Ամերիկյան Google ընկերությունն օգոստոսի 11-ին հայտարարեց, որ դառնալու է Alphabet հոլդինգի մասը, որը կգլխավորեն Google-ի հիմնադիրներ Լարրի Փեյջն ու Սերգեյ Բրինը: Սակայն, պարզվեց, որ ինչպես Alphabet.com դոմենն, այնպես էլ Alphabet ապրանքանիշն արդեն ունեն սեփականատեր` դա BMW գերմանական կոնցերնն է:
Alphabet հոլդինգը նոր խաղացող է դառնում շուկայում, որի կազմում դուստր ձեռնարկության իրավունքով կլինի ինչպես բուն Google-ը, այնպես էլ նրա բոլոր նախորդ նախագծերը` մասնավորապես, Calico-ն, Fiver-ը, Google Ventures-ը, Google Capital-ը, Google X-ը, Life Sciences-ը և Nest-ը: Ընկերությունում կարծում են, որ դա առավել մեծ ինքնուրույնություն կտա նրանց և ղեկավարման առավել հստակ կառուցվածք:
Alphabet-ը BMW ստորաբաժանման անվանումն է, որը զբաղվում է կորպորատիվ հաճախորդների համար տարբեր տեսակի բեռնափոխադրումների կազմակերպմամբ: Alphabet.com դոմենի անվանումը գրանցվել է 1995 թ.: The New York Times-ի հետ զրույցում BMW ընկերության ներկայացուցիչը պարզաբանել է, որ դոմենն ու ապրանքանիշը Google-ին վաճառելու մասին խոսք անգամ չկա: Ըստ նրա, կայքը շատ կարևոր է Alphabet-ի աշխատանքի համար, այնտեղ է կենտրոնացած ընկերության բիզնեսի զգալի մասը: BMW-ում հավելել են նաև, որ Google-ի ներկայացուցիչները չեն դիմել իրենց դոմենի կամ ապրանքանիշի ձեռք բերման հարցով:
Նույն անվանումով երկու ընկերությունների գոյությունն ինքնին ապրանքանիշի օգտագործման խախտում չի համարվում: Սակայն, եթե ընկերություններն աշխատում են նույն ոլորտում և ներկայացնում են նույնատիպ ապրանքներ ու ծառայություններ, ապա դատարանը կարող է որոշել, որ միանման անվանումները խառնաշփոթ են առաջացնում սպառողի մոտ և այդպիսով ապրանքանիշը խախտվում է:
BMW AG-ն (Bayerische Motoren Werke AG, «Բավարայի մոտորային գործարաններ»)ավտոմեքենաներ, մոտոցիկլետներ, շարժիչներ, ինչպես նաև հեծանիվներ արտադրող գերմանական ձեռնարկություն է: Ընկերության դրամաշրջանառությունը 2001-ին կազմել է 68,8 եվրո, իսկ զուտ շահույթը` հասել է գրեթե 5 մլրդ եվրո նիշի:

12 Август 2015 - 11:00 AMT
Американская компания Google 11 августа объявила о том, что станет частью холдинга Alphabet, который возглавят основатели Google Ларри Пейдж и Сергей Брин. Однако оказалось, что как домен Alphabet.com, так и торговая марка Alphabet, уже имеют владельца – они принадлежат немецкому автоконцерну BMW.
Холдинг Alphabet становится новым игроком на рынке, в состав которого на правах дочек войдут сама Google и все ее предыдущие проекты – в частности Calico, Fiver, Google Ventures, Google Capital, Google X, Life Sciences и Nest, что, как считают в компании, обеспечит их большую самостоятельность и более четкую структуру руководства.
Alphabet – название подразделения BMW, которое занимается организацией различных типов перевозок для корпоративных клиентов. Доменное имя Alphabet.com было зарегистрировано в 1995 году. В беседе с The New York Times представитель компании BMW пояснила, что о продаже домена и торговой марки Google речи не идет: по ее словам, сайт очень важен для работы Alphabet, и на него приходится значительная часть бизнеса компании. В BMW добавили также, что представители Google не обращались к ним по вопросу приобретения домена или торговой марки.
Само по себе существование двух компаний с одинаковыми названиями не является нарушением использования торговой марки. Однако если компании работают в одной сфере или предоставляют схожие товары или услуги, то суд может решить, что одинаковые названия вызывают путаницу у потребителя, и тем самым торговая марка нарушается.
BMW AG (аббревиатура от Bayerische Motoren Werke AG, «Баварские моторные заводы») – немецкий производитель автомобилей, мотоциклов, двигателей, а также велосипедов. Денежный оборот компании на 2011 год составили 68,8 млрд евро, а чистая прибыль достигла отметки почти 5 млрд евро.