Apple-ի սմարթֆոնների նոր մոդելների` iPhone 6s և iPhone 6s plus պաշտոնական շնորհանդեսը տեղի կունենա 2015-ի սեպտեմբերի 9-ին Սան Ֆրանցիսկոյի Բիլլ Գրեհեմի անվան դահլիճում: Ընկերությունն արդեն հրավերներ է ուղղել լրագրողներին:
Տեքստում առաջարկվում է հետագա հուշումների համար դիմել Siri-ի ձայնային օգնականին: Apple-ն ավանդաբար սեպտեմբերին է ներկայացնում iPhone-ի նոր մոդելները: Դա հիմք է տալիս կարծելու, որ ընկերությունը հրավիրում է հենց սմարթֆոնների նոր սերնդի` iPhone 6s и iPhone 6s plus-ի շնորհանդեսին:
Apple ընկերության նոր` iPhone 6s և iPhone 6s Plus սմարթֆոնների նախնական պատվերների ընդունումը կսկսվի 2015-ի սեպտեմբերի 11-ին, իսկ նոր սարքերի վաճաքռը մեկնարկում է արդեն սեպտեմբերի 18-ին: Այդ մասին հայտնել է միանգամից մի քանի աղբյուր:
Նրանք նաև հաստատել են, որ iPhone 6s-ը կներկայացվի նույն օրը, ինչ և այդ գաջեթի նախորդը` սեպտեմբերի 9-ին: Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Apple ընկերությունը մտադիր է միանգամայն նոր տեխնոլոգիաներ կիրառել հաջորդ սերնդի iPhone 6s սմարթֆոնի արտադրության մեջ: Տարբեր աղբյուրներ տարբեր ժամանակներում հայտարարել են մատնահետքերի սքանավորման օգտին Home կոճակից հրաժարվելու, սմարթֆոնի կորպուսի համար նոր կոմպոզիտային նյութի մշակման և այլ նորամուծությունների մասին: Համոզված լինելով նոր սմարթֆոնի ահռելի պահանջարկի մեջ՝ ընկերությունը մատակարաներին պատվիրել է արտադրել 85-ից 90 մլն միավոր նոր սմարթֆոն։
Force Touch տեխնոլոգիան արդեն օգտագործվում է նոր 12-դյույմանով MacBook-ներում և Apple Watch «խելացի ժամացույցներում»: Ընկերությունում այն դիտարկում են որպես առանցքային մրցակցային առավելություն, որը թույլ կտա զգալիորեն առաջ անցնել Samsung-ից և մյուս արտադրողներից: Ըստ լուրերի, 0,2 մմ Force Touch-ի կիրառումը կհաստանցի iPhone-ը և 0,15 մմ ավելի երկար կդարձնի: iOS 9 ելքային ծածկագիրը մատնանշում է, որ սմարթֆոնում օգտագործվել է ավելի որակյալ ֆրոնտալ տեսախցիկ, իսկ KGI վերլուծաբան Մին Չին Կուոն վստահ է, որ iPhone 6s և iPhone 6s Plus տեղադրված է հիմնական 12-մեգապիքսելանոց տեսախցիկ, իսկ սմարթֆոնները նոր գունային երանգ կունենան` «Վարդագույն ոսկի» (Rose Gold):
Միևնույն ժամանակ IDC վերլուծական ընկերությունը հաշվետվություն է ներկայացրել կրվող էլեկտրոնիկայի շուկայի վիճակի մասին 2015-ի 2-րդ եռամսյակում և մասնավորապես Apple Watch-ի մասնաբաժնի վերաբերյալ: Վերլուծաբանները նշում են Apple-ի բավականին հզոր մեկնարկը Apple Watch ժամացույցով: Ընդհանուր առմամբ, Apple-ը շուկա է հանել 3,6 մլն ժամացույց` զբաղեցնելով կրվող տեխնոլոգիաների ամբողջ շուկայի 19,9%-ը:
Այս եռամսյակում առաքված երեք կրվող սարքերից երկուսն Apple Watch է եղել: Առաքված սարքերի քանակով Apple-ին գերազանցել է միայն Fitbit-ը: Այն շուկա է առաքել 4,4 մլն սարք: Սակայն ֆիթնես-թրեկերի շուկան առաջիկայում կսկսի կրճատվել, կարծում են IDC-ում, քանի որ Fitbit-ը կզիջի Apple-ին:
Գրաֆիկայի վրա կարելի է տեսնել, որ ընթացիկ տարվա երկրորդ եռամսյակում Fitbit-ն ու Xiaomi-ին, որոնք ընդլայնել են իրենց ներկայությունը նախորդ եռամսյակներում, զգալիորեն կրճատել են իրենց ներկայությունը: Xiaomi-ին կրճատել է 6,7%-ով, իսկ Fitbit-ը` 8,5%: Samsung-ի սարքերի մասնաբաժինը վերջին 5 եռամսյակում կրճատվել է 14,9% -ից մինչև 3,1%:
«Արդարացի է, թե ոչ, սակայն Apple-ը կդառնա այն նշաձողը, որով գնահատելու են մյուս արտադրողներին, և մրցակիցները պետք է կամ պահպանեն իրենց դիրքերը, կամ առաջ անցնեն Apple-ից»,-ասել է IDC գիտական ղեկավար Ռամոն Լամասը:

28 Август 2015 - 08:41 AMT
Официальная презентация новых моделей смартфонов от Apple – iPhone 6s и iPhone 6s plus, состоится 9 сентября 2015 года в зале имени Билла Грэхема в Сан-Франциско. Компания из Купертино уже разослала американским журналистам приглашения.
В тексте предлагается обратиться за дальнейшими подсказками к голосовому помощнику Siri. Apple традиционно представляет новые модели iPhone в сентябре. Это дает основания предполагать, компания приглашает именно на презентацию моделей последнего поколения смартфона: iPhone 6s и iPhone 6s plus.
AppleInsider опубликовал эскизы внутренних декораций, которые будут возведены к презентации, а также отметил, что Apple зарезервировала помещение с 4 по 12 сентября.
Прием предварительных заказов на новые смартфоны компании Apple – iPhone 6s и iPhone 6s Plus начнется 11 сентября 2015 года, а продажи новых устройств стартуют уже 18 сентября. Об этом сообщили сразу несколько источников.
Инсайдеры также утверждают, что 9 сентября Apple также может представить 12,9-дюймовый планшет iPad Pro, и о нем достоверно практически ничего неизвестно. Среди других значимых событий – презентация новой версии Apple TV, которая, возможно, станет ключевой частью системы «умного дома» HomeKit.
Одновременно, аналитическая компания IDC выложила отчет о состоянии рынка носимой электроники в II квартале 2015 года и в частности о доле Apple Watch на нем. Аналитики отметили достаточно сильный старт Apple с часами Apple Watch. Всего Apple поставила на рынок 3,6 млн часов, с которыми заняла 19,9% всего рынка носимых технологий.
Двумя из трех носимых устройств, отгруженных за этот квартал, были Apple Watch. Впереди Apple по количеству отгруженных устройств оказалась только Fitbit. Она поставила на рынок 4,4 млн устройств. Однако рынок фитнес-трекеров в ближайшем будущем начнет сокращаться, считают в IDC, поэтому Fitbit уступит место Apple.
На графике можно заметить, что за II квартал этого года Fitbit и Xiaomi, которые расширяли свое присутствие в предыдущие кварталы, существенно сократили свое присутствие. Xiaomi сократила долю на 6,7%, а Fitbit потеряла 8,5%. Доля устройств Samsung снижалась последние пять кварталов с 14,9% до 3,1%.
«Справедливо или нет, но Apple станет планкой, по которой оценят других производителей, и конкуренты должны либо сохранить свои позиции, либо быть впереди Apple», – отметил научный руководитель из IDC Рамон Ламас.