ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը նախատեսում է այցելել Չինաստան: Այս մասին Աբրահամյանը տեղեկացրել է Ծաղկաձորում «Բազե» ամենամյա երիտասարդական հավաքի բացմանը:
Կառավարության ղեկավարը հայտնել է, որ այցի ընթացքում իր չին գործընկերոջ հետ կքննարկի նաև Իրան-Հայաստան երկաթգծի կառուցման ծրագրում Չինաստանի ներգրավվածության հարցը:
Սեպտեմբերի վերջին նախատեսվում է տրանսպորտի և կապի նախարար Գագիկ Բեգլարյանի այցը Չինաստան: Հայաստանը չինական կողմից առաջարկներ է ստացել Իրան-Հայաստան երկաթգծի կառուցման վերաբերյալ: Կան առաջարկություններ չինական մի քանի կազմակերպություններից, բայց հայկական կողմը ներկայումս նախապատվությունը տալիս է առաջարկություններից երկուսին, որոնք առաջիկայում կմանրամասնվեն, հայտնել է Բեգլարյանը:
Բեգլարյանը օգոստոսի 18-ին անդրադառնալով երկաթգծի կառուցման հարցին, նշել է, որչինական կողմի համար ճանապարհը շատ կարևոր է, և Չինաստանի նախագահը այդ ճանապարհի համար գումարներ է հատկացրել, գրում է Tert.am-ը:
Հայաստանի հարավային երկաթուղու ծրագիրը օգոստոսի 6-ին քննարկվել է Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Էյջի Տագուչին ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Գագիկ Բեգլարյանի հետ հանդիպմանը: Կողմերը կարծիքներ են փոխանակել նաև ծրագրի իրագործման հեռանկարների շուրջ:
Բեգլարյանը պատրաստակամություն է հայտնել առաջիկայում Տոկիո կատարելիք այցի ժամանակ հանդիպել Ճապոնիայի կառավարության ներկայացուցիչներին և քննարկել տրանսպորտի և կապի ոլորտում երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր:

Prime Minister Hovik Abrahamyan will discuss China’s involvement in the implementation of Armenia-Iran railway construction project during his visit to the country, according to Panorama.am.
As Transport and Communications Minister of Armenia Gagik Beglaryan told reporters after the government session last week, the Chinese side put forward a number of proposals concerning the implementation of Armenia-Iran railway construction project.
Earlier, Abrahamyan was quoted by the press service of the Armenian government as saying that the trade and economic relations with Iran have intensified, with other programs to be carried out in the near future.
"The Iran-Armenia railway construction has never been declared an easily feasible project," the minister of transport and communication said today (August 18), reiterating earlier promises to achieve the existing problems’ solution within the shortest possible timeframes, Tert.am reports.
“We have never announced that the railway will be easy to build or we are not facing any problems at all. The railway’s construction is important for us all, and I think you all have to offer help,” Gagik Beglaryan told reporters.
Commenting on China’s interest in the project, the minister said he knows that the country attached much importance to the railway corridor, with the Chinese president having allocated money to assist in its construction.
“All the organizations that have worked in such projects are interested to have their own part in the railway’s construction,” he added.