Չինական «Շուգուան» ընկերությունը հայտարարել է 100 պետաֆլոպս (100 քվադրիլիոն գործողություն վայրկյանում լողացող ստորակետի հետ) մակարդակում հաշվողական համալիրի կառուցման աշխատանքները սկսելու մասին: Այդպիսով, խոսքը աշխարհում ամենահզոր համակարգչի մասին է, քանի որ տվյալ պահին ռեկորդակիր է համարվում չինական «Տյանհե-2»-ը 33.86 պետաֆլոպս արտադրողականությամբ:
Նախագծի իրականացման հստակ ժամկետները չեն նշվում: Ըստ ընկերության նախագահ Լի Ցզյունի, «Շուգուան-7000»-ի վրա աշխատանքն այժմ հետազոտությունների և համապատասխան պատենտավորված տեխնոլոգիաների մակարդակում է»: Ավելի վաղ ընկերությունn ամպային հաշվարկների սեփական կենտրոններ էր կառուցել Չինաստանի 10 քաղաքներում:
Չինաստանն արդեն ունի հզոր հաշվողական տեխնիկայի ստեղծման փորձ: Ավելի վաղ երկրում մշակվել էր «Սինյուն» գերհամակարգիչը մեկ պետաֆլոպս արագ գործողությամբ, ինչպես նաև «Տյանխե-1Ա»-ն, որը կարող է կատարել է 2,57 կվադրիլիոն գործողություն մեկ վայրկյանում և որի ամենամեծ արագությունը կարող է հասնել 4,7 կվադրիլիոն գործողության վայրկյանում: 2010-ին համակարգիչները գրավել են 1-ին և 3-րդ տեղերը աշխարհի ամենահզոր հաշվողական տեխնիկայի վարկանիշում:
Գերհամակարգիչը (Supercomputer)մասնագիտւացած հաշվողական մեքենա է, որը զգալիորեն գերազանցում է իր տեխնիկական պարամետրերով ու հաշվարկների արագությամբ աշխարհում գոյություն ունեցող համակարգիչների մեծամասնությունը: Որպես կանոն, ժամանակակից գերհամակարգիչները բարձր արտադրողականություն ունեցող սերվերային համակարգիչներ են, որոնք միացած են լոկալ գերարագ կապուղիով առավելագույն արտադրողականության հասնելու համար:

13 Июль 2015 - 08:34 AMT
Китайская компания «Шугуан» объявила о начале работы по строительству вычислительного комплекса на уровне 100 петафлопс – 100 квадриллионов операций с плавающей запятой в секунду. Таким образом, речь идет о самом мощном в мире суперкомпьютере, поскольку на данный момент рекордсменом является также китайский «Тяньхе-2» с производительностью 33.86 петафлопс.
Точные сроки реализации проекта пока не называются. По словам президента компании Ли Цзюня, работа над «Шугуан-7000» сейчас «находится на стадии исследований и разработки соответствующих запатентованных технологий». Ранее компания построила в 10 городах КНР собственные центры облачных вычислений.
Опыт в создании мощной вычислительной техники у Китая уже есть. Ранее в стране были разработаны суперкомпьютер «Синъюнь» с быстродействием в один петафлопс, а также «Тяньхэ-1А», который способен выполнять 2,57 квадриллиона операций в секунду и предельная скорость которого может достичь 4,7 квадриллиона операций в секунду. В 2010 году компьютеры заняли первое и третье места в рейтинге самых мощных ЭВМ мира.
Суперкомпьютер (с англ. Supercomputer) – специализированная вычислительная машина, значительно превосходящая по своим техническим параметрам и скорости вычислений большинство существующих в мире компьютеров. Как правило, современные суперкомпьютеры представляют собой большое число высокопроизводительных серверных компьютеров, соединенных друг с другом локальной высокоскоростной магистралью для достижения максимальной производительности в рамках подхода распараллеливания вычислительной задачи.