Հուլիսի 17-ին Ճարտարապետների միությունում բացվել է «Եղեռն՝ եղեռնից հետո» խորագրով ցուցահանդեսը։ Երկլեզու (հայերեն, անգլերեն) 32 պաստառ ներկայացնում են Արևմտյան Հայաստանի հուշարձանները, որոնք թուրքական իշխանությունների ոչնչացրել են և շարունակում են ոչնչացնել։
«Եղեռն՝ եղեռնից հետո» խորագրով ցուցահանդեսը կազմակերպել է «Հոգու պարտք» հայրենագիտական հասարակական կազմակերպությունը Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի աջակցությամբ: Այն կյանքի է կոչվել ՀՀ նախագահի աշխատակազմի կողմից հատկացվող դրամաշնորի և Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի հայտարարած մրցույթի շրջանակում։
Ցուցադրության նյութերը տպագրվել են նաև երկլեզու գրքույկում։ Պաստառների էլեկտրոնային տարբերակները տեղադրված են համացանցում, տեղեկացնում են Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամից։
Ճարտարապետների միությունում այն կգործի մեկ ամիս: Ցուցահանդեսը մինչև Երևանում բացվելը ներկայացվել է Ստեփանակերտում, Իջևանում, Վանաձորում։
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի կողմից հատկացվող դրամաշնորհների «Ցեղասպանություն» անվանակարգերում իրականացվող ծրագրերի համակարգող Գայանե Մանուկյանը տեղեկացրել է, որ ցուցահանդեսն աշնանը կներկայացվի նաև Բրյուսելում՝ Եվրախորհրդարանում, Հայ Դատի գրասենյակի հետ գործակցաբար, այնուհետև՝ Լիոնում, Ամստերդամում և մի շարք այլ եվրոպական քաղաքներում։
Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի ղեկավար Սամվել Կարապետյաննասել է, որ նախաձեռնության նպատակն է ցույց տալ, թե 1915-ից ի վեր ինչ է տեղի ունեցել մեր պատմական հայրենիքում, մշակութային եղեռն, որ մինչև օրս ընթացքի մեջ է:Կարապետյանի խոսքով՝ մի բան պահպանելու համար պետք է դրա գոյության մասին լուր ունենալ։
Հայ ազգի ներկա սերունդները պարտավոր են ճանաչել մեր մշակութային ժառանգությունը։
«Եթե մշակութային ժառանգությանը վտանգ է սպառնացել կամ սպառնում, մեր պարտքն է աշխարհին հնարավորինս իրազեկել դրա մասին։ Այն, ինչ ոչնչացվել է մեր հայրենիքում անցած մեկ դարի ընթացքում, ոչ միայն մեր ցավն է, այլև աշխարհի, քանի որ համաշխարհային մշակութային գանձարանից գանձեր են պակասել»,- ասել է նա:
Ցուցահանդեսին ներկայացված պաստառներից մեկում պատկերված է Վանի նահանգում՝ Վանա լճի Լիմ կղզու վրա, գտնվող Սբ Գևորգ վանքը։ Դրա հիմնադրումն ավանդաբար վերագրվում է Գրիգոր Լուսավորչին, սակայն գրավոր առաջին վկայությունը 884-ից է: 1235,1288 և 1301թթ. վանքում ստեղծված ձեռագրերում հիշատակություններ կան տեղում գոյություն ունեցած Սբ Եհնա, Սբ Նշան, Սբ Աստվածածին, Սբ Կարապետ և Սբ Գևորգ եկեղեցիների մասին։
Եկեղեցին հիմնովին վերակառուցվել է 1305-ին: Վանքը պայթեցվել է 1950-1960-ականներին: 2004-ի դրությամբ խիստ քայքայված, սակայն դեռևս կանգուն էր միայն գավիթը։

17 июля в Союзе архитекторов Армении открылась выставка «Геноцид после геноцида». Двуязычная выставка, состоящая из 32 плакатов, представляет памятники Западной Армении, которые были разрушены или продолжают разрушаться турецкими властями.
Выставка организована общественной организацией «Духовный долг» при содействии Фонда исследования армянской архитектуры. Инициатива претворена в жизнь при поддержке грантовой программы администрации президента Армении в рамках конкурса Армянского молодежного фонда. В Союзе архитекторов выставка будет действовать один месяц.
Координатор реализуемых на гранты администрации президента Армении программ, посвященных Геноцидю армян Гаяне Манукян сообщила, что осенью выставка будет представлена в Европейском парламенте в Брюсселе, позже – в Лионе, Амстердаме и ряде других европейских городов. Руководитель Фонда исследования армянской архитектуры Самвел Карапетян заявил, что цель инициативы – показать культурный геноцид армянского народа, который продолжается с 1915 года и по сей день. Карапетян подчеркнул, что для сохранения чего-либо надо для начала иметь быть информированным о его существовании.
«Если есть угроза культурному наследию, мы обязаны оповестить мир об этом. То, что было уничтожено на нашей родине в течение века, не только наша боль, но и общечеловеческая, так как исчезли сокровища всемирного наследия», – сказал он.
Один из экспонатов выставки изображает разрушенный монастырь Святого Георгия на острове Лим озера Ван. Первые письменные свидетельства о храме относятся к 884 году. В рукописях, созданных на территории монастыря в 1235, 1288 и 1301 годах упоминается о существовавших на территории храмах Св. Ншана, Св. Богоматери, Св Карапета, Св. Егии и Св.Знамения. В 1305 году церковь была полностью перестроена. В 50-х гг 20 столетия храм был подорван. По состоянию на 2004 год оставался лишь полуразрушенный притвор церкви.