Apple Music հոսքային երաժշտական ծառայությունը գործարկվեց հունիսի 30-ին աշխարհի 100 երկրում, այդ թվում նաև Հայաստանում: Գործարկումից հետո մեկ ամսում ծառայությունից սկսել էր օգտվել 11 մլն մարդ: Սակայն, ինչպես հայտնում է MarketWatch-ը, ծառայությունը փորձարկած օգտատերերի 48%-ն արդեն չի օգտվում ծառայությունից:
MarketWatch-ը հայտնում է նաև, որ Apple Music-ի ներկայիս օգտատերերի գրեթե 66%-ը մտադիր է բաժանորդագրվել փորձնական շրջանի ավարտից հետո: iOS բազայով սարքերի սեփականատերերի միայն 77%-ը գիտի նոր ծառայության մասին և նրանցից միայն 11% է որոշել փորձել այն: Այնպես որ Apple-ը դեռ կարող է ավելի շատ թվով բաժանորդներ ունենալ:
ԱՄՆ Դաշնային առևտրային հանձնաժողովը վարույթ է սկսել հարթակի վերաբերյալ: Գերատեսչությունը կստուգի, չի վնասում արդյոք ամերիկյան կորպորացիան մյուս երաժշտական ծառայություններին` 30% միջնորդավճար գանձելով App Store ֆիրմային խանութի միջոցով բաժանորդագրության համար վճարման ժամանակ և ստիպելով մրցակիցներին երաժշտության 30-օրյա մատչելիության արժեքն ավելացնել $10 մինչև $13:

19 Август 2015 - 08:25 AMT
Потоковый музыкальный сервис Apple Music открылся 30 июня в 100 странах, в том числе и в Армении. За месяц с момента запуска сервисом начали пользоваться 11 млн человек. Однако, как сообщает MarketWatch, 48% пользователей, опробовавших сервис, уже перестали его использовать.
На Apple Music за подписную плату в 10 долларов в месяц (или 15 долларов на семью из шести человек) пользователи получают доступ к прослушиванию музыки по запросу из каталога и к платформе Connect для общения с артистами. Пользователи сервиса также получают доступ к 24-часовой онлайн-радиостанции Beats 1 с диджеями из Нью-Йорка, Лос-Анджелеса и Лондона. Первые три месяца сервисом можно пользоваться бесплатно.
MarketWatch также сообщает, что почти 66% нынешних пользователей Apple Music собираются оплатить подписку по завершении пробного периода. При этом из всех владельцев устройств на базе iOS 77% знают о новом сервисе и только 11% из них решили его попробовать. Так что у Apple еще есть возможность заполучить больше подписчиков.
Федеральная торговая комиссия США начала расследование в отношении платформы. Ведомство проверит, не вредит ли американская корпорация другим музыкальным сервисам, взимая 30% комиссию при оплате подписки через фирменный магазин App Store и заставляя конкурентов увеличивать стоимость 30-дневного доступа к музыке с $10 до $13.