ԱՄՆ-ն մտադիր է մինչև 2025 թ. ստեղծել աշխարհի ամենահզոր գերհամակարգիչը: Համապատասխան կառավարական որոշումը ստորագրել է նախագահ Բարաք Օբաման «Ռազմավարական համակարգչային նախաձեռնություն» (NSCI) գիտահետազոտական ծրագրի շրջանակում: Նրա խնդիրը նոր համակարգչային տեխնոլոգիաների զարգացումն է ու աջակցությունը նոր էկսաֆլոպսային հաշվիչ համակարգերի մշակմանը (1 էկզաֆլոպսը հավասար է կվինտիլիոն գործողության 1 վայրկյանում), որոնք թույլ կտան երկրին արժանի դիրք գրավել սպառազինությունների բարձրտեխնոլոգիական մրցավազքում:
Ավելի վաղ չինական «Շուգուանը» հայտարարեց 100 պետաֆլոպս (100 քվադրիլիոն գործողություն վայրկյանում լողացող ստորակետի հետ) մակարդակում հաշվողական համալիրի կառուցման աշխատանքները սկսելու մասին: Այդպիսով, խոսքը աշխարհում ամենահզոր համակարգչի մասին է, քանի որ տվյալ պահին ռեկորդակիր է համարվում չինական «Տյանհե-2»-ը 33.86 պետաֆլոպս արտադրողականությամբ:
Նոր գերհամակարգիչը նախագծվելու և մշակվելու է դաշնային կառավարության ուժերով, իսկ հետո կօգտագործվի ամենատարբեր ոլորտներում: Կիրառման նման ոլորտներից մեկը կլինի, օրինակ, NASA-ն: Մեքենան կօգտագործվի գործակալության կողմից օդանավերի կառուցվածքի վրա տուրբուլենտության ազդեցությունն ավելի լավ հասկանալու համար: Կիրառման մեկ այլ ոլորտ կարող են դառնալ բժշկական հետազոտությունները:
Աշխարհի ամենահզոր 500 գերհամակարգիչների ցանկում հիմնականում ամերիկյան սարքեր են, սակայն հիմնական դափնիները բաժին են ընկնում Չինաստանին և Ճապոնիային: Չինաստանն արդեն ունի հզոր հաշվողական տեխնիկայի ստեղծման փորձ: Ավելի վաղ երկրում մշակվել էր «Սինյուն» գերհամակարգիչը մեկ պետաֆլոպս արագ գործողությամբ, ինչպես նաև «Տյանխե-1Ա»-ն, որը կարող է կատարել է 2,57 կվադրիլիոն գործողություն մեկ վայրկյանում և որի ամենամեծ արագությունը կարող է հասնել 4,7 կվադրիլիոն գործողության վայրկյանում:
Ունենալով դաշնային կառավարության աջակցությունը` NSCI հուսով է առաջ անցնել մրցակիցներից ու նոր մակարդակ սահմանել համակարգչային բարձր արտադրողականության հաշվարկների ոլորտում: Սակայն եթե հաշվի առնենք, թե որքան դժվարությունների հետ ենք բախվում մեր մոլորակում, ապա նույնիսկ էկսաֆլոպսային համակարգիչներին շատ ժամանակ կպահանջվի այդ խնդիրների լուծումները գտնելու համար:

3 Август 2015 - 06:47 AMT
Соединенные Штаты планируют разработать самый мощный суперкомпьютер в мире к 2025 году. Соответствующее правительственное распоряжение подписал президент Барак Обама, в рамках научно-исследовательской программы «Стратегической компьютерной инициативы» (NSCI). Ее задача сводится к поддержке развития новых компьютерных технологий и разработки новых эксафлопсных (1 экзафлопс равен квинтиллиону операций в секунду) вычислительных систем, которые позволят стране достойно выступать в высокотехнологической гонке вооружений.
Ранее китайская компания «Шугуан» объявила о начале работы по строительству вычислительного комплекса на уровне 100 петафлопс – 100 квадриллионов операций с плавающей запятой в секунду. Таким образом, речь идет о самом мощном в мире суперкомпьютере, поскольку на данный момент рекордсменом является также китайский «Тяньхе-2» с производительностью 33.86 петафлопс.
Новый суперкомпьютер будет проектироваться и разрабатываться силами федерального правительства, а затем использоваться в самых разнообразных сферах. Одной из таких сфер применения станет, например, NASA. Машина будет использоваться агентством для лучшего понимания воздействия турбулентности на конструкции воздушных судов. Другой сферой применения могут стать многочисленные медицинские исследования.
В списке 500 самых мощных суперкомпьютеров в мире большинство мест занимают американские машины, однако основные лавры отходят таким странам, как Китай и Япония. Китайский суперкомпьютер «Тяньхэ-2» занимает первую строчку самых мощных суперкомпьютеров вот уже два с половиной года подряд.
С поддержкой федерального правительства за плечами NSCI надеется опередить своих конкурентов и установить новый уровень в сфере высокопроизводительных компьютерных вычислений. Но если учесть, с каким количеством трудностей приходится сталкиваться нашей планете, то даже эксафлопсным компьютерам потребуется немало времени для поиска их решений.