Հայաստանի կառավարությունը հաստատել է ոչ առևտրային ներմուծման ծավալների նոր սահմանափակումների մասին որոշումը:
Ըստ ընդունված որոշման, Հայաստան կարելի է ներմուծել 1 նոութբուքից և 2 բջջային հեռախոսից ոչ ավելի: Դեղորայքի դեպքում կարելի է ներմուծել ոչ ավելի, քան 5 անուն դեղամիջոց` 3-ական փաթեթ, եթե բուժման համար ավելի մեծ ծավալի անհրաժեշտությունը հաստատված չէ բժշկական տեղեկանքով:
Ինչ վերաբերում է ոսկերչական իրերին, ապա կարելի է ներմուծել թանկարժեք զարդեր ոչ ավելի, քան 3 հատ ամեն տեսակից (ըստ մաքսային դասակարգման), իսկ թանկարժեք քարեր (ադամանդից բացի)` ոչ ավելի, քան 1 կարատ, կամ 1 կարատից խոշոր մեկ քար: Կա նաև գնային սահմանափակում այս երկու խմբի համար` գինը չպետք է գերազանցի 25 հազար դոլարը: Զարդերից առանձին ալմաստներ և ադամանդներ ներկրել չի թույլատրվում, հայտնում է Armenia Today-ը:
Սահմանափակումներ կան նաև ալկոհոլային և ոչ ալկոհոլային խմիչքների համար`2 լ կամ 2 լ ավելի տարողությամբ 1 շիշ: Ծխախոտի քանակը սահմանափակվում է 400 հատով, բենզինը և դիզվառելիքը` 10 լ:

Правительство Армении утвердило решение о новых ограничениях объемов некоммерческого импорта для граждан страны.
Согласно принятому решению, в Армению можно будет импортировать не больше 1 ноутбука и 2 сотовых телефонов. Лекарств можно будет перевозить не более 5 наименований по 3 упаковки, если медицинскими справками не подтверждена необходимость большего объема для лечения. Ювелирных изделий можно будет импортировать не более 3 каждого вида (по таможенной классификации), а драгоценных камней (кроме бриллиантов) – не более чем на 1 карат, либо только один камень крупнее 1 карата. На обе группы по отдельности наложено ценовое ограничение – не выше 25 тысяч долларов. Алмазы и бриллианты вне ювелирных изделий перевозить нельзя. Ограничения на импорт алкогольных и безалкогольных напитков – 2 л или 1 бутылка вместимостью выше 2 л. Количество сигарет ограничено 400 штуками, бензина и дизтоплива – 10 литрами, передает Armenia Today.