Աշխարհում առաջին Project Ara մոդուլային սմարթֆոնի մշակմամբ զբաղվող Google ընկերության ստորաբաժանումը հարթակի վերջնական տարբերակը կներկայացնի միայն 2016-ին: Ավելի վաղ ընկերության ներկայացուցիչները հայտարարել էին, որ Project Ara-ի շնորհանդեսը տեղի կունենա 2015-ին:
Վերջին տարիներին Google ընկերությունը զբաղվում է աշխարհում առաջին Project Ara մոդուլային սմարթֆոնի մշակմամբ: Օրերս տեղի ունեցած ծավալուն վերակազմավորումը որոշ չափով ազդեց նաև նոր սարքի ներկայացման վրա, թեև ընկերության ղեկավարները հայտարարել են, որ մտադիր չեն հրաժարվել այս նախագծից: Եթե ի սկզբանե նախատեսվում էր, որ Project Ara-ն կմեկնարկի Պուերտո Ռիկոյում, ապա այժմ ընկերությունում ակնարկում են, որ առաջին մոդուլային սմարթֆոնը առաջին անգամ կարող է վաճառքի հանվել այլ տարածաշրջանում:
Մոդուլային սմարթֆոնի վերջնական տարբերակի շնորհանդեսը հետաձգվեց, քանի որ փորձարկումներն ավելի շատ ժամանակ պահանջեցին, քան նախատեսվում էր: 2013-ից սկսած հեղինակները մոդուլային հեռախոսի հայեցակարգից հասան աշխատանքային նախատիպին, որը ցուցադրվեց ընթացիկ տարվա մայիսին Google I/O 2015 կոնֆերանսում: Սմարթֆոնը հավաքեցին և միացրին ուղղակի բեմի վրա, տեսախցիկով մոդուլը ավելացրեցին արդեն սմարթֆոնը միացնելուց հետո: Ընդ որում Android-ը ոչ միայն մշակեց տեսախցիկով մոդուլի միացումը, այլ նաև անմիջապես թույլ տվեց օգտվել ֆոտոնկարահանման գործառույթից:
Project Ara-ն Google-ի մոդուլային սմարթֆոնի ստեղծման համար բաց սարքային ապահովմամբ անվճար հարթակի մշակման նոր նախաձեռնության կոդային անվանումն է: Հարթակը բաղկացած է կարկասից, որը ներառում է տարբեր մոդուլներ, այդ թվում դիսփլեյ, ստեղնաշար կամ լրացուցիչ մարտկոց: Դա թույլ կտա օգտատերերին փոխել անսարք մոդուլները կամ թարմացնել հնացած մոդուլները` այդպիսով երկարացնելով սմարթֆոնի կյանքն ու հեռանկարում նվազեցնելով էլեկտրոնային թափոնների քանակը: Նախագիծը սկզբում գլխավորում էր Google-ի Motorola Mobility դուստր ձեռնարկության Advanced Technologies And Projects team թիմը:

18 Август 2015 - 09:25 AMT
Подразделение компании Google, занимающееся разработкой первого в мире модульного смартфона Project Ara, представит окончательную версию платформы только в 2016 году. Ранее представители компании заявляли, что презентация Project Ara состоится в 2015 году.
В последние годы компания Google занимается разработкой смартфона Project Ara. Проведенная на днях масштабная реструктуризация компании некоторым образом повлияла на анонс нового устройства, хотя руководители компании заявили, что они не собираются ставить крест на этом проекте. В частности, если изначально Project Ara должен был дебютировать в Пуэрто-Рико, то теперь в компании намекают на то, что первый модульный смартфон Google впервые появится в продаже в каком-то другом регионе.
Перенос релиза окончательной версии модульного смартфона отложен из-за того, что тестовые испытания продукта заняли больше времени, чем планировалось. Начиная с 2013 года разработчики продвинулись от концепции модульного телефона к рабочему прототипу, который был продемонстрирован в мае этого года на конференции Google I/O 2015.
Смартфон был собран и включен прямо на сцене, модуль с камерой был добавлен уже после включения смартфона. При этом Android не только корректно обработал горячее включение модуля с камерой, но и сразу позволил воспользоваться функцией фотосъемки.
Project Ara – кодовое имя инициативы Google по разработке бесплатной платформы с открытым аппаратным обеспечением для создания модульного смартфона. Платформа состоит из каркаса, включающего такие модули, как дисплей, клавиатура или дополнительная аккумуляторная батарея. Это позволит пользователям поменять неисправные модули или обновить устаревшие модули, обеспечивая тем самым более длительный цикл жизни смартфона и потенциально снижая количество электронных отходов. Проект был изначально возглавляем командой разработчиков (Advanced Technologies And Projects team) в Motorola Mobility, дочерней компании Google. И хотя Google продал Motorola в Lenovo, он сохранил команду, работающую в этом направлении.
Американская компания Google 11 августа объявила о том, что станет частью холдинга Alphabet, который возглавят основатели Google Ларри Пейдж и Сергей Брин. Холдинг Alphabet становится новым игроком на рынке, в состав которого на правах дочек войдут сама Google и все ее предыдущие проекты – в частности Calico, Fiver, Google Ventures, Google Capital, Google X, Life Sciences и Nest, что, как считают в компании, обеспечит их большую самостоятельность и более четкую структуру руководства.