Հայաստանում ավելի քան 860 հազար օգտատեր գրանցված է հայտնի ռուսաստանյան «ВКонтакте» սոցիալական ցանցում։ Վերլուծաբանների խոսքով, նրանց ճնշող մեծամասնությունը ակտիվ օգտատերեր չեն, նրանք գրանցվել են միայն երաժշտական և տեսակոնտենտի օգտագործման համար։ Նորությունը վերաբերում է հենց նրանց․ «ВКонтакте»-ն սկսել է ապահովել Full HD (1920 × 1080) թողունակության տեսանյութերի ներբեռնում և վերարտադրություն՝ 60 կադր վայրկյանում հաճախականությամբ։
Փոփոխվել են նաև կառավարման որոշ էլեմենտներ և թարմացվել է տեսանյութերի արագ առաջանցումը․նվագարկչում հայտնվել են առաջանցման և անհրաժեշտ պահը գտնելու համար հատուկ փոքրիկ պատկերներ։ Այս պահից ներբեռնված տեսանյութերում առաջանցումը կայուն է աշխատում և թույլ է տալիս արագ առաջանցում կատարել մինչև մեկ վայրկյան միջանկյալներով։ Շուտով 1080p տեսանյութերի ներբեռնումը հասանելի կլինի նույնականացված խմբերի և Տեսակատալոգի մասնակիցների համար։
«ВКонтакте» (vk.com) – Եվրոպայում խոշորագույն սոցիալական ցանցը, պատկանում է Mail.Ru Group-ին։ SimilarWeb-ի տվյալներով, «ВКонтакте»-ն Ռուսաստանում և Ուկրաինայում ամենատարածված սոցիալական ցանցն է, ինչպես նաև այն վեցերորդն է աշխարհում։ Նախագիծը մեկնարկել է 2006թ․ հոկտեմբերի 10-ին։ 2015թ․ այցելությունների քանակը կազմել է ամսական 314,7 մլն այցելու։

В Армении больше 860 тысяч пользователей, зарегистрированных в популярной российской социальной сети «ВКонтакте». По словам аналитиков, подавляющее большинство из них не являются активными пользователями, регистрируясь только для использования музыкального и видеоконтента. Новость касается именно их – «ВКонтакте» начала поддерживать загрузку и воспроизведение видео с разрешением Full HD (1920 × 1080) и частотой 60 кадров в секунду.
Также были изменены некоторые элементы управления и обновлена перемотка видеозаписей: в плеере появились миниатюры при перемотке и поиске нужного момента. У роликов, которые загружены с текущего момента, перемотка работает стабильно и позволяет перематывать видеозапись в промежутках до одной секунды. В скором времени загрузка видеозаписей в 1080p станет доступна верифицированным сообществам и участникам Видеокаталога.