Հուլիսի 31-ին Համաշխարհային բանկի տնօրենների խորհուրդը հաստատել է $40 մլն արժողությամբ լրացուցիչ ֆինանսավորման տրամադրումը Հայաստանի կենսական նշանակության ճանապարհացանցի բարելավման (LRNIP) ծրագրին: Դրան ընդհանուր ֆինանսավորումը կազմում է $45 մլն, որից $5 մլն-ը ներդնում է ՀՀ կառավարությունը: Համաշխարհային բանկը տրամադրում է ՎԶՄԲ վարկ $40 մլն-ի չափով` փոփոխական տոկոսադրույքով, 14,5 տարվա արտոնյալ ժամանակաշրջանով և մարման 25 տարվա ժամկետով:
Ծրագիրը կօգնի ՀՀ կառավարությանը շուկաների ու սոցիալական ծառայությունների հասանելիության բարելավմանն ուղղված հետագա աշխատանքներում՝ ապահովելով կենսական նշանակության ճանապարհներից ևս 155 կմ հատվածի վերակառուցումը և կհանգեցնի աշխատատեղերի ստեղծմանը՝ հիմնականում գյուղական բնակչության համար: Այն նաև կօգնի կենսական նշանակության ճանապարհային ցանցի անվտանգության ու կառավարման, այդ թվում աղետների արձագանքման հարցում ՀՀ կապի և տրանսպորտի նախարարության կարողությունների ամրապնդմանը:
Չնայած 2009-ից գործարկված Հայաստանի կենսական նշանակության ճանապարհների բարելավման նախորդծրագրի մեկնարկից հետո դրական տեղաշարժերին (աշխատատեղերի ստեղծում, ճանապարհների վրա ծախսվող ժամանակը կրճատվել է 40%-ով)՝ ՀՀ-ում կենսական նշանակության ճանապարհների մոտ կեսը շարունակում է մնալ վատ վիճակում և դրանց վերականգնման ու պահպանության համար դեռևս ներդրումների կարիք է զգացվում: Առևտրի դյուրացումը և տեղական արտադրողների կապը շուկայի հետ շարունակում են գյուղական աղքատության կրճատման և տնտեսական աճի խթանման կարևորագույն գործոն: Ճանապարհային վատ պայմանների հետևանքով գյուղական բնակավայերի առևտուրն օպտիմալ ծավալների չի հասնում, քանի որ շուկաների հետ կապը սահմանափակ է: Սա թույլ չի տալիս դյուրացնել առևտուրը գյուղի հետ, բնակիչների կողմից ապրանքը ժամանակին շուկա չհասցնելու պատճառով, որի արդյունքում որոշ համայնքներում բերքի զգալի մասը փչանում է:
Համաշխարհային բանկի տրամադրած $101.6 մլն ֆինանսավորմամբ իրականացված Կենսական նշանակության ճանապարհների բարելավման ծրագրի շրջանակում Հայաստանի տարբեր մարզերում արդեն իսկ վերակառուցվել է 433 կմ ճանապարհ:
Առաջարկված լրացուցիչ ֆինանսավորման հետ մեկտեղ վերակառուցվող ճանապարհների հատվածները կկազմեն 360 կմ, որից 73 կմ-ի աշխատանքներն արդեն ավարտված են:
«Ինչպես հիմնական ծրագրի իրականացման, այնպես էլ կենսական նշանակության ճանապարհների լրացուցիչ հատվածների վերականգնման ընթացքում գյուղական բնակավայրերում կստեղծվեն ժամանակավոր աշխատատեղեր և կբարելավվի հիմնական սոցիալական ծառայությունների հասանելիությունը», – ասել է Հայաստանում Համաշխարհային բանկի գրասենյակի տնօրեն Լորա Բեյլին՝ հավելելով, որ գյուղական ենթակառուցվածքների բարելավումն ու դրանց պահպանումը խիստ կարևոր են, որպեսզի գյուղատնտեսական առևտուրը զարգանա և դրանով իսկ խթանվի հետագա տնտեսական աճն ու տեղերում աշխատատեղերի ստեղծումը:
Կենսական նշանակության ճանապարհների բարելավման ծրագրի լրացուցիչ ֆինանսավորումն ուղղվում է երկու բաղադրիչի: Առաջինն օգնում է կենսական նշանակության ճանապարհների բարելավմանը, որի ներքո 155 կմ ճանապարհ է վերակառուցվում տարբեր մարզերում՝ վերակառուցման ու պահպանության մեկտեղված պայմանագրեր կնքելու միջոցով, ինչն արդեն փորձարկված է: Ներմուծվում է արտակարգ իրավիճակներին արձագանքման նոր ենթաբաղադրիչ որպես նախազգուշական միջոց, որը ՀՀ կառավարությանն ու ՀԲ-ին թույլ կտա տարերային կամ տեխնածին աղետների դեպքում վարկային ֆինանսավորումն արագ կերպով ուղղել արտակարգ իրավիճակների հետևանքների վերացմանը:
Երկրորդ բաղադրիչով, որն ուղղված է ինստիտուցիոնալ կամ կառուցակարգային ամրապնդմանը, կֆինանսավորվեն.
– սոցիալական մոնիտորինգի և ազդեցության գնահատման ուսումնասիրության պատրաստումը,
– կենսական նշանակության ճանապարհային ցանցի ռազմավարական զարգացման ծրագրի մշակումը,
– կենսական նշանակության ճանապարհային ցանցի մասին տվյալների հավաքագրումը Ճանապարհային ակտիվների կառավարման RAMS համակարգի համար,
– ճանապարհային անվտանգության գործողությունների նոր ծրագրի մշակումը և ընտրված միջոցառումների ապահովումը/իրականացումը,
– արտակարգ իրավիճակների արձագանքման նպատակով ճանապարհային օղակին ցուցաբերվող տեխնիկական աջակցությունը,
– ասֆալտի քիմիական բաղադրության փորձաքննության համար լաբորատոր սարքավորումների ձեռքբերումը,
– ճանապարհային անվտանգության նշանների տեղակայումը:
«Գյուղացիական տնտեսությունները ու փոքր բիզնեսի ներկայացուցիչները վերակառուցված ճանապարհների միջոցով կկարողանան իրենց ապրանքը շուկա հասցնել ավելի հեշտ ու ավելի էժան: Ծրագրի ներքո նաև կշարունակվի օժանդակությունը «Անվտանգ գյուղ» ծրագրին, որով ճանապարհային անվտանգության փոքր նախագծեր ու համայնքային իրազեկման աշխատանքներ կիրականացվեն: Թեպետ սկզբնական ծրագրով նախատեսվում էր 4 այդպիսի ձեռնարկ իրագործել, սակայն այս պահի դրությամբ արդեն իրականացվել են 13-ը», — ասել է ՀԲ-ի ծրագրային թիմի ղեկավար Մարիո Կարոլինա Մոնսալվեն:
Ծրագրային առաջին տարվա աշխատանքները ներառում են ճանապարհային 7 տարբեր հատված 5 մարզում, իսկ մնացած հատվածները կորոշվեն ծրագրի իրականացմանը զուգընթաց: Առաջին յոթ հատվածի ընդհանուր երկարությունը կազմում է 50.5 կմ. դրանք վատ կամ շատ վատ վիճակում գտնվող ասֆալտե ճանապարհներ են, որոնցից օգտվողների ընդհանուր թիվը 183.446 է:
1992-ին Համաշխարհային բանկին, իսկ 1993-ին ՄԶԸ-ին միանալուց ի վեր այդ երկու կառույցի կողմից Հայաստանին ընդհանուր հաշվով տրամադրվել է $2.158.730 մլն:

The World Bank Board of Executive Directors approved Friday, July 31, a $40 million loan for the Additional Financing of the Lifeline Road Network Improvement Project (LRNIP) for Armenia.
This project will further assist the Government of Armenia in its on-going efforts to improve accessibility to markets and social services through the rehabilitation of an additional 155 km of the lifeline road network, and enhance employment opportunities, mostly for the rural population. It will also help Armenia to strengthen the capacity of the Ministry of Transport and Communication (MoTC) in road safety and management of the road network, including disaster risk preparedness.
“As in the case of the original project, rehabilitation of additional lifeline roads would create temporary jobs in rural areas, and improve access to basic social services,” said Laura E. Bailey, World Bank Country Manager for Armenia. “It is vital that rural infrastructure is improved and maintained to promote agricultural trade, thus stimulating economic growth and local employment for the future.”
The proposed additional financing will raise the total length of roads to 360 km, 73 km of which have already been rehabilitated. Since the launch of the Lifeline Road Improvement Project (LRIP) in 2009, the previous series of projects, there has been a noticeable improvement in local employment, while journey time has declined on average by 40 percent. The World Bank-financed LRIP for a total amount of $101.6 million has already upgraded 433 km of lifeline roads across the regions.
The Additional Financing of the LRNIP has two main components. First, it will support lifeline road improvement with rehabilitation of 155 km of roads, located across the regions including through rehabilitation and maintenance contracts, which have been successfully piloted. A new Contingent Emergency Response (CER) sub-component is being introduced, as a precautionary measure that would allow the Government and the Bank to quickly channel the loan financing for emergency recovery efforts following an adverse natural or man-made disaster.
Secondly, in terms of institutional strengthening, it would finance: (i) preparation of a social monitoring and impact evaluation study; (ii) preparation of a strategic development plan for the lifeline road network; (iii) lifeline road network data collection for the Road Asset Management System (RAMS); (iv) development of a new road safety action plan and the implementation of selected activities; (v) technical assistance with regard to disaster risk preparedness for the road sector; (vi) purchase of road laboratory equipment for determining the chemical composition of bitumen; and (vii) installation of road safety signs.
The first year program of road works is comprised of seven road sections located in five regions, with the remaining road sections to be identified during project implementation. The seven road sections total 50.5 km: all roads are bituminous roads in poor to very poor condition and serve in total 183,446 persons.
Total financing of this project is $45 million, of which $5 million will be the Government’s contribution. The World Bank will provide a $40 million IBRD loan of variable spread, with a 14.5-year grace period and a total repayment term of 25 years.
Since joining the World Bank in 1992 and IDA in 1993, the commitments to Armenia total approximately $2,158.730 million.