Ռուսաստանի «Ռոսսելխոզնադզորը» Սոչիի օդանավակայանում հայտնաբերել է «Իշխան Արարատ» ՍՊԸ-ի Հայաստանից ներմուծված 200 կգ թառափը և այրել է:
ՌԴ ֆիտոսանիտարական ու անասնաբուժական դաշնային ծառայության («Ռոսսելխոզնադզոր») ու ՌԴ պետական սահմանին սահմանային-անասնաբուժական հսկողության բաժնի Կրասնոդարի մարզի տրանսպորտային վարչության պետի տեղակալ Վիկտորիա Կակոսյանը հայտնել է, որ պատճառն այն է, որ հայկական ընկերությունը չի ունեցել արտադրանքի ներմուծման համար անհրաժեշտ հավաստագիր և ընդգրկված չի եղել «Ռոսսելխոզնադզորի» ձեռնարկությունների ցանկում:
Նա պարզաբանել է, որ մատակարար ընկերության ներկայացուցիչն ինքն է դիմել արտադրանքը ոչնչացնելու մասին խնդրանքով: Իսկ որպես ոչնչացման միջոց ընտրվել է հրկիզումը, քանի որ ուտիլիզացիայի միակ ձեռնարկությունը հեռու է Սոչիից և աննպատակահարմար էր ձուկը տանել այնտեղ, հայտնում է RUSARMINFO-ն:
ԵՏՄ-ին անդամակցելուց հետո Հայաստանը կարող է ՌԴ առաքել այն ձեռնարկությունների անասնաբուժական հսկողության ենթակա արտադրանքը, որոնք ներառված են «Ռոսսելխոզնադզորի» ցանկում: Ընկերությունները կարող են ընդգրկվել ցուցակում` համապատասխան դիմում ներկայացնելով էկոնոմիկայի նախարարությանը:
2014-ին Հայաստանն, ըստ պաշտոնական տվյալների արտահանել է մոտ 2 հազար տոննա ձուկ:
Ըստ ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության, ձկնորսության և ձկնաբուծության ծավալները Հայաստանում 2014-ին կազմել են 28,65 մլրդ դրամ, ինչն ավելի է 2013-ի ցուցանիշից 24,6 տոկոսով:

21 Август 2015 - 12:18 AMT
Россельхознадзор России выявил в сочинском аэропорту 200 кг осетра, который был ввезен из Армении компанией ООО «Арарат форель». Задержанная рыба была сожжена.
Заместитель начальника отдела погранично-ветеринарного контроля на государственной границе РФ и транспорте Управления Россельхознадзора по Краснодарскому краю Республики Адыгея Виктория Кокосьян сообщила, что причиной задержания осетра стало то, что армянская компания не обладала документом об аттестации для ввоза продукции на территорию России и отсутствовала в списке предприятий Россельхознадзора.
Она пояснила, что представитель компании-поставщика осетров сам подал заявление с просьбой уничтожить продукцию. Сожжение на месте в качестве способа уничтожения было выбрано потому, что единственное утилизационное предприятие находится далеко от Сочи и везти туда осетров было нецелесообразно, сообщает RUSARMINFO.
После вступления Армении в Евразийский экономический союз, поставки в Россию продукции, которая подлежит ветеринарному контролю, могут осуществляться только с тех предприятий, которые включены в список Россельхознадзора. Компании могут быть включены в этот список после того как подадут соответствующее заявление в министерство экономики.
По итогам 2014 года из Армении в Россию, согласно официальным данным, было экспортировано около 2 тыс. тонн рыбы.
Согласно Нацстатслужбе Армении, объемы рыболовства и рыбоводства в Армении за 2014 год составили 28,65 млрд драмов, что больше показателя за 2013 год на 24,6%.