ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը շարունակական համալիր միջոցներ է ձեռնարկում իր բաժանորդներին՝ հայտնի և հնարավոր հարձակումներից պաշտպանելու համար: Օրինակ՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն արգելափակում է անցանկալի կարճ հաղորդագրությունների հոսքը իր բաժանորդներին (spam filter) և ժամանակավորապես արգելափակում է միակողմանի կամ երկկողմանի զանգերը՝ միջազգային ուղղություններով, եթե նկատվել են զանգվածային զանգեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի բաժանորդների հեռախոսահամարներով:
Այս հարցում նաև չափազանց կարևոր է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի բաժանորդների կողմից խարդախության դեպքեր նկատելիս այդ մասին ընկերությանն անհապաղ տեղյակ պահելը, ինչը թույլ կտա առավել համակարգված կերպով և բաժանորդների հետ գործակցությամբ պայքարել բջջային խարդախության դեմ:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը նաև գործակցում է իրավապահ մարմինների, հեռահաղորդակցության այլ օպերատորների, իր գործընկերների ու մատակարարների հետ՝ բաժանորդների հանդեպ բջջային խարդախությամբ հարձակումները կանխելու և ապահով հաղորդակցության ծառայություններ մատուցելու ուղղությամբ:
Բջջային խարդախության տեսակները բազմազան են և նպատակ ունեն դրդելու բաժանորդին այնպիսի քայլերի, որոնց հետևանքով հնարավոր է դառնում գումար գանձել բաժանորդի հաշվեկշռից, ստանալ անձնական տվյալներ կամ անգամ մուտք գործել բանկային հաշիվ, եթե բաժանորդը հաճախ է օգտվում բանկային ծառայություններից՝ բջջային սարքի միջոցով:
Հայտնի են բջջային խարդախության բազմաթիվ տեսակներ: Օրինակ՝
ա. առաջարկվում են վիրուսային ծրագրեր, որոնք բաժանորդի բջջային սարքի միջոցով կամ ունեցած անձնական տվյալների օգտագործմամբ որոշակի գործողություններ են կատարում,
բ. անհայտ ծագում ունեցող ինտերնետային կայքերից բաժանորդի սարքում տեղադրվում են տարատեսակ ծրագրեր, որոնց միջոցով առանց բաժանորդի համաձայնության զանգեր են կատարվում և կարճ հաղորդագրություններ են ուղարկվում,
գ. բջջային սարքի միջոցով առանց բաժանորդի համաձայնության հավաքագրվում են նրա տեղորոշման և նախընտրությունների մասին տվյալներ (metadata),
դ. բաժանորդի հեռախոսն օգտագործվում է որպես հեռակառավարվող սարք՝ տարատեսակ գործողություններ իրականացնելու համար (օրինակ՝ բաժանորդի բջջային համարից բաժանորդի կոնտակտային հասցեներով գովազդային SMS ուղարկելու համար):
Սակայն բջջային խարդախությունից կարելի է խուսափել՝ հետևելով մի քանի բավականին պարզ քայլերի:
Ինչպե՞ս վարվել բջջային խարդախության չենթարկվելու համար
1. Բջջային սարքերի համար սահմանեք գաղտնաբառ և կիրառեք այն՝ սարքը երկար ժամանակով տեսանելիության դաշտից թողնելու կամ երկար ժամանակ չօգտագործելու դեպքում:
2. Զերծ մնացեք գաղտնաբառերը, PIN-կոդերը և այլ խիստ գաղտնի անձնական տեղեկությունները էլեկտրոնային նամակներում՝ բջջայինից կամ առցանց հասանելի որևէ այլ նամակագրությունում պահելուց:
3. Սարքը կորցնելու կամ գողացվելու դեպքում, անմիջապես տեղեկացրեք այդ մասին հաղորդակցության ծառայություններ մատուցող ընկերությանը: Այնուհետև փոխեք բջջային սարքի միջոցով առցանց մուտքի բոլոր հնարավոր գաղտնաբառերը (օրինակ՝ առցանց բանկային հաշիվ մուտք գործելու գաղտնաբառը):
4. Զերծ մնացեք անհայտ և/կամ անծանոթ աղբյուրներից հավելվածներ տեղադրելուց կամ ֆայլեր ներբեռնելուց, հատկապես՝ սմարթֆոններում կամ պլանշետային համակարգիչներում, նախքան տեղադրելը ծանոթացեք ծրագրի թույլտվությունների հետ:
5. Զերծ մնացեք անհայտ կամ անծանոթ հեռախոսահամարներին զանգահարելուց:
6. Նախքան բջջային սարքը վաճառելը կամ այլ անձանց օգտագործման փոխանցելը վերականգնեք գործարանային կարգավորումները և ջնջեք Ձեր կողմից տեղադրված ամբողջ բովանդակությունը:
7. Ժամանակակից բջջային սարքերի զգալի մասն ունի հեռավորության վրա արգելափակվելու կամ, կորելու կամ այն գողացվելու դեպքում, դրանց հետևելու ներկառուցված հնարավորություններ: Օգտագործեք նաև այդ նպատակին ծառայող հավելվածներ: Սարքի համար նախատեսված նմանատիպ հնարավորությունների մասին հավելյալ տեղեկությունների համար պարբերաբար ծանոթացեք սարքը արտադրող ընկերության պաշտոնական կայքէջում հրապարակվող նորություններին և նորույթների մասին հայտարարություններին:
8. Կիրառել կանխարգելիչ միջոցներ՝ արգելափակել անծանոթ, կասկածելի և անցանկալի համարները, ինչպես նաև տեղադրել հակավիրուսային ծրագրեր:

VivaCell-MTS says it continues to take comprehensive measures to protect its subscribers from possible cyberattacks. For example, VivaCell-MTS filters spam and temporarily blocks incoming and/or outgoing calls in international directions if massive fraud calls to VivaCell-MTS subscriber numbers are identified.
In this regard, VivaCell-MTS requests its subscribers to immediately notify the company upon detecting cases of fraud, which will allow the company to fight against fraud in a more systematized manner and in cooperation with the subscribers.
VivaCell-MTS also cooperates with law enforcement bodies, other telecommunications operators, its partners and suppliers to prevent mobile fraud attacks on subscribers and to ensure the provision of safe communication services.
There are numerous types of mobile fraud which aim at enticing the subscriber to act in a way as to allow obtaining money from the subscriber’s account, get hold of subscriber’s personal data, or even his bank account if the subscriber frequently uses online banking services through the mobile device.
Mobile fraud includes variety of scams, such as:
a) Offering viruses which perform various actions through the subscriber’s mobile device or let using the personal data available,
b) Installing various programs in the subscriber’s device from unknown websites, which make calls and send SMS messages, without the subscriber’s consent,
c) Collecting metadata on the geographic location and preferences of the subscriber via the mobile device without the subscriber’s consent,
d) Using subscriber’s mobile phone as a remote control device for carrying out various actions (e.g. sending advertising SMS to subscriber’s contacts from the subscriber’s mobile number).
To avoid mobile fraud the company offers to follow some rules:
1. Set passwords for mobile devices and use them when leaving the mobile device out of sight or when planning not to use it for a long period of time
2. Abstain from keeping passwords, PIN codes and other strictly confidential personal information in e-mails which are available in the mobile phone or online.
3. In case the phone is lost or stolen, immediately notify the telecom services provider. Then change all the passwords for online access through the mobile device (e.g. the password for accessing the online banking account).
4. Abstain from installing applications or downloading files from unknown and/or unreliable resources, especially on your smartphone or tablet. Before installation get acquainted with the permissions requirements of the program.
5. Abstain from calling back to unknown or suspicious numbers.
6. Before selling the mobile device or giving it for use to other people, reset the factory configurations and delete all the content installed by you.
7. Most of the modern mobile phones have options for remote blocking or, being tracked, in case of loss or theft. Use also applications designed for that purpose. To obtain additional information on such opportunities for your device, regularly get acquainted with the news and announcements on the official website of the device manufacturer.
8. Take precautions: block unknown, suspicious and unwanted numbers as well as install antivirus software.