Apple Music հոսքային երաժշտական ծառայությունը գործարկվել է հունիսի 30-ին աշխարհի 100 երկրում, այդ թվում նաև Հայաստանում: Գործարկումից հետո մեկ ամսվա ընթացքում ծառայությունից սկսել է օգտվել 11 մլն մարդ, ասել են USA Today-ին ընկերությունում: Նրանցից 2 միլիոնը ընտրել է 6 անձի համար նախատեսված ընտանեկան սակագինը:
Համեմատության համար` Spotify-ը, որը համարվում է Apple Music-ի հիմնական մրցակիցներից մեկը, ընթացիկ տարվա հունիսին 75 մլն ակտիվ օգտատեր է ունեցել, որից 20 միլիոնը վճարել է ծառայության համար: Spotify-ն աշխատում է 2006 թ.: Ինչպես ակնկալում են ԶԼՄ-ները, Apple Music-ի 11 մլն բաժանորդները սեպտեմբերի 30-ից հետո, երբ կավարտվի անվճար փորձարկման շրջանը, կձևակերպեն վճարովի բաժանորդագրություն:
Անցած շաբաթ ԱՄՆ Դաշնային առևտրային հանձնաժողովը վարույթ է սկսել հարթակի վերաբերյալ: Գերատեսչությունը կստուգի, չի վնասում արդյոք ամերիկյան կորպորացիան մյուս երաժշտական ծառայություններին` 30% միջնորդավճար գանձելով App Store ֆիրմային խանութի միջոցով բաժանորդագրության համար վճարման ժամանակ և ստիպելով մրցակիցներին երաժշտության 30-օրյա մատչելիության արժեքն ավելացնել $10 մինչև $13:

Потоковый музыкальный сервис Apple Music открылся 30 июня в 100 странах, в том числе и в Армении. За месяц с момента запуска сервисом начали пользоваться 11 млн человек, сообщили в компании изданию USA Today. Из них 2 млн человек выбрали семейный тариф на шесть человек.
На Apple Music за подписную плату в 10 долларов в месяц (или 15 долларов на семью из шести человек) пользователи получают доступ к прослушиванию музыки по запросу из каталога и к платформе Connect для общения с артистами. Пользователи сервиса также получают доступ к 24-часовой онлайн-радиостанции Beats 1 с диджеями из Нью-Йорка, Лос-Анджелеса и Лондона. Первые три месяца сервисом можно пользоваться бесплатно.
Для сравнения: у Spotify, который считается одним из конкурентов Apple Music, в июне этого года было 75 млн активных пользователей, из которых 20 млн человек платили за сервис. Spotify работает с 2006 года. 11 млн подписчиков Apple Music, ожидают СМИ, после 30 сентября, когда закончится бесплатный пробный период, оформят платную подписку.
На прошлой неделе Федеральная торговая комиссия США начала расследование в отношении платформы. Ведомство проверит, не вредит ли американская корпорация другим музыкальным сервисам, взимая 30% комиссию при оплате подписки через фирменный магазин App Store и заставляя конкурентов увеличивать стоимость 30-дневного доступа к музыке с $10 до $13.