Երբ Mozilla Firefox-ն արգելափակեց Flash Player-ի փլագինի օգտագործումը, Adobe ընկերությունը նոր տարբերակ թողարկեց` վերացնելով ծրագրային պրոդուկտի մի շարք կրիտիկական թերություններ: 18.0.0.209 տարբերակը հասանելի է ներբեռնման համար, ավելի մանրամասն այդ մասին կարելի է տեղեկանալ ընկերության կայքի տեղեկատվական հաղորդագրությունից:
Adobe Flash Player-ը բազմիցս է քննադատության ենթարկվել արտադրանքի ծածկագրում խոցելի պահերի մեծ քանակի համար: Նախօրեին Facebook-ի տեղեկատվական անվտանգության համար պատասխանատու ստորաբաժանման ղեկավարը կոչ է արել Adobe-ին հրապարակել Flash-ի կիրառման վերջին ժամկետը բրաուզերներում: Ավելի վաղ Google-ը Flash Player-ում խոցելիության դեմ պայքարի շրջանակում Youtube-ը տեղափոխեց HTML5-ի:
Մարկ Շմիդտը, որը ղեկավարում է Firefox-ը, Twitter-ի իր էջում հայտնեց, որ այսուհետ Mozilla Firefox բրաուզերը կարգելափակի Adobe Flash Player փլագինի կիրառումը: Արգելափակումը կտևի այնքան ժամանակ, քանի դեռ չի հայտնվի նոր տարբերակ, որը զերծ կլինի փլագինի այսօրվա դրությամբ հայտնի բոլոր խոցելի թերություններից: Ցանկության դեպքում օգտատերը միևնույն է կկարողանա օգտվել Flash-ից կարգաբերումներում, սակայն Mozilla-ն խորհուրդ չի տալիս դա անել:
Adobe Flash-ը Adobe Systems ընկերության մուլտիմեդիային հարթակն է վեբ-հավելվածների ստեղծման կամ մուլտիմեդիային շնորհանդեսների համար: Լայնորեն օգտագործվում է գովազդային բաններների, անիմացիայի, խաղերի ստեղծման, ինչպես նաև վեբ էջերում տեսա- և աուդիոձայնագրությունների վերարտադրման համար:

15 Июль 2015 - 13:25 AMT
После того, как Mozilla Firefox заблокировала использование плагина Flash Player, компания Adobe выпустила обновление, устраняющее ряд критических уязвимостей в программном продукте. Версия 18.0.0.209 доступна для загрузки, подробнее можно прочитать в информационном бюллетене на сайте компании.
Adobe Flash Player неоднократно подвергался критике за большое количество известных уязвимостей в коде продукта. Накануне руководитель подразделения Facebook, отвечающего за информационную безопасность, призвал Adobe объявить дату окончания использования Flash в браузерах. Ранее Google в рамках борьбы с уязвимостями в Flash Player перевел Youtube на HTML5.
Марк Шмидт, руководитель поддержки Firefox, заявил в своем твиттере, что отныне браузер Mozilla Firefox будет блокировать использование плагина Adobe Flash Player. Блокировка продлится до тех пор, пока не выйдет версия, устраняющая все известные на сегодняшний день уязвимости плагина. При желании пользователь все равно может включить использование Flash в настройках, но Mozilla не рекомендует этого делать.
Adobe Flash – мультимедийная платформа компании Adobe Systems для создания веб-приложений или мультимедийных презентаций. Широко используется для создания рекламных баннеров, анимации, игр, а также воспроизведения на веб-страницах видео- и аудиозаписей.