1915-ի գարնանը երիտթուրքական իշխանությունը սկսեց Արևմտյան Հայաստանի և կայսրության մյուս շրջանների հայ բնակչության բռնի տեղահանությունն ու բնաջնջումը: Տեղահանությունից զերծ չմնաց նաև Անտիոքի գավառի հայությունը: Հուլիսի 26-ին Քեսաբի հայ բնակչությանը տեղահանության հրաման տրվեց, և այդ մասին իմացավ Քեսաբից ոչ հեռու` Անտիոքի գավառի Սուեդիա (Սվեդիա) գյուղաքաղաքի շրջակա 6 հայաբնակ գյուղի բնակչությունը: Անտիոքի գավառապետն ու Սուեդիայի կառավարիչը չէին թաքցնում նաև այդ գյուղերի հայությանը տեղահանելու մտադրությունը:
Սուեդիան գտնվում է Միջերկրական ծովի ծայր արևելյան ծովեզերքին, 1915-ին Սուեդիայի շրջանում հայաբնակ էին 6 մերձակա գյուղ` Բիթիաս, Հաջի Հաբիբլի, Յողունօլուք, Խդրբեկ, Վագըֆ, Քեբուսիե, ընդհանուր մոտ 6300 հայ բնակչությամբ (մոտ 1200 տուն): Հայերն այդտեղ են տեղափոխվել հիմնականում Կիլիկիայից` սկսած 11-12-րդ դարերից: Գյուղախմբի բնակիչները զբաղվում էին երկրագործությամբ, շերամապահությամբ, մեղվաբուծությամբ, զարգացած էին արհեստները, ունեին իրենց դպրոցները, եկեղեցիները: 19-րդ դարավերջին այստեղ սկսում է գործունեություն ծավալել Հնչակյան կուսակցությունը, իսկ 1908-ից` ՀՅԴ-ն:
Տնտեսական գործիք. Քարե երկանք
Հուլիսի 29-ին Յողունօլուքում` գյուղի քահանա տեր Աբրահամ Գալստյանի տանը, բոլոր գյուղերի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ ժողով է հրավիրվում` քննարկելու ստեղծված իրավիճակն ու անելիքները: Ժողովականների մեծամասնությունը, հատկապես ունևոր դասի որոշ ներկայացուցիչներ և մի քանի հոգևորական, պնդում են, որ չպետք է դիմադրել, և անհրաժեշտ է ենթարկվել տեղահանության հրամանին: Մյուսները պնդում են, որ պետք է դիմել ինքնապաշտպանության, և բարձրանալ մերձակա Մուսա լեռը:
Դեռ ժողովականները վերջնական որոշում չէին կայացրել, երբ հուլիսի 30-ին գյուղախմբի հայերին տեղահանության հրաման տրվեց` պատրաստ լինելու 7 օրվա ընթացքում գաղթելու: Մինչ հրամանի կատարման մասով նոր տարաձայնություններ են առաջանում, սուեդիահայությանը Հալեպից փախած մի խումբ հայ զինվորների շուրթերով հասնում է հայ ժողովրդի մյուս հատվածի բռնագաղթի ու սարսափելի կոտորածների մասին լուրը: Մինչև այդ Զեյթունից հայրենի Յողունօլուք վերադարձած բողոքական եկեղեցու քարոզիչ Տիգրան Անդրեասյանը պատմել էր զեյթունցիների բռնագաղթի մասին և հորդորում էր չենթարկվել թուրքերի հրամանին: Գյուղացիների մեծամասնության շրջանում տարերայնորեն ամրապնդվում է լեռը բարձրանալու և դիմադրելու տրամադրությունը: Արդեն հուլիսի 30-31-ին Յողունօլուք, Խդրբեկ և Վագըֆ գյուղերի բնակիչներն իրենց կահ-կարասիով սկսում են բարձրանալ Մուսա լեռ:
Մուսա լեռան (բարձրությունը` 1355 մ) գագաթային մասը եռանկյունաձև, 3-3,5 կմ լայնությամբ անտառապատ սարավանդ է: Դեպի Սուեդիայի դաշտավայր իջնող` հիմնականում ուղղաձիգ լանջերը դժվարամատչելի էին դարձնում լեռը և հնարավորություն տալիս ամուր պաշտպանություն կազմակերպել, իսկ գրեթե անմիջապես ծովեզերքին գտնվելը թույլ էր տալիս հուսալ Անտանտի տերությունների` անգլիական և ֆրանսիական ռազմանավերի օգնությունը:
Մուսալեռցի ընտանիքի լուսանկար
Օգոստոսի 1-ին Անտիոքի կառավարիչը երկրորդ սպառնալից հրամանն է ուղարկում հայերին` հիշեցնելով գաղթի ժամկետների մասին: Սակայն արդեն մուսալեռցի դարձած հայերը մնում են անդրդվելի, և օգոստոսի 2-ին երեք հայկական գյուղի ամբողջ բնակչությունը լեռան վրա պատրաստվում էր դիմադրության: Ցավոք, Քեբուսիեի բնակչության մեծ մասը և հայկական մյուս երկու գյուղի մի հատվածը` մոտ 2000 հոգի, ընկնելով թուրքական իշխանության ծուղակը, բռնում է տարագրության ճամփան և Ցեղասպանության զոհ դառնում: Նշված գյուղերի մնացած ընտանիքները ևս միանում են Մուսա լեռան պաշտպաններին: Ընդհանուր առմամբ լեռը բարձրացածների թիվը մոտ 4300 հոգի էր:
Հետագա օրերին լեռան երեք տարբեր շրջանում հայերը ճամբարներ են խփում, ձեռքի տակ եղած միջոցներով, օգտագործելով անտառանյութը, կացարաններ պատրաստում, ձևավորվում է 4 պաշտպանական դիրք: Լեռան պաշտպանությունը կազմակերպելու համար երեք հիմնական ճամբարում ընտրվում են տեղական խորհուրդներ, որոնք պատասխանատու էին ինքնապաշտպանության և ներքին կառավարման համար: Իսկ օգոստոսի 5-ին թուրքերը լեռը թողնելու և գաղթի հրամանին ենթարկվելու վերջնագիր են ուղարկում:
Հայերը մոտ 500 կռվող ունեին՝ սահմանափակ թվով զենքով ու փամփուշտներով, զինված էին հիմնականում մոտ 200-250 հին որսորդական հրացաններով, 100-130 լավ որակի հունական «կրա» հրացաններով և մի քանի «մաուզերներով»:
Օգոստոսի 7-ին, երբ բոլոր ճամբարների ներկայացուցիչները Թաթարալանկ կոչվող վայրում ընդհանուր ժողով էին հրավիրել` ընտրելու միասնական ղեկավարման մարմին, թշնամին մոտ 200 զինվորով սկսում է իր առաջին հարձակումը հայկական դիրքերից մեկի վրա: Ժողովն իսկույն ընդհատում է նիստը և դիմադրություն կազմակերպում` մոտ 20 մարտիկ անմիջապես ուղարկելով գրոված դիրքը: Իր արագ և անկորուստ հաղթանակի վրա վստահ` թշնամին փորձում է ճակատային մեկ գրոհով ընկճել հայերին, սակայն հանդիպում է կազմակերպված լուրջ դիմադրության: Մոտ վեց ժամ տևած այս առաջին կռվից հետո թուրքերը, 5-6 զոհ տալով, արագ նահանջում են: Հայերը որևէ կորուստ չեն ունենում:
Մուսալեռցի մարտիկի հագուստ
Առաջին հաղթանակը տոնելով` մուսալեռցիները հաջորդ երկու օրը զբաղված էին մարտական դիրքերն ամրապնդելու աշխատանքներով. 20-25 մ խորությամբ կտրվում են ծառերը` տեսադաշտը բացելու համար, փորվում խրամուղիներ, կառուցվում կենտրոնական զորանոցը: Կռվող ուժը ըստ դիրքերի կարևորության համապատասխան քանակով տեղաբաշխվում է առաջին գծում: 12-15 տարեկան պատանիներից ձևավորվում են սուրհանդակ խմբեր («թելեֆոնի տղաքը»)` դիրքերի և կենտրոնի միջև կապ պահպանելու համար:
Հղումներով կարող եք կարդալ Մուսա լեռան պաշտպանության մասին հոդվածաշարի երկրորդ, երրորդ և չորրորդ մասերը:

10 Август 2015 - 12:35 AMT
Весной 1915 года младотурецкие власти начали насильственную депортацию армянского населения Западной Армении и других районов империи. Армяне провинции Антиохия также не избежали депортации. 26 июля был отдан приказ о депортации армянского населения Кесаба, и об этом узнало армянское население 6 деревень близ Суэдии (Сведии) – поселка городского типа в провинции Антиохия. Наместник провинции Антиохия и правитель Суэдии не скрывали намерения депортировать армян из этих деревень.
Суэдия находится на восточном берегу Средиземного моря. В 1915 году район Суэдии насчитывал 6 армянонаселенных деревень: Битиас, Аджи-Абиб, Йогонолук, Хадырбей, Вагыф, Кебусие, в которых проживало в целом около 6300 жителей-армян по национальности (около 1200 домов). Армяне обосновались там в 11-12 веках, перебравшись в основном из Киликии. Жители деревень занимались земледелием, разведением тутового шелкопряда, пчеловодством, были развиты ремесла, имелись свои школы и церкви. В конце 19 века здесь начала действовать партия Гнчакян, а с 1908 года – АРФД.
Каменный жернов
29 июля в Йогонолуке, в доме сельского священника Авраама Галстяна с участием представителей всех деревень было созвано собрание для обсуждения сложившейся ситуации и дальнейших действий. Большинство участников собрания, в частности, некоторые представители зажиточного класса и несколько духовных лиц утверждали, что не нужно оказывать сопротивления, и необходимо подчиниться приказу о депортации. Другие заверяли, что надо прибегнуть к самообороне и подняться на близлежащую гору Муса-Даг.
Участники собрания еще не вынесли окончательного решения, когда 30 июля армянам деревень был отдан приказ в течение 7 дней подготовиться к депортации. Пока разрешаются возникшие относительно исполнения приказа разногласия, армяне Суэдии узнают от группы армянских солдат, бежавших из Алеппо, о насильственной депортации и страшной резне, которым подверглись множество армян. До этого вернувшийся в Йогонлук из Зейтуна проповедник протестантской церкви Тигран Андреасян рассказал о насильственной депортации зейтунцев и наставлял не подчиняться приказу турок. Большинство крестьян твердо намерились подняться на гору и оказать сопротивление. Уже 30-31 июля жители Йогонолука, Хадырбея и Вагыфа начали подниматься на гору Муса-Даг.
Семейная фотография мусалерцев
Вершина горы Муса-Даг (высота – 1355 м.) представляет собой треугольное, лесистое плато, шириной в 3-3.5 км. Спускающиеся в сторону долины Суэдия в основном вертикальные склоны Мус-Дага делают гору труднодоступной и дают возможность организовать крепкую защиту, а местоположение практически на берегу моря позволяло надеяться на помощь военных кораблей стран Антанты – английских и французских
1 августа правитель Антиохии отправил армянам второй приказ, напомнив о сроках депортации. Однако армяне, уже ставшие мусалерцами, остались непреклонны, и уже 2 августа все население трех армянских деревень начало подготовку к сопротивлению. К сожалению, большинство жителей Кебусие и часть жителей остальных двух армянских деревень — около 2000 человек, попав в ловушку турецкой власти, встали на путь депортации и погибли в ходе Геноцида. Остальные жители указанных деревень также присоединились к защитникам Муса-Дага. Общее число поднявшихся на гору составляло 4300 человек.
В дальнейшие дни с помощью подручных средств и лесоматериалов армяне разбили лагери в трех разных районах горы, построили временные жилища и сформировали 4 оборонительные позиции. Для организации обороны горы в трех основных лагерях были выбраны местные советы, которые несли ответственность за самооборону и внутреннее управление. А 5 августа турки направили ультиматум оставить гору и подчиниться приказу о депортации.
Одежда воина-мусалерца
У армян было примерно 500 бойцов, ограниченное количество оружия и боеприпасов. Они были вооружены в основном 200-250 старыми охотничьими ружьями, 100-130 хорошими греческими винтовками «кра» и несколькими «маузерами».
7 августа, когда представители всех лагерей созвали общее собрание в месте под названием Татараланк, чтобы выбрать единый орган правления, примерно 200 вражеских солдат начали первую атаку на одну из армянских позиций. Собрание было приостановлено и организовано сопротивление. На атакованную позицию было отправлено около 20 бойцов. Уверенный в своей быстрой атаке без потерь враг попытался одной атакой подавить армян, однако столкнулся с организованным, серьезным сопротивлением. После этого первого боя, продлившегося около 6 часов, турки быстро отступили, потеряв 5-6 человек. Со стороны армян потерь не было.
Отпраздновав первую победу, на протяжении следующих двух дней мусалерцы занимались укреплением боевых позиций: вырубали деревья для лучшего поля зрения, копали траншеи, строили центральный склад для оружия. Боевой состав был распределен на передовой линии фронта в соответствии со значением позиций. Из юношей 12-15 лет сформировали группы курьеров для поддержания связи между позициями и центром.