Առաջիկա օրերին ՀԵՑ-ում կմեկնարկի միջազգային աուդիտի գործընթացը, իսկ հանրությունը հնարավորություն կունենա ստանալու իր հարցերի պատասխանները: Այս մասին հայտնել է ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը Ծաղկաձորում «Բազե» ամենամյա երիտասարդական հավաքի բացմանը:
Վարչապետը խոսել նշել է, որ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովում, միջազգային խորհրդատվական ծառայության անցկացվելիք ուսումնասիրություններից հետո Կառավարությունը կարտահայտի իր դիրքորոշումը: Աբրահամյանն ընդգծել է, որ ինչպես խոստացվել է, մինչև ուսումնասիրությունների ավարտը, կառավարությունը կսուբսիդավորի էլէկտրաէներգիայի գնի բարձրացման գումարը (6.93 դրամ):
Օգոստոսի 13-ի նիստում ՀՀ կառավարությունը սահմանել է, որ ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին էներգետիկայի բնագավառում կարգավորման խորհրդատվական ծառայության մատուցումն իրականացվելու է «Դելոյթ և Տուշ ԱՊՀ» ՓԲԸ-ի միջոցով:
ՀԾԿՀ-ն ակնկալում էր, որ խորհրդատուն կկարողանա աշխատանքը սկսել մինչև օգոստոսի 10-ը: Դրա առաջին փուլի ակնկալվող տևողությունը մոտ 6-7 շաբաթ է, 2-րդ փուլի՝ մոտ 7-8, 3-րդ՝ 6-8 շաբաթ: Այսինքն՝ աուդիտը կտևի գրեթե մինչև տարեվերջ:

Аудит в ЗАО «Электрические сети Армении» начнется в ближайшие дни. Об этом заявил в Цахкадзоре премьер-министр Армении Овик Абрамян, отвечая на вопросы участников Всеармянского молодежного слета «Базе-2015».
«У общества будет возможность получить ответы на все волнующие вопросы», – сказал он.
Как передает пресс-служба правительства РА, коснувшись вопроса повышения тарифов на электроэнергию в республике, Овик Абрамян заявил, что правительство представит свою позицию после того, как будут получены заключения ЗАО «Делойт и Туш СНГ» (Deloitte & Touche CIS). Данная компания будет оказывать консалтинговые услуги Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении в вопросе регулирования тарифов в энергетической сфере. Компания приступит к работе сразу после заключения договора.
При этом премьер отметил, что, как и было обещано, до завершения исследований правительство Армении будет субсидировать населению разницу при повышении тарифов на электроэнергию (6,93 драма), сообщает Panorama.am.