեկտրական ցանցին միացման համար գանձել Հանձնաժողովի 2007 թվականի դեկտեմբերի 21–ի «Նոր սպառողի կամ սպառողի վերակառուցվող սպառման համակարգը էլեկտրական ցանցին միացման վճարները հաստատելու մասին» N 659 – Ն որոշմամբ հաստատված միացման վճարներ:
Ապրիլի 18-ի ՀԾԿՀ նիստում ՀԷՑ-ը տուգանվել էր 20 մլն դրամի չափով:Պատճառն այն էր, որ ընկերությունը սպառված էլեկտրաէներգիայի դիմաց սպառողներից հավաքագրված գումարներն ամբողջ ծավալով չի մուտքագրել իր հատուկ հաշիվներին, այլ ինչ-որ ուրիշ բանկային հաշիվների է ուղարկել:
Հանրային ծառայությունները կարագավորող հանձնաժողովը 2014-ի հուլիսին «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությանը տուգանել է 15 մլն դրամով, ապրիլին՝ 5 մլն. դրամով, 2015-ի հունվարին՝ 10 մլն դրամով: 2014-ի մայիսին ՀԵՑ-ին 20 մլն. դրամով տուգանել է ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողը:

Комиссия по регулированию общественных услуг Армении приняла решение оштрафовать ЗАО «Электрические сети Армении» на 75 миллионов драмов во время очередного заседания 8 июля. Штраф предусматривается в 14 разных постановлениях, в 13 из которых ЭСА будет оштрафована на 5 миллионов драмов, в одном на 10 миллионов.
Как сообщает пресс-служба комиссии, штраф установлен в связи с несоблюдением ЭСА сроков присоединения системы потребителей к электросетям, а также при подключении к электросетям новых потребителей. ЭСА, объясняя, что компания находится в сложном финансовом положении, просила от заявителей уплаты не только за активацию, но и фактические затраты присоединения к электросетям, с условием уплаты этой суммы в течение следующих 5 лет за счет платежей за использованную электроэнергию.
На заседании 18 апреля КРОУ Армении приняла решение оштрафовать ЗАО «Электрические сети Армении» на 20 млн драмов.
По словам начальника управления финансовой аналитики КРОУ Айка Госалмяна, компания оштрафована за неполное перечисление на ее специальные счета выплат потребителей за потребляемую электроэнергию, а также за несвоевременную и частичную оплату задолженности поставщикам электроэнергии.
«Элсети опоздали с оплатой или выплатили частично долги за предоставленную электроэнергию со стороны электростанций мощностью 30 МВт и более», – сказал Госалмян.
ЗАО «Электрические сети Армении» является 100% дочерней компанией ОАО "Интер РАО ЕЭС". ЭСА имеет эксклюзивную лицензию на трансмиссию и распределение электроэнергии на территории Армении. Компания обслуживает 967 тысяч потребителей.
С 19 июня в Ереване начались митинги против подорожания электроэнергии. Утром 23 июня на проспекте Баграмяна полицейские с применением водометов разогнали мирную демонстрацию, направлявшуюся к администрации президента страны. В результате разгона пострадали 25 человек, было задержано порядка 250 человек.