20 պետության ներկայացուցիչներ ստորագրել են կիբերտարածքում սեփական գործունեությունը սահմանափակելու և կիբերտարածքը բացառապես խաղաղ նպատակներով օգտագործելու վերաբերյալ համաձայնագրի տեքստը: Այդ է վկայում ՄԱԿ միջազգային տեղեկատվական անվտանգության գծով փորձագետների խմբի զեկույցը, որին անդամակցում է 20 երկիր, այդ թվում` Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն, Չինաստանը, Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան, Բրազիլիան, Ճապոնիան, Հարավային Կորեան և Իսրայելը:
Խումբը հավաքվում է արդեն երրորդ անգամ, սակայն միայն այժմ է հաջողվել երկար սպասված բեկման հասնել. զեկույցում, որն արդեն ներկայացվել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունին, պետություններն առաջին անգամ համաձայնվել են սահմանափակել իրենց գործողությունները կիբերտարածքում: Ընդ որում ինչպես ԱՄՆ, այնպես էլ Ռուսաստանի ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ իրենց երկրներn արդեն մի քանի տարի է խոսում են նման փաստաթղթի անհրաժեշտության մասին:
Զեկույցում մասնավորապես ասվում է, որ անթույլատրելի են կիբերհարձակումները կրիտիկական կարևորության ենթակառուցվածքների վրա և այսպես կոչված «էջանշանները» սարքավորումներում, որոնք թույլ են տալիս հետևել դրանցից օգտվողներին: Սակայն փաստաթղթում նշված բոլոր միջոցները խորհրդատվական բնույթի են: Տեքստում չի ընդգրկվել ԱՄՆ առաջարկը միջազգային իրավունքի նորմերը կիբերտարածքի վրա տարածելու մասին: Մի շարք երկրներ դեմ եղան այս առաջարկին` բացատրելով դա նրանով, որ այդ քայլը կհանգեցնի ԱՄՆ գերիշխանությանը կիբերտարածքում:
Չընդունվեց նաև ԱՄՆ առաջարկը ՄԱԿ Կանոնադրության 51-րդ հոդվածի վրա հղումը փաստաթղթում ներառելու վերաբերյալ, որտեղ ասվում է ուժային միջոցներով կիբերհարձակումներին պատասխանելու հնարավորության մասին: Հետագայում փաստաթղթի տեքստը կթարգմանվի կազմակերպության հիմնական լեզուներով և կհրապարակվի:

17 Август 2015 - 11:07 AMT
Текст соглашения по ограничению своей деятельности в интернете и использованию киберпространства исключительно в мирных целях был подписан представителями 20 государств. Это следует из доклада группы экспертов ООН по международной информационной безопасности, в которую входят представители 20 стран, включая Россию, США, Китай, Великобританию, Францию, Бразилию, Японию, Южную Корею и Израиль.
Группа собирается уже третий раз, но лишь сейчас ей удался долгожданный прорыв: в докладе, который уже представлен генсеку ООН, государства впервые согласились на ограничение своих действий в киберпространстве. При этом представители как США, так и России заявили о том, что их страны уже в течение нескольких лет говорили о необходимости подобного документа.
В докладе говорится, в частности, о недопустимости кибератак на критически важные инфраструктуры и использования так называемых «закладок» в оборудование, позволяющее осуществлять слежку за его пользователями. Однако все меры в документе носят исключительно рекомендательный характер.
В текст документа не вошло предложение США о перенесении норм международного права в киберпространство. Ряд стран выступили против такого предложения, объясняя это тем, что данный шаг приведет к гегемонии США в киберпространстве.
Также не было принято предложение США к включению в документ отсылки на Статью 51 Устава ООН, говорящую о возможности отвечать на кибератаки силовыми методами.В дальнейшем текст доклада будет передан генеральному секретарю ООН Пан Ги Муну, переведен на основные языки организации и опубликован.