ICANN (The International Corporation for Assigned Names and Numbers) ընկերությունը հաստատել է .հայ բարձր մակարդակի նոր ինտերնետ-դոմենը: Ըստ Asbarez-ի, դրա շնորհիվ օգտատերերը հնարավորություն կստանան գրանցելու հայալեզու ինտերնետ հասցեներ:
Դոմենը տրամադրվել է «Հայաստանի ինտերնետ հանրություն» (ISOC) կազմակերպությանը, որը գրանցել է այն 2014 թ.: ISOC-ը ոչ առևտրային կազմակերպություն է, որը ներկայացնում է Հայաստանի գլխավոր ինտերնետ պրովայդերներին, համալսարանները, գրադարանները, ակադեմիան, հետազոտական կենտրոններն ու դպրոցական ցանցերը: 2007-ին ընկերությունը դարձավ բարձր մակարդակի .am հայկական լատինատառ դոմենի մենեջերը: Դոմենը տրամադրվեց Հայաստանին 1994 թ.: Հայաստանի համար նոր դոմենի գրանցման մտադրության մասին հայտարարվել էր դեռ 2013-ին:
Նոր հայալեզու դոմենի գաղափարին հավանություն տվեցին կառավարության և հասարակական հատվածի բազում ներկայացուցիչներ, այդ թվում տրանսպորտի և կապի փոխնախարար Գագիկ Գրիգորյանը, ԳԱԱ փոխնախագահ Յուրի Շուքուրյանը:

15 Июль 2015 - 09:56 AMT
Компания ICANN (The International Corporation for Assigned Names and Numbers) утвердила новый интернет-домен высшего уровня .հայ (произносится как hye). По сообщению Asbarez, благодаря новому домену пользователи получат возможность регистрировать армяноязычные интернет-адреса.
Домен делегирован общественной организации «Интернет-сообщество Армении» (ISOC), которая зарегистрировала его в 2014 году. ISOC – некоммерческая неправительственная организация, представляющая главных интернет-провайдеров, университеты, библиотеки, академии, исследовательские центрры и школьные сети Армении.
В 2007 году компания стала менеджером домена верхнего уровня .am – армянского латиноязычного домена. Данный домен был предоставлен Армении в 1994 году. О планах регистрации нового домена для Армении было объявлено в 2013 году.
Идею нового армяноязычного домена поддержали многие представители правительства и общественного сектора, включая замминистра транспорта и коммуникаций Гагика Григоряна и вице-президента Национальной академии наук Армении Юрия Шукуряна.