Ծանոթանալով ժամանակացույցին` PanARMENIAN.Net-ը ներկայացնում է 5 նորույթ, որոնք կարելի է դիտել սեպտեմբերին Երևանի կինոթատրոններում:
«Փոխադրողը. Ժառանգություն» (օրիգ. անվանումը The Transporter Refueled)
Սուր սյուժեով մարտաֆիլմ, Ֆրանսիա, 2015 թ.
Ռեժիսոր` Կամիլ Դելամար
Դերերում` Էդ Սքրեյն, Լոան Չաբանոլ, Ռեյ Սթիվենսոն, Լեն Կուդրյավիցկի
Պրեմիերան Երևանում սեպտեմբերի 10-ին
Շատերին է ծանոթ «Փոխադրողը» եռապատումը, որտեղ անվրդով վարորդ Ֆրենկ Մարտինը, բրիտանացի դերասան Ջեյսոն Սթեթհեմի կատարմամբ, կյանքեր է փրկում և պայքարում է կազմակերպված հանցավորության դեմ: Այս ֆիլմաշարի շնորհիվ է, որ ձևավորվել է Սթեթհեմի` մարտաֆիլմերի մռայլ և դաժան հերոսի կերպարը, որը ֆիլմից ֆիլմ է անցնում, արտաքնապես բոլորովին չփոխվելով: «Ժառանգությունը» Լյուկ Բեսոնի պրոդյուսերական նախագիծն է: Այս անգամ հմուտ «վարորդի» դերում երիտասարդ Էդ Սքրեյնն է: Կինոֆիլմը, թեև ներկայացվում է որպես հայտնի եռապատման նախապատմություն, ըստ էության, նրա վերաթողարկումն է: Նոր «Փոխադրողի» սյուժեն բարդ չէ. Ֆրենկ Մարտինը ստիպված է մարտահրավեր նետել ռուսական հանցավոր սինդիկատին` կատարելու համար իր հորն առևանգած մարդկանց պահանջները: Թեև նման կինոնկարների դեպքում սյուժեն ամենևին էլ գլխավոր բաղադրիչը չէ:
«Ռիկին և Ֆլեշը» (օրիգ. անվանումը Ricki and the Flash)
Երաժշտական դրամա, ԱՄՆ, 2015 թ.
Ռեժիսոր` Ջոնաթան Դեմմե
Դերերում` Մերիլ Սթրիփ, Ռի Սփրինգֆիլդ, Ռիկ Ռոսաս, Ջո Վիտալե
Արտառոց ստեղծագործող անձի պատմություն է, որն անսպասելիորեն վերադառնում է տուն` նախկին ամուսնու մոտ, նրանից և երեխաներից հեռու շատ տարիներ անց: Կինոքննադատները միանշանակ չընդունեցին Սթրիփ-Դեմմե նոր ստեղծագործական տանդեմը, և դա հասկանալի է: Նորաոճ ռեժիսոր Ջոնաթան Դեմմեն` աղմկահարույց «Գառների լռությունը» ֆիլմի հեղինակն է, որը հանդես է գալիս իր համար անսովոր ժանրում: Ինչպես նշում են քննադատները, հանճարեղ Մերիլ Սթրիփի համար խաղալու նյութ չկա` ռեժիսորը նրա առջև չի դնում գերբարդ դերասանական խնդիրներ, որոնց կատարման գործում օսկարակիր դերասանուհին իսկական վարպետ է: Արդյունքում ստացվել է թեթև մի ֆիլմ, որը դուր կգա երաժշտական պատմությունների սիրահարներին, որտեղ նաև կատակերգության երանգներ կան:
«Լաբիրինթոսում վազողը. Կրակի փորձությունը» (օրիգ. անվանումը Maze Runner: The Scorch Trials)
Ռեժիսոր` Ուես Բոլլ
Դերերում` Դիլան Օ’ Բրայան, Կայա Սկոդելարիո, Թոմաս Սենգսթեր, Նատալի Էմանուել, Էյդան Գիլլեն
Պրեմիերան Երևանում սեպտեմբերի 17-ին
Նախորդ տարվա «Լաբիրինթոսում վազողը» կինոհիթի շարունակությունն է, որը բավականին բարձր գնահատվեց ինչպես քննադատների, այնպես էլ հանդիսատեսի կողմից: Սա հակաուտոպիա է, որը նկարագրում է մի խումբ դեռահասների դաժան առօրյան, որոնք «մեծահասակների» էքսպերիմենտների օբյեկտներն են դարձել: Այս անգամ լաբիրինթոսի փակ տարածքի փոխարեն քաղաքի ավերակներ են ու անապատ: Լաբիրինթոսն անցած է, սակայն Թոմասը, Թերեզը, Մինխոն և մյուսները չեն կարող հանգիստ շունչ քաշել: Գաղտնի կազմակերպության խորհրդավոր ղեկավարությունը, որը կազմակերպել էր կյանքի ու մահու այդ մրցավազքը, նոր, մահացու վտանգավոր փորձություններ է սահմանում դեռահասների համար: Այս անգամ նրանք պետք է հատեն շիկացած անապատն ու հանդիպեն անբուժելի հիվանդների հետ, որոնք աչքի են ընկնում բուռն խառնվածքով և անկանխատեսելի վարքով:
«Էվերերստ» (օրիգ. անվանումը Everest)
Արկածային թրիլեր, ԱՄՆ, Մեծ Բրիտանիա, Իսլանդիա, 2015 թ.
Ռեժիսոր` Բալտասար Կորմակուր
Դերերում` Ջեյսոն Քլարկ, Ջոշ Բրոլին, Ջոն Հոուկե, Ռոբին Ռայթ, Էմիլի Ուոթսոն, Կիրա Նայթլի, Սեմ Ուորթինգտոն, Ջեյք Ջիլենհոլ
Պրեմիերան Երևանում սեպտեմբերի 24-ին
Սեպտեմբերի գլխավոր պրեմիերան է: Հոլիվուդյան մի ամբողջ «աստղաբույլ» կպատմի մեծ և անհասանելի Էվերեստը նվաճած լեռնագնացների քաջության և դիմացկունության մասին ամենազարմանալի պատմություններից մեկը: Սակայն ամենադաժան փորձությունները սպասում են նրանց ոչ թե վերելքի ժամանակ, այլ «աշխարհի գագաթից» իջնելիս: Ֆիլմի հիմքում իրական դեպքեր են, որ տեղի են ունեցել Հիմալայներում 1996-ի մայիսին: Այն ժամանակ միանգամից 3 կոմերցիոն գիտարշավ, որոնց կազմում էին ինչպես փորձառու ալպինիստներ, այնպես ել զբոսաշրջիկներ, որոնք չունեին 8 հազար մ բարձրություն ունեցող լեռը մագլցելու փորձ, բարձրացան աշխարհի ամենաբարձր լեռան գագաթը:
«Պրակտիկանտը» (օրիգ. անվանումը The Intern)
Ռեժիսոր` Նենսի Մայերս
Դերերում` Ռոբերտ դե Նիրո, Էնն Հաթաուեյ, Նատ Վուլֆ, Ռենե Ռուսո
Շատերին դուր չի գալիս, որ մեծ դերասան Ռոբերտ դե Նիրոն վերջին տարիներին հաճախ է նկարահանվում կատակերգական ֆիլմերում: Ինքը դերասանը վստահ է, որ դա լավագույն լուծումն է կինոյի վետերանի համար, որը թույլ է տալիս երիտասարդ սերնդին դրսևորել իրեն «լուրջ» կինոնկարներում` չհայտնվելով հսկաների ստվերում: Նոր ֆիլմը պատմում է 70-ամյա այրի Բեն Ուիթակերի մասին, որը հայտնաբերում է, որ թոշակի անցնելը դեռ աշխարհի վերջը չէ: Օգտվելով առիթից` նա ավագ ստաժոր է դառնում նորաձևության կայքում երիտասարդ Ջուլս Օսթինի ղեկավարությամբ, որին խաղում է «Ինտերսթելարի» աստղ Էնն Հաթաուեյը: Կարելի է ասել` ֆիլմը Դե Նիրոյի գաղափարների էկրանային մարմնացումն է:

31 Август 2015 - 09:10 AMT
Ознакомившись с расписанием, PanARMENIAN.Net представляет пять новинок, которые можно будет посмотреть в сентябре в кинотеатрах Еревана.
«Перевозчик: Наследие» (ориг. название The Transporter Refueled)
Остросюжетный боевик, Франция, 2015 год
Режиссер Камиль Деламарр
В ролях Эд Скрейн, Лоан Чабанол, Рэй Стивенсон, Ленн Кудрявицки
Премьера в Ереване 10 сентября
Многим наверняка знакома трилогия «Перевозчик», в которой невозмутимый водитель по имени Френк Мартин, в исполнении британского актера Джейсона Стейтема, спасает жизни и борется против организованной преступности. Именно данная серия фильмов сформировала для Стейтема образ мрачного и жесткого героя боевиков, который кочует из фильма в фильм, никак внешне не меняясь. «Наследие» – очередной продюсерский проект Люка Бессона. На этот раз в роли искусного «рулевого» – молодой актер Эд Скрейн. Картина, хоть и позиционируется, как предыстория оригинальной трилогии, по сути является ее перезапуском. Сюжет нового «Перевозчика» незамысловат: Фрэнк Мартин вынужден бросить вызов русскому преступному синдикату, чтобы выполнить требования людей, похитивших его отца. Хотя сюжет для такого рода картин – отнюдь не главное.
«Рики и Флэш» (ориг. название Ricki and the Flash)
Музыкальная драма, США, 2015 год
Режиссер Джонатан Демме
В ролях Мэрил Стрип, Рик Спрингфилд, Рик Росас, Джо Витале
История экстравагантной творческой личности, которая неожиданно возвращается в дом к своему бывшему мужу спустя много лет жизни вдали от него и детей. Кинокритики весьма неоднозначно восприняли новый творческий тандем Стрип – Демме, оно и понятно. Сильный режиссер Джонатан Демме, автор нашумевшего «Молчания ягнят», впервые выступает в необычном для себя жанре. Гениальной Мэрил Стрип, как отмечают критики, нечего играть – режиссер не ставит перед ней сверхсложных актерских задач, в выполнении которых оскароносная актриса является настоящим мастером. В итоге – легкий на подъем фильм от гигантов кинематографа, который понравится любителям музыкальных историй с примесью комедии.
«Бегущий в лабиринте: Испытание огнем» (ориг. название Maze Runner: The Scorch Trials)
Режиссер Уэс Болл
В ролях Дилан О’Брайен, Кая Скоделарио, Томас Сэнгстер, Натали Эммануэль, Эйдан Гиллен
Премьера в Ереване 17 сентября
Продолжение прошлогоднего кинохита «Бегущий в лабиринте», который был довольно высоко оценен как критиками, так и зрителем. Антиутопия, описывающая суровые будни группы подростков, ставших объектами для «взрослых» экспериментов. На этот раз, вместо закрытого пространства лабиринта – руины города и пустыня. Лабиринт пройден, но Томасу, Терезе, Минхо и прочим не приходится расслабляться. Таинственное руководство ПОРОКА – секретной организации, устроившей гонки на выживание – назначает ребятам новые, смертельно опасные испытания. На сей раз их ждет переход по раскаленной пустыне и встреча с жертвами неизлечимой болезни, которые отличаются буйным нравом и непредсказуемым поведением.
«Эверест» (ориг. название Everest)
Приключенческий триллер, США, Великобритания, Исландия, 2015 год
Режиссер Бальтасар Кормакур
В ролях Джейсон Кларк, Джош Бролин, Джон Хоукс, Робин Райт, Эмили Уотсон, Кира Найтли, Сэм Уортингтон, Джейк Джилленхол
Премьера в Ереване 24 сентября
Главная премьера сентября. Целая «плеяда» голливудских звезд расскажут одну из самых удивительных историй о мужестве и выносливости группы альпинистов, которые отважились покорить великую и недоступную гору Эверест. Однако самые суровые испытания ждут их не во время подъема, а при спуске с «вершины мира». В основе фильма лежат реальные события, имевшие место в Гималаях в мае 1996 года. Тогда сразу три коммерческих экспедиции, в составе которых были как опытные альпинисты, так и туристы, не имевшие опыта покорения восьмитысячников, совершали восхождение на самую высокую гору мира.
«Стажер» (ориг. название The Intern)
Комедия, США, 2015 год
Режиссер Нэнси Майерс
В ролях Роберт Де Ниро, Энн Хэтэуэй, Нат Вулф, Рене Руссо
Многим не нравится то, что великий актер Роберт Де Ниро в последние годы все чаще появляется в комедийных фильмах. Сам актер уверен, что это – лучшее решение для любого ветерана кино, позволяющее молодому поколению проявить себя в «серьезных» картинах, не находясь в тени славы гигантов. Новый фильм рассказывает о 70-летнем вдовце Бене Уитакере, который обнаруживает, что выход на пенсию — еще не конец. Пользуясь случаем, он становится старшим стажером на сайте моды под руководством молодой Джулс Остин, которую играет звезда фильма «Интерстеллар» Энн Хэтэуэй. Согласитесь – сам фильм представляет собой экранное воплощение идей Де Ниро.