Microsoft ընկերության նոր օպերացիոն համակարգում ցանցահենային համակարգչային խաղերն ավտոմատ կարգով արգելափակելու հնարավորություն կա: Windows 10-ի օգտատիրական համաձայնագիրը ներառում է մի կետ, որտեղ ասվում է ոչ միայն ծրագրային ապահովման տարբերակի ավտոմատ ստուգման և հավելվածների թարմացման հնարավորության մասին, այլ նաև համակարգչի կոնֆիգուրացիայում որոշակի փոփոխություններ կատարելու մասին, որի նպատակն է «զերծ պահել օգտատերին վնասակար ծառայություններից, ցանցահենային տեսախաղերից կամ հավաստագրում չանցած կողմնակի սարքերի օգտագործումից»:
Հուլիսի 29-ին օգտատերերն արդեն հին օպերացիոն համակարգերը մինչև Windows 10 տարբերակը թարմացնելու համար անհրաժեշտ ֆայլեր են բեռնում: Օգտատերերը, որոնք ամրագրել էին օպերացիոն համակարգի թարմացման համար անհրաժեշտ պատճենը, ուշադրություն են դարձրել, որ կոշտ սկավառակի վրա հայտնվեց C:$windows.~BT կատալոգը, որտեղ տեղադրված են Windows 10 դիստրիբուտիվի տեղադրման ֆայլերը: Շուտով խանութներում կհայտնվեն նոր օպերացիոն համակարգերով առաջին համակարգիչները:
Սակայն մասնագետները վստահ են, որ Microsoft-ը չի հետևելու, որոնելու ու արգելափակելու ցանկացած ցանցահենային տեսախաղ: Հավանաբար, այս կետը վերաբերում է ընկերության սեփական խաղային ծառայություններին, ինչպիսիք են Xbox-ն ու Xbox Live-ը: Սակայն նույնիսկ եթե խոսքն անհատական համակարգիչների համար նախատեսված խաղերի ամբողջ բազմազանության մասին է, հազիվ թե Microsoft-ը նման համարձակ քայլի դիմի և որոշի փչացնել հարաբերությունները իր օգտատերերի հետ:
Օգոստոսի 17-ին հայտնի դարձավ, որ Microsoft ընկերությունը մտադիր է նորագույն Windows 10 օպերացիոն համակարգի ևս մեկ տարբերակ ներկայացնել Windows Insider ծրագրի մասնակիցներին: Ծրագրի շրջանակում օգտատերերը փորձարկել են օպերացիոն համակարգի վաղ շրջանի տարբերակները, որոնք մինչ այդ հասանելի էին միայն մշակողներին: Ծրագիրը մեկնարկել է 2014-ի սեպտեմբերի 30-ին, և արդեն 2014-ի ավարտին ավելի քան 1,5 մլն մարդ տեղադրել էր Windows 10 Technical Preview:
Windows Insider ծրագրի մասնակիցներն ուշադրություն են դարձրել այն հանգամանքին, որ Windows Feedback հավելվածում թարմացնելուց հետո անհետացել են ավելի քան 2 շաբաթ առաջ գրված բոլոր մեկնաբանությունները: Աղբյուրները ենթադրում են, որ Microsoft-ը պատրաստվում է թողարկել Windows 10 RTM (10240) համեմատ ավելի թարմ տարբերակ: Ինքը ընկերությունը ոչ մի հայտարարություն չի արել:
Այժմ ընկերությունն աշխատում է Windows 10-ի առաջին թարմացման համար, որը կոչվելու է Threshold 2 և հասանելի կլինի ընթացիկ տարվա հոկտեմբերին: Նրա կազմում կլինեն նոր ունիվերսալ մեսինջերը, Edge-ի համար նախատեսված ընդլայնումներն ու Universal App Platform-ի թարմացումները:

18 Август 2015 - 08:44 AMT
В новой операционной системе от компании Microsoft заложена возможность автоматической блокировки пиратских компьютерных игр. Пользовательское соглашение Windows 10 включает пункт, в котором говорится не только о возможности автоматической проверки версии программного обеспечения и обновления приложений, а также о внесении изменения в конфигурацию компьютера, «чтобы оградить пользователей от доступа к вредоносным сервисам, пиратским видеоиграм или от использования периферийных устройств, не прошедших сертификацию».
Однако специалисты уверены, что Microsoft не станет отслеживать, находить и блокировать любые пиратские видеоигры автоматически. Вероятнее всего, данный пункт относится к собственным игровым сервисам компании, таким как Xbox и Xbox Live. Но даже если под этим имеется в виду все многообразие пиратских игр для PC, вряд ли Microsoft пойдет на такой смелый шаг и решит испортить отношения со своими пользователями.
17 августа поступила информация о том, что Microsoft собирается предоставить участникам программы Windows Insiderеще одну сборку Windows 10. В рамках программы пользователи тестировали ранние сборки операционной системы, которые до этого были доступны только разработчикам. Программа стартовала 30 сентября 2014, и уже к концу 2014 года более 1,5 миллиона человек установили Windows 10 Technical Preview.
Участники программы Windows Insider обратили внимание на то, что после обновления в приложении Windows Feedback пропали все отзывы, написанные более двух недель назад. Источники предполагают, что Microsoft готовится выпустить более свежую по сравнению сWindows 10 RTM (10240) сборку. Сама компания пока ничего не сообщала.
В настоящее время компания из Редмонда работает над первым обновлением для Windows 10, которое разрабатывается под именем Threshold 2 и станет доступно в октябре текущего года. В его состав войдут новый универсальный мессенджер, расширения для Edge и обновления к Universal App Platform.