Microsoft կորպորացիայի Windows ընտանիքի նոր օպերացիոն համակարգը սկսել են ներբեռնել համակարգիչներ: Օգտատերերն արդեն հին օպերացիոն համակարգերը մինչև Windows 10 տարբերակը թարմացնելու համար անհրաժեշտ ֆայլեր են բեռնում:
Windows 10-ը Windows NT շարքի օպերացիոն համակարգ է, որը հաջորդում է Windows 8.1-ին: Windows 8 համակարգը ստացավ 10 համարը` շրջանցելով 9: Ամենանկատելի փոփոխություններից է «Մեկնարկ» մենյուի, վիրատուալ աշխատանքային սեղանների գործառույթի և պատուհանի ռեժիմով Windows 8 հավելվածի աշխատանքի վերագործարկումը: Windows 10 (Windows 9 անվանումով տարբերակ չի թողարկվել) օպերացիոն համակարգի տեխնիկական ցուցադրական տարբերակը թողարկվել է 2014 թվականի հոկտեմբերի 1-ին: Հունվարի 21-ի ճեպազրույցում ազդարարվեց հունվարի 23-ին թողարկված նոր տարբերակը:
Օգտատերերը, որոնք ամրագրել էին օպերացիոն համակարգի թարմացման համար անհրաժեշտ պատճենը, ուշադրություն են դարձրել, որ կոշտ սկավառակի վրա հայտնվեց C:$windows.~BT կատալոգը, որտեղ տեղադրված են Windows 10 դիստրիբուտիվի տեղադրման ֆայլերը: Ավելի վաղ Microsoft-ը հայտնել էր, որ Windows 10 տարբերակն ամրագրած ոչ բոլոր օգտատերերը կկարողանան նորացնել այն մինչև հուլիսի 29-ը` ընկերությունը մտադիր է թարմացնել օպերացիոն համակարգը մի քանի փուլերով: Երբ օգտատերը հաղորդագրություն ստանա օպերացիոն համակարգի վերջնական ներբեռնման վերաբերյալ, կկարողանա գործարկել թարմացման գործընթացը, երբ հարմար լինի:
Windows 10-ի օգտատերերի համաձայնագրում մի դրույթ է հայտնաբերվել, ըստ որի օպերացիոն համակարգը թարմացումները տեղադրելու է առանց օգտատերին իրազեկելու: «Ծրագրային ապահովումը կստուգի թարմացումների առկայությունը համակարգի և հավելվածների համար, կներբեռնի և կտեղադրի այդ նորացումները: Դուք կարող են թարմացումներ ստանալ միայն Microsoft-ից կամ հեղինակային աղբյուրներից և Microsoft-ը կարող է թարմացումներ տեղադրել ձեր համակարգի համար: Ընդունելով այս համաձայնագիրը` դուք հաստատում եք, որ համաձայն եք նման թարմացումերի ավտոմատ տեղադրմանը` առանց լրացուցիչ իրազեկման»,-ասվում է փաստաթղթում:
Հունիսի 1-ից Microsoft-ը սկսել է նոր ՕՀ-ի բեռնման հայտերի ընդունումը «Ստանալ Windows 10» պատուհանի միջոցով, որը բացվում է իրազեկումների բաժնում: Օպերացիոն համակարգի բաց թեստավորման ընթացքում, որն անցնում էր ընթացիկ տարվա հունվարից, մոտ 4 մլն մարդ է Windows 10 ներբեռնել: Հունվարին տեղի ունեցած շնորհանդեսի ժամանակ ընկերությունը խոստացավ, որ Windows 10 թարմացումն անվճար հասանելի կլինի Windows 7 և Windows 8.1 լիցենզիոն տարբերակների օգտատերերին թողարկման պահից 1 տարվա ընթացքում:
Բետա թեստավորման մասնակիցները ևս մինչև Windows 10 թարմացման հնարավորություն կունենան: Այդ նպատակով համակարգչի վրա հատուկ օպերացիոն համակարգ կտեղադրվի 10130 համարով, իսկ օգտատերին հարկ կլինի միացնել Microsoft-ի հաշվառման գրանցումը: Քանի որ Windows Insider ծրագիրը կշարունակի աշխատանքը RTM-վարկածի գործարկումից հետո, մասնակիցներին հարկ կլինի փորձարկել Windows 10-ի բոլոր նոր գործառույթները, նույնիսկ եթե արդյունքում համակարգիչը խափանումներով աշխատի:

Новая операционная система семейства Windows от корпорации Microsoft начала загружаться на компьютеры. Файлы, необходимые для обновления старых операционных систем до версии Windows 10, устанавливаются у некоторых пользователей.
Windows 10 – операционная система семейства Windows NT, следующая за Windows 8.1.После Windows 8 система получила номер 10, минуя 9. Среди наиболее заметных внешне изменений значится возвращение привычного меню «Пуск», функция виртуальных рабочих столов и работа приложений Windows 8 в оконном режиме. Первая предварительная версия Windows 10 была выпущена 1 октября 2014 года. На пресс-брифинге 21 января была анонсирована новая сборка, выпущенная 23 января.
Пользователи, зарезервировавшие копию для обновления операционной системы обратили внимание, что на жестком диске появился каталог C:$windows.~BT, в котором расположены установочные файлы дистрибутива Windows 10. Ранее Microsoft уточняла, что не все пользователи, зарезервировавшие копию Windows 10, смогут обновиться именно 29 июля – компания планирует проводить обновление операционной системы несколькими волнами. После того, как пользователь получит сообщение об окончательной загрузке операционной системы, он сможет запустить процедуру обновления в любое удобное время.
При этом, в тексте пользовательского соглашения Windows 10 обнаружен пункт, указывающий на то, что операционная система будет устанавливать обновления без уведомления пользователя. «Программное обеспечение будет проверять наличие обновлений для системы и приложений, загружать и устанавливать эти обновления. Вы можете получать обновления только от Microsoft или авторизованных источников и Microsoft может потребоваться установка данных обновлений для вашей системы. Принимая данное соглашение, вы подтверждаете свое согласие на установку подобных обновлений автоматически без какого-либо дополнительного уведомления», – написано в документе. По мнению представителей Microsoft, это позволит оперативно устранять уязвимости в операционной системе.