Հարավկորեական Samsung ընկերության ինժեներները Android օպերատիվ համակարգի հենքի վրա պլանշետ են մշակում, որի էկրանի տրամագիծը լինելու է 18,4 դյույմ: Ինչպես ասվում է աղբյուրի տեղեկատվության մեջ, SM-T670 ինդեքսով մոդելը հայտնի է նաև Tahoe ծածկանունով, ինչը Հյուսիսային Ամերիկայի հնդկացիների լեզվից թարգմանաբար նշանակում է «մեծ ջուր»:
Պլանշետի հիմքում 8 միջուկանի 64 բիտանոց Exynos 7580 հարթակն է 1,6 ԳՀց հաճախականությամբ, իսկ հսկայական 18,4" պանելի թողունակությունն ընդամենը 1920×1080 պիկսել է: Օպերատիվ հիշողության ծավալը ենթադրաբար հավասար է 2 Գբայթի: Առկա է նաև 32 Գբայթ տարողությամբ կուտակիչը և micro-SD քարտերի համար նախատեսված սլթոը մինչև 128 Գբայթ:
Բջջային համակարգչի հիմնական 8 Մպ տեսախցիկը լրացված է տեսազանգերի համար նախատեսված 2,1 Մպ տեսախցիկով: Android 5.1 Lollipop օպերացիոն համակարգով հագեցած նորույթն ունի 5700 մԱժ ծավալ: Պլանշետի գաբարիտային չափերն են` 451,8×275,8×11,9 մմ:
Ըստ լուրերի, պլանշետային անհատական համակարգիչը նախատեսված է գրասենյակներում և ուսումնական հաստատություններում օգտագործելու համար: Չի հաղորդվում, թե սարքը երբ կթողարկվի:
Apple-ի նոր պլանշետը` iPad Pro-ն, որի Էկրանի տրամագիծը 12,9 դյույմ է, վաճառքի կհանվի 2015-ի ավարտին: Ըստ վերլուծաբանների, 12,9 դյույմ էկրանով պլանշետը կունենա ճնշումը տարբերակող սենսոր` այսպես կոչված Force Touch տեխնոլոգիա, ինչպես նաև ստիլուս: Ավելի վաղ տեղեկություններ հայտնվեցին նաև, որ սարքը կունենա 2 ԳՀց օպերատիվ հիշողությամբ A9 պրոցեսոր, ինչպես նաև Touch ID, USB-C և NFC: iPad Pro-ն իբր կկարողանա աշխատել ինչպես iOS-ով, այնպես էլ OS X-ով:

Samsung has already released a bunch of tablets this year including the Galaxy Tab E, the Galaxy Tab A, and the Galaxy Tab S2, but it has plans to bring more devices to the market. The company is working on a huge Android-based tablet that could be used in living rooms, offices, or schools, SamMobile reports.
According to the information the website says it received, the SM-T670, which is codenamed ‘Tahoe’, is an Android 5.1 Lollipop-based tablet with an 18.4-inch display. It will feature a TFT LCD screen with a resolution of 1920 x 1080 pixels, an octa-core 64-bit 1.6GHz Exynos 7580 processor, 2GB RAM, 32GB internal storage, a microSD card slot (supporting up to 128GB cards), and a 5,700 mAh battery. It will also come with an 8-megapixel primary camera and a 2.1-megapixel secondary camera. It will be 451.8 mm wide, 275.8 mm tall, and 11.9 mm thick.
According to the report, Samsung is also said to be working on a Windows 10-based tablet with a high-resolution 12-inch display, a 13nm Intel Core M chipset, 4GB RAM, and an S Pen.