«Ինտերնետ հանրություն» կազմակերպությունը մեկնարկել է հայատառ .հայդոմենային գոտում գրանցման հայտերի ընդունումը:
Սեպտեմբերի 1-ից նոյեմբերի 30-ը, ֆիրմային անվանումների, գրանցված ապրանքանիշերի և այլ մտավոր սեփականության իրավատերերը համապատասխան անվանումների առաջնային գրանցման հնարավորություն կունենան այդ դոմենային գոտում:
Դոմենային անվանումը .հայ գոտում պետք է համապատասխանի Հայաստանում գրանցված բրենդի, ապրանքանիշի, այլ մտավոր սեփականության անվանումին, գրում է Asbarez-ը:
Հուլիսին ICANN (The International Corporation for Assigned Names and Numbers) ընկերությունը հաստատել է .հայ բարձր մակարդակի նոր ինտերնետ-դոմենը:
Դոմենը տրամադրվել է «Հայաստանի ինտերնետ հանրություն» (ISOC) կազմակերպությանը, որը գրանցել է այն 2014-ին: ISOC-ը ոչ առևտրային կազմակերպություն է, որը ներկայացնում է Հայաստանի գլխավոր ինտերնետ պրովայդերներին, համալսարանները, գրադարանները, ակադեմիան, հետազոտական կենտրոններն ու դպրոցական ցանցերը: 2007-ին ընկերությունը դարձավ բարձր մակարդակի .am հայկական լատինատառ դոմենի մենեջերը:
Դոմենը տրամադրվեց Հայաստանին 1994-ին: Հայաստանի համար նոր դոմենի գրանցման մտադրության մասին հայտարարվել էր դեռ 2013-ին:
Նոր հայալեզու դոմենի գաղափարին հավանություն տվեցին կառավարության և հասարակական հատվածի բազում ներկայացուցիչներ, այդ թվում տրանսպորտի և կապի փոխնախարար Գագիկ Գրիգորյանը, ԳԱԱ փոխնախագահ Յուրի Շուքուրյանը:

2 Сентябрь 2015 - 15:47 AMT
Общественная организация «Интернет-сообщество Армении» открыла первичный этап реистрации в доменной зоне высшего уровня .հայ (произносится как hye).
В течение трех месяцев с 1 сентября по 30 ноября владельцы фирменных названий, зарегистрированных торговых знаков и иной интеллектуальной собственности будут иметь первичное право регистрации соответствующего доменного имени в зоне.
Доменное имя должно соответствовать названию зарегистрированного в Армении бренда, фирменного названия и иной инеллектуальной собственности.
В ноябре компания ICANN (The International Corporation for Assigned Names and Numbers) утвердила новый интернет-домен Домен делегирован общественной организации «Интернет-сообщество Армении» (ISOC), которая зарегистрировала его в 2014 году. ISOC – некоммерческая неправительственная организация, представляющая главных интернет-провайдеров, университеты, библиотеки, академии, исследовательские центрры и школьные сети Армении.
В 2007 году компания стала менеджером домена верхнего уровня .am – армянского латиноязычного домена. Данный домен был предоставлен Армении в 1994 году. О планах регистрации нового домена для Армении было объявлено в 2013 году.