Կալիֆորնիական ստարտափը Butterfleye «խելացի տեսախցիկ» է մշակել տնային տեսադիտարկման համար: Մոտ 24 ժամում սարքը հավաքել է արտադրության համար անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցները քրաուդֆանդինքի Indiegogo հարթակում:
Տեսախցիկը սկսում է տեսագրել պատկերը միայն եթե շարժման ցուցիչն ինչ-որ ակտիվություն է գրանցում: Տեսախցիկը կառավարող ծրագրային ապահովումը ունակ է տարբերակել դեմքերն ու անտեսել ընտանի կենդանիների շարժումները: Տեսախցիկն օգտագործում է ամպային շտեմարանը և կարողանում է ծանուցումներ ուղարկել տիրոջ հեռախոսին: Ներկառուցված մարտկոցը թույլ է տալիս գաջեթին 2 շաբաթ աշխատել առանց հավելյալ լիցքավորման, իսկ եթե Wi-Fi-ով ինտերնետը հասանելի չէ, Butterfleye-ը մինչև 12 ժամ կպահպանի տեսագրությունն ու կներբեռնի այն ամպային շտեմարան առաջին իսկ հնարավորության դեպքում:
Ըստ սարքի հեղինակների, տեսախցիկը ֆիքսում է կեղծ գործարկումներն ավելի լավ, քան մրցակիցների մեծ մասը: Սարքը կառավարող ալգորիթմը վերլուծում է պատկերի փոփոխությունները կադրում և կարողանում է անտեսել պատուհանից այն կողմ ճոճվող ծառերը, լուսավորության փոփոխությունը կամ շարժումը հեռուստացույցի էկրանին:
Նման հնարավորություններով սարքեր գոյություն ունեին նաև նախկինում, սակայն Butterfleye-ի հեղինակները պնդում են, որ հենց այդ տեսախցիկում են միավորված բոլոր անհրաժեշտ գործառույթները տնային տեսադիտարկման համար: Butterfleye ձեռք բերելու համար հարկավոր է նախագծին նվիրվաբերել $199` մոտ 96 հազար դրամ ընթացիկ փոխարժեքով: Առաջին խմբաքանակի առաքումը նախատեսվում է 2016-ին:
Indiegogo-ն քրաուդֆանդինգի միջազգային հարթակ է, որը հիմնվել է 2008 թ.: Կենտրոնակայանը գտնվում է Սան Ֆրանցիսկոյում:

Калифорнийский стартап разработал «умную» камеру для домашнего видеонаблюдения Butterfleye. Меньше, чем за сутки, устройство собрало необходимые для производства финансовые средства на краудфандинговой платформе Indiegogo.
Камера начинает записывать изображение только если датчик движения улавливает какую-либо активность. Управляющее камерой программное обеспечение способно различать лица и игнорировать движение домашних животных. Камера использует облачное хранилище и умеет отправлять уведомления на телефон владельца.
Встроенный аккумулятор позволяет гаджету работать две недели без подзарядки, а если интернет через Wi-Fi недоступен, Butterfleye сохраняет до 12 часов видео и загрузит его в облачное хранилище при первой возможности.
По словам создателей устройства, камера фильтрует ложные срабатывания лучше, чем большая часть конкурентов. Алгоритм, управляющий устройством, анализирует изменение изображения в кадре и умеет игнорировать качающиеся за окном деревья, изменение освещенности или движение на экране телевизора.
Устройства с подобными возможностями существовали и раньше, однако разработчики Butterfleye утверждают, что в именно этой камере они объединили все необходимые функции для камеры домашнего видеонаблюдения. Для того, чтобы стать обладателем Butterfleye, необходимо пожертвовать проекту от $199 (около 96 тысяч драм по актуальному курсу). Отправка первой партии запланирована на 2016 год.
Indiegogo – международная краудфандинговая платформа, основаная в 2008 году. Штаб-квартира расположена в Сан-Франциско, штат Калифорния.