Հատուկ Google Maps քարտեզագրական ծառայության համար մշակվել է Project Sunroof նոր գործառույթը, որը թույլ կտա գնահատել պոտենցիալ օգուտները, որ կարելի է ստանալ արևային էներգիան կուտակելու նպատակով տների տանիքներում պանելներ տեղադրելու դեպքում: Հաշվի են առնվում տեղանքի մի շարք բնութագրեր, ինչպես նաև Google Maps-ի որոշ այլ գործառույթներ:
Հաշվարկելու համար էներգիայի քանակը, որը կարելի է ստանալ մեկ տարում այս կամ այն կոնկրետ տանիքից, ավտոմատ կերպով ստեղծվում է շենքի 3D-մոդելը, գնահատվում է այն տարածքի մակերեսը, որը պիտանի է արևային մարտկոցների մոնտաժման համար, ինչպես նաև կողմնորոշումը Արեգակի համեմատ: Ծրագիրն ավտոմատ կերպով հաշվի է առնում հարևան շինությունների ստվերների տեղաշարժը, Արեգակի բարձրությունը, արևային և ամպամած օրերի քանակը տվյալ վայրում, միջին տարեկան ջերմաստիճանը:
Նախագծի հեղինակները վստահ են, որ անցումը էկոլոգիապես մաքուր էներգիայի վերականգնվող աղբյուրին շահավետ կլինի հսկայական թվով մարդկանց համար և նրանց պետք է ուղղակի դրդել դրան` պատկերավոր կերպով ներկայացնելով այդ քայլի առավելությունները: Եվ եթե Project Sunroof-ի օգտատերը համոզվի դրանում և որոշի արևային մարտկոցներ տեղադրել, համակարգը նրան կտրամադրի համապատասխան ընկերությունների ցանկը, որոնք առաջարկում են նման ծառայություն, գների հետ միասին:
Ծառայությունը դեռևս գործում է միայն Սան Ֆրանցիսկոյում, Բոստոնում և Ֆրեզնոյում, սակայն առաջիկայում այն խոստանում են տարածել ԱՄՆ ամբողջ տարածքի վրա:
2015-ի մայիսին Գորիսի «Դիանա» հյուրանոցում գործարկվեց Հայաստանում ամենախոշոր վակուումային արևային ջրատաքացուցիչը: 1900 վակուումային խողովակից բաղկացած այս համակարգը ապահովում է տաք ջուր 180 խորանարդ մետր լողավազանի և 40 հյուրանոցային սենյակների համար:
Արևային էներգետիկան հսկայական ներուժ ունի Հայաստանում՝ պայմանավորված մեր երկրի բնակլիմայական պայմաններով, իսկ հանածո էներգառեսուրսների բացակայության և ներկրումից կախվածության հանգամանքը արևային էներգետիկան դարձնում է ռազմավարական, ազգային անվտանգության հետ կապված խնդիր: Այդ ոլորտում ամենաշահեկան ներդրումը արևային ջրատաքացման տեխնոլոգիաներն են, որոնք ապահովում են ամենաարագ հետգնում:
Արևային ջրատաքացուցիչները աշխատում են ողջ տարվա ընթացքում՝ անկախ օդի ջերմաստիճանից, միայն թե երկնքում տեսանելի լինի արևը:

18 Август 2015 - 10:03 AMT
Специально для картографического сервиса Google Maps разработали новую функцию Project Sunroof, которая позволяет оценить потенциальные выгоды от установки на крыше дома панелей для сбора солнечной энергии. Она использует целый ряд привязанных к местности данных, а также некоторые другие встроенные функции Google Maps.
Для расчетов количества энергии, которое можно получить за год с той или иной конкретной крыши, он обращается к автоматически создаваемой 3D-модели здания, оценивая площадь поверхностей, подходящих для монтажа солнечных батарей, а также их ориентацию относительно Солнца. При этом, программа автоматически учитывает движение тени от соседних строений, высоту Солнца, количество солнечных и облачных дней в данной местности, среднегодовую температуру.
Разработчики проекта уверены, что переход на экологически чистый, возобновляемый источник энергии будет выгоден огромному числу людей и их нужно лишь подтолкнуть к этому, наглядно показав экономические преимущества этого шага. И если пользователь Project Sunroof убедится в этом и решится на установку солнечных батарей, система предоставит ему список подходящих компаний, которые предлагают такую услугу, вместе с ценами.
Пока сервис работает лишь в Сан-Франциско, Бостоне и Фресно, а в будущем его обещают расширить максимум на всю территорию США.
В мае 2015 года В гостинице «Диана» города Горис начала работу крупнейшая в Армении вакуумная система солнечного водяного отопления. Система, состоящая из 1900 вакуумных труб обеспечивает горячей водой бассейн объемом в 180 кубометров и 40 гостиничных номеров.
Солнечная энергетика в Армении имеет огромный потенциал, связанный с природно-климатическими условиями нашей страны. Отсутствие ископаемых энергоресурсов и зависимость от импорта делают развитие солнечной энергетики стратегически важной прерогативой уровня национальной безопасности. Самой оптимальной в данной сфере инвестицией являются технологии солнечного водяного отопления, обеспечивающие быстрейшую финансовую отдачу. Система способна работать круглый год – вне зависимости от температуры воздуха.