Տեղեկատվական անվտագության մասնագետները համակարգչային վիրուս են ստեղծել, որին տարածվելու համար հարկավոր չէ համացանց կամ միացում լոկալ ցանցին: Այն կարող է վարակել համակարգչի BIOS, UEFI կամ EFI միացած այլ սարքերի ներկառուցված ծրագրային ապահովման միջոցով, այդ պատճառով նույնիսկ օպերացիոն համակարգի վերատեղադրումը վարակված համակարգչում թույլ չի տա վերացնել վիրուսակիր ծրագիրը:
Ներկառուցված ծրագրային ապահովման թարմացման միջոցով վիրուսը վերացնելու փորձերը նույնպես ապարդյուն են` վիրուսը կարող է արգելափակել թարմացումը կամ կրկին ինքնագրանցվել սարքի արդեն նորացված ծրագրային ապահովման վրա: Հակավիրուսները նույնպես չեն կարողանում խոչընդոտել վարակին, որը տեղի է ունենում համակարգիչը միացնելիս:
Խոցելիությունը ցուցադրելու նպատակով տեղեկատվական անվտանգության մասնագետները ստեղծել են ցուցադրական Thunderstrike 2 վիրուսը, որը տարածվում է Thunderbolt ինտերֆեյսի համար նախատեսված Ethernet-ադապետրի միջոցով: Ինչպես բացատրում են ծրագրավորողները, նրանք ընտրել են ցուցադրման համար MacBook-ը, քանի որ օգտատերերի շրջանում տարածված է այն կարծիքը, որ Apple համակարգիչների համար վիրուսով վարակվելու վտանգ չկա: Ավելի վաղ հետազոտողները խոցելի պահեր էին հայտնաբերել Dell, HP, Lenovo և Samsung-ի ներկառուցված ԾԱ մեջ:
Իրականում խոցելիությունն ընդհանուր է x86 կառուցվածքի բոլոր համակարգիչների համար անկախ օպերացիոն համակարգից, խոցելիության հիմնական պատճառն այն է, որ համակարգիչներ ու այլ սարքեր արտադրողները իրենց սարքերում չեն նախատեսում ծրագրային ապահովման ստուգման մեխանիզմներ: Ինչպես նշում են մասնագետները, մարդիկ ուղղակի չեն մտածում այն մասին, որ դատարկ ֆլեշ հիշողությունը կամ անցման սարքը կարող են վնասակար կոդ կրել:
Ըստ Thunderstrike 2 հեղինակների, խոցելիությանը օպերատիվ կերպով արձագանքել են դեռևս միայն Dell-ն ու Lenovo-ն: Մշակողները մանրամասն զեկույց կներկայացնեն խոցելիության մասին տեղեկատվական անվտանգության վերաբերյալ Black Hat կոնֆերանսին, որը կայանալու է օգոստոսի 6-ին:

4 Август 2015 - 12:18 AMT
Специалисты по информационной безопасности разработали компьютерный вирус, которому для распространения не нужен интернет или подключение к локальной сети. При этом он способен заразить BIOS, UEFI или EFI компьютера из прошивки подключенных периферийных устройств, из-за чего даже переустановка операционной системы на зараженном компьютере не поможет устранить потенциально вредоносную программу.
Устранить уязвимость путем обновления прошивки также не помогает – вирус может заблокировать обновление или переписать себя поверх уже обновленной прошивки устройства. Антивирусы также не могут воспрепятствовать заражению, которое происходит в момент включения компьютера.
Для демонстрации уязвимости специалисты по информационной безопасности создали демонстрационный вирус Thunderstrike 2, который распространяется через Ethernet-адаптер для интерфейса Thunderbolt. Как объясняют программисты, они выбрали в качестве мишени для демонстрации MacBook, поскольку среди пользователей распространено мнение, что для компьютеров Apple не существует угрозы вирусного заражения. Ранее исследователи обнаружили уязвимости в прошивках Dell, HP, Lenovo и Samsung.
На самом деле уязвимость общая для всех компьютеров архитектуры x86 независимо от операционной системы, основная причина уязвимости в том, что производители компьютеров и периферии не внедряют в свои устройства механизмов проверки подлинности прошивки. К тому же, отмечают исследователи, люди просто не задумываются о том, что пустая флешка или переходник могут нести в себе вредоносный код.
По словам авторов Thunderstrike 2, на уязвимость оперативно отреагировали пока что только Dell и Lenovo. Разработчики представят подробный доклад об уязвимости на конференции по информационной безопасности Black Hat 6 августа.