Հայտնի ռեժիսորներ Թոմ Հուփերի, Մարկ Բելոքքիոյի, Ատոմ Էգոյանի, Չարլի Քաուֆմանի և Ամոս Գիտայի ֆիլմերն ընդգրկվել են Վենետիկի 72-րդ կինոփառատոնի հիմնական մրցութային ծրագրում, որը տեղի կունենա սեպտեմբերի 2-12-ը, ասվում է կինոփառատոնի պաշտոնական կայքում:
Այս պահին հայտնի է մրցութային ծրագրի 21 մասնակից: Ցանկը, ինչպես հաճախ է լինում Վենետիկի կինոփառատոնում, դեռ կարող է համալրվել: Իտալացի ռեժիսոր Մարկո Բելոքքիոն, որի նախորդ ֆիլմը` «Քնած գեղեցկուհին» ներկայացվել էր Վենետիկում 2012-ին, այս անգամ Լիդոյում կներկայացնի «Իմ արյան արյունը» պատմական դրաման Ալբա Ռոռվախերի մասնակցությամբ, որն անցյալ տարի արժանացավ Վոլպիի դերասանական գավաթին: Մեկ այլ իտալացի` Լուկա Գուադանիոն 15 տարի անց կրկին Վենետիկում կներկայացնի կինոնկար Թիլդա Սուինթոնի մասնակցությամբ: «Մեծ վերելք» ժապավենում նա նկարահանվել է Դակոտա Ջոնսոնի և Ռեյֆ Ֆայնսի հետ: Ռուսաստանը փառատոնում ներկայացնելու է Ալեքսանդր Սոկուրովը «Ֆրանկոֆոնիա» ֆիլմով:
Օսկարակիր Թոմ Հուփերը կներկայանա «Աղջիկները Դանիայից» ժապավենով` դանիացի տրանսսեքսուալ նկարիչ Էյներ Վեգենարի մասին, որին խաղում է Էդդի Ռեդմեյնը, որին հիշում են «Սթիվեն Հոքինգի տիեզերքը» ֆիլմով: Կաննի կինոփառատոնի մշտական մասնակից Ատոմ Էգոյանն այս տարի նախապատվությունը տվել է Վենետիկին` նա կներկայացնի «Հիշիր» ֆիլմը Քրիսթոֆեր Փլամմերի գլխավոր դերակատարմամբ:
Սոկուրովի փաստախաղարկային «Ֆրանկոֆոնիան» նկարահանվել է 3 երկրի ջանքերով` Ֆրանսիայի, Նիդերլանդների և Գերմանիայի: Կինոնկարի օպերատորն է Բրյունո Դելբոննելը, որի հետ Սոկուրովը նկարահանեց իր «Ֆաուստ» ֆիլմը, որը դարձավ Վենետիկի կինոփառատոնի հաղթողը 2011-ին:
Զուգահեռ մրցութային «Հորիզոններ» ծրագրում ներկայացված է 33 կինոնկար, հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը: Հիմնական մրցույթի ժյուրին գլխավորում է օսկարակիր Ալֆոնսո Կուարոնը: «Հորիզոնների» ժյուրին կգլխավորի Ջոնաթան Դեմսը, որը հայտնի է «Գառների լռությունը» ֆիլմով, լավագույն դեբյուտային ֆիլմը կընտրի իտալացի ռեժիսոր Սավերինո Կոստանզոյի գլխավորած ժյուրին:
Կինոփառատոնի բացման ֆիլմն իրական իրադարձությունների վրա հիմնված Բալթասար Կորմակուրի «Էվերեստն» է:
Ատոմ Էգոյանը կանադահայ ռեժիսոր է, պրոդյուսեր, դերասան: Էգոյանը ծնվել է 1960թ.-ին՝ Կահիրեում։ 1962թ.-ին ընտանիքը տեղափոխվել է Կանադա, որտեղ էլ կրթություն է ստացել ու երիտասարդ տարիներից պիեսներ գրել։ 1984թ.-ին նրան մեծ հաջողություն բերեց առաջին ֆիլմը՝ Next of Kin-ը, իսկ հետագայում նկարահանած 13 ֆիլմերի շնորհիվ ռեժիսորը համաշխարհային հռչակ ստացավ
Էգոյանի ամենահայտնի ֆիլմերից է «Արարատը»: Ֆիլմը նկարահանվել է 2002 թվականին և պատմում է Մեծ Եղեռնի և դրա ընթացքում ծավալված մի շարք կարևոր դեպքերի, մասնավորապես՝ Վանի հերոսամարտի մասին։ Ֆիլմը նաև զննման է ենթարկում ճշմարտության բնույթը ու դրա ճանաչումն արվեստի միջոցով։ Էգոյանը բացի ֆիլմի ռեժիսորը լինելուց նաև սցենարի հեղինակն է և համապրոդյուսերը։
2002թ.-ին Կանադայի կինեմատոգրաֆի և հեռուստատեսության ակադեմիայի կողմից տարվա լավագույն ֆիլմ ընտրված «Արարատ» ֆիլմի միջոցով աշխարհում և Թուրքիայում ցեղասպանության թեման ևս մեկ անգամ օրակարգ բերվեց։ Նրա ֆիլմերից շատերում դերակատարում ունի կինը՝ Արսինե Խանջյանը:
2015-ի մայիսին կանադահայ կինոռեժիսոր Ատոմ Էգոյանն իր մասնագիտական նվաճումների համար արժանացել է Կանադայի բարձրագույն պարգևին:

29 Июль 2015 - 12:53 AMT
Новые работы известных режиссеров Тома Хупера, Марка Беллоккьо, Атома Эгояна, Чарли Кауфмана и Амоса Гитая вошли в основной конкурс 72-го Венецианского кинофестиваля, который пройдет со 2 по 12 сентября. Россию на смотре представит режиссер Александр Сокуров с лентой «Франкофония». Об этом сообщается сегодня на официальном сайте смотра.
На данный момент объявлен 21 участник конкурсной программы. Список, как это часто бывает на Венецианском смотре, еще может дополниться. Итальянский режиссер Марко Беллоккьо, чья предыдущая лента «Спящая красавица» была представлена в Венеции в 2012 году, в этот раз привезет на Лидо историческую драму «Кровь моей крови» с Альбой Рорвахер, которая в прошлом году получила актерский Кубок Вольпи. Другой итальянец Лука Гуаданьино, спустя почти 15 лет со времен «Протагонистов» вновь представит в Венеции картину с Тильдой Суинтон. В ленте «Большой всплеск» она сыграет вместе с Дакотой Джонсон и Рэйфом Файнсем.
Обладатель премии «Оскар» Том Хупер покажет на фестивале ленту «Девушка из Дании» о датском художнике-транссексуале Эйнере Вегенаре, которого в фильме сыграл Эдди Редмэйн, запомнившийся по ленте «Вселенная Стивена Хокинга». Постоянный участник Каннского смотра Атом Эгоян в этом году предпочел Венецию, где будет представлен его фильм «Помни» c Кристофером Пламмером в главной роли.
Неожиданными участниками предстоящей Мостры можно назвать режиссера «Настоящего детектива» Кэри Фукунагу, снявшего драму «Безродные звери» с Идрисом Эльбой в одной из главных ролей, и американца Дрейка Доримуса, который представит в Венеции очередную антиутопию «Равные» с Кристен Стюарт и Николасом Холтом.
Документально-игровая лента Александра Сокурова «Франкофония» снята силами трех стран – Франции, Нидерландов и Германии. Оператором ленты выступил Брюно Дельбоннель, с которым Сокуров снимал свой фильм «Фауст», ставший в 2011 году победителем Венецианского кинофестиваля.
В параллельной конкурсной программе «Горизонты» будет представлено 33 картины, в числе которых «Погибший» Дито Монтиеля с Шайа Лабафом, Кейт Мара и Гари Олдманом, «Детство лидера» Брэйди Корбета с Робертом Паттинсоном в одной из главных ролей, пишет ТАСС.
Вне конкурса на 72-м Венецианском кинофестивале можно будет увидеть документальную работу Сергея Лозницы «Событие», драму Скотта Купера «Черная месса» с Джонни Деппом в главной роли, триллер «Иди за мной» Даниэля Альфредсона с Энтони Хопкинсом в одной из ролей, короткометражку Мартина Скорсезе «Пробы» и новую работу прославленного тайваньского режиссера Цай Минляна «Полдень».
Жюри основного конкурса возглавит обладатель премии «Оскар» Альфонсо Куарон. Жюри параллельной конкурсной программы «Горизонты» возглавит режиссер фильма «Молчание ягнят» Джонатан Демме, выбирать лучшую дебютную работу в Венеции будет жюри под руководством итальянского режиссера Саверио Костанзо.
Фильмом открытия 72-го Венецианского кинофестиваля станет основанный на реальных событиях фильм «Эверест» режиссера Бальтасара Кормакура.
Атом Эгоян — канадский режиссер, сценарист, продюсер, актер, монтажер армянского происхождения. Основными в его творчестве являются темы отчуждения и изоляции человека, которые раскрываются через образы людей, имеющих отношение к развитию технологий, к бюрократии или другим властным структурам.
Эгоян родился в Каире. Вместе с сестрой Евой (сейчас концертирующая пианистка из Торонто) были отправлены родителями в город Виктория в Британской Колумбии. Подростком он начал интересоваться чтением и написанием собственных пьес. Значимое влияние на Эгояна оказали произведения Сэмюэла Беккета и Гарольда Пинтера. Он окончил университет Торонто по специальностям «международные связи» и «игра на классической гитаре».
В 2002 году вышел фильм Эгояна «Арарат» о Геноциде армян, неодобрительно встреченный Турцией, которая пыталась препятствовать его показу на Каннском кинофестивале.
Сейчас Эгоян живет в Торонто с женой Арсине Ханджян, актрисой, снявшейся во многих фильмах Эгояна, и сыном Аршилом.