Microsoft ընկերությունը կհրապարակի Windows 10-ի համար նախատեսված թարմացումների բովանդակության մասին տեղեկություններն ըստ դրանց կարևորության: Այսպիսով, եթե օպերացիոն համակարգում հայտնվի նոր օգտակար գործառույթ, ընկերության ներկայացուցիչներն անպայման կտեղեկացնեն դրա մասին, սակայն աննշան փոփոխությունները կարող են իրականացվել առանց օգտատերի իրազեկման:
Օգոստոսի 8-ին Microsoft ընկերությունը թողարկել է Windows 10 օպերացիոն համակարգի համար նախատեսված KB3081424 թարմացումը, որը պետք է շտկի ավելի վաղ գրանցված մի շարք խնդիրներն ու սխալները: Սակայն, ինչպես հայտնում է Softpedia ինտերնետ պորտալը, առաջին խոշոր թարմացումը տեղադրելու փորձերն անցանկալի արդյունքի են հանգեցնում: Մի շարք համակարգիչներում թարմացումը չի հաջողվում տեղադրել, թեև օգտատերը ստանում է ծրագիրը Windows-ի թարմացման կենտրոնից: Ըստ օգտատերերից ստացվող տեղեկությունների, KB3081424 տեղադրման գործընթացը, առաջ գնալով ընդամենը մի քանի տոկոսով, հանգեցնում է համակարգի վերբեռնման անդադար ցիկլի:
Մինչդեռ Reddit-ի ուշադիր օգտատերերը հերքել են այն տեղեկությունը, թե Microsoft-ը կարգելափակի ցանցահենային ծրագրային ապահովումն ու խաղերը Windows 10-ում: Ինչպես պարզվեց, լուրերի աղբյուրը սխալ է մեկնաբանել ընկերության արտոնագրային պայմանագրի տեքստը:
Հուլիսի 29-ին օգտատերերն արդեն հին օպերացիոն համակարգերը մինչև Windows 10 տարբերակը թարմացնելու համար անհրաժեշտ ֆայլեր են բեռնում: Օգտատերերը, որոնք ամրագրել էին օպերացիոն համակարգի թարմացման համար անհրաժեշտ պատճենը, ուշադրություն են դարձրել, որ կոշտ սկավառակի վրա հայտնվեց C:$windows.~BT կատալոգը, որտեղ տեղադրված են Windows 10 դիստրիբուտիվի տեղադրման ֆայլերը: Շուտով խանութներում կհայտնվեն նոր օպերացիոն համակարգերով առաջին համակարգիչներ
Նույն համակարգչում Windows 10 նոր օպերացիոն համակարգը երկրորդ անգամ տեղադրելու դեպքում ակտիվացման բանալի կիրառելու անհրաժեշտություն չկա: Microsoft-ը փոխել է ակտիվացման կանոնները Windows 10-ի տնային և պրոֆեսիոնալ տարբերակներում: Այսուհետ սարքի մասին տեղեկատվությամբ արտոնագրի ու հարթակի տարբերակի (Home կամ Pro) կարգավիճակը պահպանվում է «ամպում», արդյունքում օգտատերը կարող է բաց թողնել համապատասխան ստուգումը նորի վերատեղադրման դեպքում: ՕՀ նախորդ տարբերակներում օգտատերը ստիպված էր կրկին կիրառել ակտիվացման բանալին:

Компания Microsoft будет публиковать информацию о содержимом обновлений для Windows 10 в зависимости от их важности. Таким образом, если в операционной системе появится новая полезная функция, представители компании обязательно расскажут о ней, но незначительные изменения могут внедряться без ведома пользователя.
8 августа Microsoft выпустила обновление KB3081424, которое должно было устранить ряд зафиксированных ранее проблем и ошибок. Однако попытки установить первое крупное обновление приводили к нежелательному эффекту. На ряде компьютеров обновление не удалось установить, хотя пользователи и получали программу через центр обновления Windows. Согласно поступающим отчетам пользователей, процесс установки KB3081424, продвинувшись всего на несколько процентов, приводил к непрерывному циклу перезагрузки системы. При повторных попытках установить обновление компьютер погружался в цикл перезагрузок снова и снова.
Тем временем внимательные пользователи Reddit опровергли информацию о том, что Microsoft будет блокировать пиратское программное обеспечение и игры в Windows 10. Как оказалось, источник слухов неправильно интерпретировал текст лицензионного соглашения компании.
При повторной установке новой операционной системы Windows 10 на одном и том же компьютере отпадает необходимость ввести ключ активации. Microsoft изменила правила активации в домашней и профессиональной редакциях Windows 10. Отныне статус лицензии с информацией об устройстве и версии платформы (Home или Pro) сохраняется в«облаке», в результате чего пользователи могут пропускать соответствующую проверку в процессе переустановки новой. В предыдущих версиях ОС пользователю приходилось повторно вводить ключ активации.