Ռուսաստանը ներկայացնող Մարգարիտա Գասպարյանը դարձել է Բաքվում ընթացող WTA մրցաշարի հաղթողը: Եզրափակչում նա հաղթել է ռումինացի թենիսիստուհի Պատրիցիա Մարիա Տիգին 6:3, 5:7, 6:0 հաշվով: Թենիսիստուհիները կորտում են անցկացրել 2ամ 30 րոպե: Այս հաղթանակի շնորհիվ Մարգարիտա Գասպարյանը, բարելավելով իր ցուցանիշը, 87-րդ տեղից տեղափոխվել է 51-րդ տեղը WTA վարկանիշում:
Մարգարիտա Գասպարյանը հաղթող է դարձել նաև զուգախաղում: Մարգարիտա Գասպարյան-Ալեքսանդրա Պանովա զույգը, որը հայտագրված էր առաջին համարի տակ, մրցաշարի եզրափակչում հաղթել է երկրորդ համարի տակ հանդես եկող Վիտալիա Դյաչենկո-Օլգա Սավչուկ զույգին 6:3, 7:5 հաշվով: Հանդիպումը տևել է 1 ժամ 15 րոպե, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Գասպարյանի և Պանովայի համար սա առաջին համատեղ ելութն էր WTA մրցաշարում: Ավելի վաղ նրանք եզրափակիչ հասան 2014-ին Տաշքենդի մրցաշարում:
Մարգարիտա Գասպարյանը զբաղվում է թենիսով 5 տարեկանից: 2013-ին նա դարձել է Դաշնության գավաթի եզրափակչի մասնակից Ռուսաստանի ազգային հավաքականի կազմում: 2010-ին նա դուրս է եկել զուգախաղի Orange Bowl մրցաշարի եզրափակիչ:

Russian tennis player of Armenian descent, Margarita Gasparyan and her one-handed backhand won an all-WTA Rising Star final against Patricia Maria Tig, making this her first WTA title of her career at the Baku Cup, WTA website reports.
A day earlier, the two upstarts – Gasparyan unseeded, Tig a qualifier – took out the Top 2 seeds in the semifinals of the International event, Tig beating No.1 seed Anastasia Pavlyuchenkova and Gasparyan No.2 seed Karin Knapp – and both of them brought their very best with the title on the line, too.
She drew high praise from Serena Williams at Wimbledon.
Gasparyan is the first player with a one-handed backhand to win a WTA title this year. It's actually been over a year since the last time it happened: Carla Suárez Navarro with a one-handed backhand was the last to win a WTA title at Oeiras in April 2014.
Gasparyan came on court a little bit later and won the doubles title. Seeded No.1 alongside Alexandra Panova, she beat No.2 seeds Vitalia Diatchenko and Olga Savchuk in the final, 6-3, 7-5, the website reports.
"It's been an amazing tournament for me," Gasparyan said. "It was an amazing atmosphere in the final today. I want to thank all the people who've supported me, like my hitting partner Misha, my doubles partner Alexandra and all of the organization here.”