Սմարթֆոններ արտադրող թայվանական HTC-ն հայտարարել է անձնակազմի մասսայական կրճատումների և որոշ սարքերի արժեքի նվազեցման մասին: Դա կապված է նրա հետ, որ թայվանական ընկերությունը մտադիր է կենտրոնանալ առաջատար մոդելների վրա` հուսալով, որ կկարողանա մրցակցել Apple-ի և Samsung-ի հետ:
HTC-ի ֆինանսական վիճակը շարունակում է վատթարանալ: Վերջերս HTC One M9-ի գործարկումից հետո ընկերության բաժնետոմսերը կորցրեցին իրենց արժեքի մոտ 50 տոկոսը: Ցածր պահանջարկի պատճառով ընկերությունը ստիպված էր 30 տոկոսով կրճատել իր առաջատար սմարթֆոնի արատդրությունը: Այժմ արտադրողը միլիոնավոր վնասներ է կրում: Այսօրվա դրությամբ HTC-ի շուկայական արժեքը 2 մլրդ դոլարից մի փոքր ավելի է, այն դեպքում, երբ 2011-ին գնահատվում էր 33,8 մլրդ: Ինչ-որ կերպ իրավիճակը շտկելու համար HTC-ն հայտարարում է, որ նոր սմարթֆոն է մշակում, որի ռելիզը նախատեսված է ընթացիկ տարվա հոկտեմբերին:
HTC-ի ֆինանսական տնօրեն Չիալին Չանգը հայտնել է, որ կադրային կրճատումները կվերաբերվեն բոլոր գրասենյակներին ու ստորաբաժանումներին: Բացի այդ, HTC-ը կհայտարարի սարքերի որոշ մոդելների համար զեղջերի մասին, որոնք կարող են տևել մինչև գալիք տարվա առաջին եռամսյակը: Հետագա մեկնաբանություններից Չանգը հրաժարվել է:
Հայտնի է, որ HTC-ն ստիպված էր գնալ այս բարդ որոշմանն ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակի բացասական զեկույցների և երրորդ եռամյսակի համար ոչ այնքան բարենպաստ կանխատեսումների պատճառով: Արդյունաբերական մեկնաբանները վաղուց են խաչ քաշել ընկերության վրա` հայտարարելով, որ վերջինիս արտադրանքն անմրցունակ է և օրիգինալ չէ:
Սակայն վերլուծաբանները վստահ են, որ ալժմ իդեալական ժամանակ է ընկերությունը վաճառելու համար: Ուստի շահագրգիռ անձինք արդեն այժմ պետք է ներկայացնեն իրենց առաջարկները: Ինչպես հայտնի դարձավ, ըներության հանդեպ հետաքրքրություն է դրսևորում թայվանական մեկ այլ` Asus ընկերությունը:
Բաժնետերերի ամենամյա ժողովում Asustek-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ Ջոննի Շիին հարցրել են, թե արդյոք իր ընկերությունը շահագրգռված է գնելու HTC-ն: Ղեկավարը նշել է, որ չի բացառում նման հնարավորությունն ապագայում: Ինչպես պատմել է Reuters-ին Asustek-ի գլխավոր ֆինանսական տնօրեն Դևիդ Չանը, գնման վերաբերյալ հնարավոր առաջարկը քննարկվում է միայն ընկերության ներսում: Ըստ նրա, HTC-ի իրական գնման շանսերը իրականում այնքան էլ մեծ չեն, քանի որ Asus-ը սովոր է ընդլայնել գործունեությունը ֆիրմայի ներսից, ոչ թե այլ ընկերությունների ձուլման կամ կլանման միջոցով:

7 Август 2015 - 07:17 AMT
Тайваньский производитель смартфонов HTC объявил о своих планах по массовому сокращению персонала и снижении стоимости на некоторые устройства. Связано это с тем, что тайваньская компания намерена сосредоточиться на флагманских моделях, надеясь таким образом составить конкуренцию Apple и Samsung.
Финансовое состояние HTC продолжает ухудшаться. С момента недавнего запуска HTC One M9 акции компании потеряли порядка 50 процентов своей стоимости. Из-за низкого спроса компания была вынуждена сократить производство своего флагманского смартфона на 30 процентов. Сейчас производитель терпит миллионные убытки. На сегодняшний день рыночная стоимость HTC составляет чуть более 2 миллиардов долларов, тогда как в 2011 году компания оценивалась в 33,8 миллиарда. Чтобы хоть как-то исправить ситуацию, HTC говорит, что разрабатывает новый смартфон, чей релиз запланирован на октябрь этого года.
Финансовый директор HTC Чиалин Чанг сообщил, что кадровые сокращения затронут все офисы и подразделения. Кроме того, HTC объявит о скидках на некоторые модели устройств, которые могут продлиться до первого квартала следующего года. Дальнейшие комментарии Чанг давать отказался.
Известно, что принять столь непростое решение HTC вынудили негативные отчеты за первые кварталы текущего года и не слишком позитивный прогноз на третий квартал. Промышленные обозреватели давно списали компанию со счетов, заявив, что ее продукция неконкурентоспособна и неоригинальна.
Однако аналитики уверены – сейчас идеальное время для продажи компании. Поэтому заинтересованные в покупке лица должны уже сейчас делать свои предложения. Как стало известно, проблемным производителем смартфонов интересуется другая тайваньская компанияAsus.
На ежегодном собрании акционеров председателя совета директоров Asustek Джонни Ши спросили, заинтересована ли его компания в покупке HTC. На что руководитель ответил, что не исключает такой возможности в будущем. Как рассказал изданию Reuters главный финансовый директор Asustek Дэвид Чан, пока возможное предложение о покупке рассматривается только внутри компании. По его словам, шансы реальной покупки HTC на самом деле не очень велики, поскольку Asus привыкла рассчитывать на расширение деятельности фирмы изнутри, а не через слияние или поглощение других компаний.