Ամերիկյան Leia սթարթափ ընկերությունը մշակել է 5,5 դյույմ տրամագծով հոլոգրաֆիկ դիսփլեյի աշխատանքային նախատիպը: Եռաչափ պատկերը դիտելու համար հատուկ ակնոց չի պահանջվում, շարժումներին աչքերով հետևել նույնպես պետք չէ:
Հեղինակները թափանցիկ օպտիկական ալիքատարի վրա դիֆրակցիոն վանդակաճաղ են տեղադրել, որը ձևավորում է պատկերի մի քանի տասնյակ պրոեկցիա, որոնք ուղղված են տարբեր կողմեր միմյանցից որոշակի անկյան վրա: Այսպիսով, ամեն մի աչքը ստանում է պատկերի իր տարբերակը և դիտողը վստահ է, որ իր առջև ծավալային պատկեր է: Հեռարձակվող պատկերը եռաչափ է, երբ պատկերը դիտում են էկրանից 50 սմ ոչ ավելի մոտ և 1 մ ոչ հեռու տարածությունից:
2,2 դյույմ անկյունագծով իր սարքի առաջին աշխատանքային նախատիպը ընկերությունը ներկայացրեց 2015-ի փետրվարին Բարսելոնայում Mobile World Congress 2015 բջջային տեխնոլոգիաների ցուցահանդեսում: Ըստ ընկերության ներկայացուցչի, ընկերությունը մտադիր է համագործակցել մյուս արտադրողների հետ` իր էկրանի համար կոմերցիոն կիրառում գտնելու համար մինչև 2017 թ.: Օրինակ, նշում է ընկերության գործադիր տնօրենը, տեսադաշտի հեռահարության առկա որակներով էկրանը շատ հարմար է ավտոմեքենաներում օգտագործելու համար:

3 Август 2015 - 09:14 AMT
Рабочий прототип голографического дисплея диагональю 5,5 дюймов разработан американским стартапом Leia. При этом, для просмотра трехмерного изображения не требуются специальные очки или отслеживание движений глаз.
Создатели наложили на прозрачный оптический волновод диффракционную решетку, формирующую несколько десятков проекций изображения, которые направлены в разные стороны с небольшим углом относительно друг друга. Таким образом, каждый глаз получает свою версию картинки и наблюдатель уверен, что перед ним объемное изображение. Транслируемое изображение выглядит трехмерным при просмотре с расстояния не ближе 50 сантиметров и не дальше одного метра от экрана.
Первый рабочий прототип своего устройства диагональю 2,2 дюйма компания представила в феврале 2015 года в Барселоне на выставке мобильных технологий Mobile World Congress 2015. По словам представителя Leia, компания рассчитывает в сотрудничестве с другими производителями найти коммерческое применение своему экрану уже к 2017 году. Например, отмечает исполнительный директор Leia, с текущими характеристиками дальности обзора экран отлично подходит для использования в автомобилях.