Ֆիննական Nokia ընկերությունն ակտիվ նախապատրաստական աշխատանքներ է տանում սմարթֆոնների շուկա վերադառնալու ուղղությամբ: Աղբյուրները հայտնում են, որ ընկերությունն արդեն տասնյակ թափուր տեղեր է բացել` ներառյալ ընկերության ապագա պրոդուկտներում օգտագործվելիք ծրագրային ապահովման Android-մշակողների թափուր տեղերը: Իսկ Nokia-ի ներքին աղբյուրները հայտնում են նոր հեռախոսների դիզայնի, ինչպես նաև առողջության և թվային նկարահանման համար նախատեսված գաջեթների ակտիվ մշակման մասին:
Դեռ 2015-ի ապրիլին տեղեկատվություն հայտնվեց այն մասին, որ Nokia-ն մտադիր է վերադառնալ սմարթֆոնների շուկա 2016-ին: Սակայն ընկերության ներկայացուցիչները շուտով հերքեցին հաղորդագրությունը: Nokia-ի բջջային բիզնեսը 2013-ին 5,4 մլրդ եվրոյով գնեց Microsoft ընկերությունը: Ըստ գործարքի, ֆիննական ընկերությանն արգելվեց օգտագործել Nokia բրենդը մինչև 2016-ի չորրորդ եռամսյակը: Microsoft-ն իր հերթին արդեն սկսել է հրաժարվել Nokia բրենդից Lumia սմարթֆոնների իր հիմնական շարքում, սակայն մինչ օրս օգտագործում է այն հեռախոսներում: Nokia-ի տրամադրության տակ է մտավոր սեփականության աշխարհի խոշորագույն բազաներից մեկը, ներառյալ պատենտները, որոնք պահպանվել են Microsoft-ի հետ գործարքից հետո: Գնելով Alcatel-Lucent-ը` Nokia-ն իր թիմը կհամալրի բարձր որակավորում ունեցող բազմաթիվ մասնագետներով, ներառյալ 8 նոբելյան մրցանակակրի Bell Labs-ից:
Նախորդ ֆինանսական տարում Microsoft-ն աշխատակիցների ամենամեծ կրճատումն իրականացրեց վերջին 5 տարում: Ընդհանուր առմամբ աշխատանքից ազատվեց 18000 մարդ, դա հիմնականում անդրադարձավ Nokia-ի անձնակազմի վրա: Հերթական դժվար որոշումը ընկերությունը կայացրեց վերջերս` հայտարարելով 7800 աշխատատեղերի կրճատման մասին և կրկին հարվածի տակ հայտնվեց Nokia-ն:
Ընկերությունը մտադիր չէ կրկնել անցյալի սխալներն ու մտադիր է ակտիվորեն կիրառել իր բրենդի արտոնագրումը` այլ ընկերությունների վրա դնելով սմարթֆոնների արտադրության ու առաջ մղման ծախսերը: Անշուշտ, դա պակաս շահավետ է, քան տեխնիկան ինքնուրույն արտադրելն ու վաճառելը, սակայն ազատում է ընկերությանը մեծ ռիսկերից, կապված գաջեթների անհաջող վաճառքի հետ:
«Բրենդը արագ մոռացվում է, եթե այն չկա սպառողական բիզնեսում: Այն չի օգնի, եթե պրոդուկտը նման է շուկայում արդեն վաճառվողներին: Սակայն նոր և հետաքրքիր ինչ-որ բանի առկայության դեպքում հին ժառանգությունը կարող է օգտակար լինել»,-ասել է Nokia-ի նախկին ղեկավար, այժմ Լապպենրանտսի տեխնոլոգիական համալսարանի պրոֆեսոր Անսսի Վանիոկին:

Финская компания Nokia ведет активные подготовительные работы для возвращения на рынок смарфтонов. Источники сообщают, что компания уже открыла десятки вакантных мест, включая вакансии на должности Android-разработчиков программного обеспечения, которое будет использоваться в будущих продуктах компании. А источники внутри Nokia говорят об активной разработке дизайна новых телефонов, а также гаджетов для здоровья и цифровой съемки.
В середине июля Nokia официально подтвердила свои планы по возвращению на рынок смартфонов. Сообщения об этом появлялись еще в апреле 2015 года. Однако тогда представители компании опровергли их. Мобильный бизнес Nokia был приобретен компанией Microsoft в 2013 году за 5,4 миллиардов евро. Согласно сделке, финской компании было запрещено использовать бренд Nokia на телефонах до четвертого квартала 2016 года. В свою очередь, Microsoft уже начала отказываться от бренда Nokia в своей основной линейке смартфонов Lumia, однако до сих пор использует его на телефонах.
В распоряжении Nokia имеется одна из крупнейших в мире баз интеллектуальной собственности, включая патенты, сохранившиеся после сделки с Microsoft. А благодаря покупке Alcatel-Lucent в команду Nokia вольется большое число квалифицированных специалистов, включая 8 нобелевских лауреатов из Bell Labs.
В прошлом финансовом году Microsoft провела самое большое сокращение сотрудников за последние пять лет. Всего было уволено 18000 работников, причем коснулось это, по большей части, персонала мобильного подразделения Nokia. Очередное непростое решение компания приняла в середине июля – руководство объявило о сокращении 7800 рабочих мест и списании 7,6 млрд долларов. И снова под удар попала Nokia.
Финская компания не собирается повторять ошибки прошлого и планирует активно использовать лицензирование своего бренда, перекладывая на другие компании затраты по производству и продвижению смартфонов. Конечно, это менее выгодно, чем самостоятельное производство и продажа техники, но избавляет Nokia от больших рисков, связанных с неудачными продажами гаджетов.
«Бренд быстро забывается, если он отсутствует в потребительском бизнесе. Он не поможет, если продукт похож на то, что уже продается на рынке. Но при наличии чего-то нового и интересного старое наследие может быть полезно »,- считает бывший глава Nokia, а ныне профессор Лаппеенрантского технологического университета Ансси Ваньоки.